1. Mennyi az annyi? – Az ősz beköszöntével a szőlő az egyik idénygyümölcsünk. Magas víz- és alacsony energiatartalmának (78kcal/100g) köszönhetően alakbarát nyersanyagnak tekinthető. Rosttartalma számottevő, 5.4 gramm található 100 gramm mennyiségben. Ezen kívül vitamin-, ásványianyag- és antioxidáns-tartalma is jelentős, így – leginkább tízóraira vagy uzsonnaidőben – bátran illesszük étrendünkbe.
2. Jelentős szénhidráttartalom – Érdemes tudni, hogy a szőlő szénhidráttartalma magasabb a legtöbb gyümölcséhez képest, 18 gramm szénhidrát található 100 gramm mennyiségben. Fogyasztási mennyiségére így különösen oda kell figyelni cukorbetegség, valamint más szénhidrát-anyagcserezavar – például inzulinrezisztencia, várandóssági cukorbetegség – esetén.
3. A szűrt szőlőlé előnye – Bizonyos helyzetekben, például a gyomort vagy bélrendszert érintő gyulladásos betegségek esetén vagy gasztrointesztinális műtétek után az emésztőrendszert tehermentesíteni, a nehezen emészthető, úgynevezett durva rostokat kerülni kell. A szőlő magja és héja problémát okozó rostforrás, ám a gyümölcs szűrt lé formájában bátran fogyasztható.
4. A mazsola kérdése – Kevés olyan megosztó élelmiszerünk van, mint a mazsola. A süteményekből kikapart vagy jóízűen elfogyasztott aszalvány szintén hasznos nyersanyag, a benne található kálium a szív védelme mellett az izomműködés, valamint a folyadék- és ionháztartás fenntartásában is részt vesz. Egy mazsolás házi zabkeksz az edzés vagy verseny előtt fél órával elfogyasztva gyors szénhidrát-felszívódást, ezáltal gyors energiapótlást jelenthet.
5. A rezveratrol szerepe – A rezveratrol a növényekben előforduló, nem flavonoid típusú, a polifenolok közé tartozó vegyület. A vörös szőlő héjában, így a vörösborban is megtalálható rezveratrol – antioxidáns hatása révén – jótékony hatású, így a szív- és érrendszer védelme, valamint a daganat megelőzés érdekében a vörös szőlő fogyasztása különösen javasolt.
+ 1 helye az étrendben: Összefoglalva a szőlő – akár aszalvány formájában is – jól beilleszthető a szabadidős vagy versenysportolók étrendjébe. Kedvező tápanyag- és antioxidáns-tartalma mellett a szőlőben lévő gyümölcscukor (fruktóz) gyors felszívódású, amellyel edzés és verseny előtt-alatt (például teljesítménytúrán) gyors energiapótlást biztosíthatunk a szervezet számára.