A BOCSKAI UTCA 71. SZÁM ALATT született, élt és alkotott a magyar csónakmotorgyártás egyik legfontosabb alakja, ifj. Buday Béla. Nem véletlen, hogy az emléktábláját is itt avatták fel szombat délelőtt. Ez a megtisztelő feladat Nagy István és Sebes Emil motorcsónak-versenyzőt, valamint Dudás Pétert, az esemény szervezőjét érte. Nagyról és Sebesről érdemes megemlíteni, hogy Buday-csónakmotorok által hajtott motorcsónakkal érték el a legnagyobb sikereiket.
Buday Béla régi iparoscsalád gyermekeként – a legtöbb feljegyzés szerint – 1903-ban látta meg a napvilágot, majd az 1925-ben alapított műhelyében eleinte motor- és kerékpárjavítással foglalatoskodott, nem sokkal később elkezdett csónakmotorokat gyártani.
Neve szorosan összekapcsolódik Bergsmann József hajóépítővel, aki 1932-ben megvásárolta a német König motorok licencét, és utána Magyar König név alatt már hazánkban gyártották ezeket a motorokat. A Buday Motorüzemben készültek, Bergsmann volt a kizárólagos forgalmazójuk.
A fellendülő motorcsónak-versenyzésben kulcsszerepe volt a Buday által gyártott König-motoroknak. Három világrekordot is felállítottak velük a 175 köbcentis kategóriában az Oder-Soree csatornán: az egymérföldes 63.05-ös, a 12 mérföldes hosszútávú 60.35-ös, a kétórás világrekord pedig 53.5 km/órás átlaggal lett felállítva.
A legnagyobb hazai versenyeken a legeredményesebben szereplő csónakmotorcsaládnak a Buday-motorok bizonyultak, Nagy István 22 országos bajnoki címig jutott. Fiát, Buday Istvánt is „megfertőzte” szenvedélyével, aki már 16 évesen elkezdett versenyezni, és tizenöt magyar bajnoki címet nyert.