Kezdődjön a haka! Új-Zélandon ülne trónra az All Blacks

Vágólapra másolva!
2011.09.08. 21:30
null
Így fogadták a skót kockás nadrágban érkező skótokat Új-Zélandon (Fotó: Reuters)
Címkék
Szeptember kilencedikén, pénteken az Új-Zéland–Tonga csoportmérkőzéssel kezdődik, és október 23-ig tart Új-Zéland tizenegy városának tizenkét stadionjában az év egyik, ha nem a legnagyobb érdeklődésre számot tartó sporteseménye, a rögbi-világbajnokság. A sportág legrangosabb megméretésének hetedik kiírásán húsz csapat indul, a házigazdák reményei szerint abszolút favoritnak tekinthető kedvenceik nemcsak a nyitó, hanem a záró napon is aktív részesei lesznek a történetnek, és megszerzik 1987 óta várt második világbajnoki címüket. A pénteki nyitó mérkőzését a Digi Tv 10.30 órától élőben közvetíti – 9.30-tól a megnyitót –, miként a torna több mérkőzését is.

Bár a labdarúgáshoz hasonlóan rögbiben is az angolokat tekinthetjük a sportág szabályrendszerbe foglalt megalkotóinak, ahogy előbbiben a brazilok, úgy utóbbiban az új-zélandiak számítanak a legjobb tanulónak. Az eminens pedig mára egyértelműen oktatója fejére nőtt.

SZAVAZÁS

Melyik válogatott nyeri meg a 2011-es rögbi-világbajnokságot?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

Apró, de korántsem elhanyagolható különbség csupán: amíg a brazil labdarúgó-válogatottat már öt vb-n koronázták meg, addig az All Blackst (a fekete szerelésre utalva ez az új-zélandi válogatott hivatalos beceneve) csupán egyszer. Viszont akkor hazai pályán, a sportág első vb-jén, 1987-ben.

A kivik – jó, most már tényleg befejezzük a sportágtól idegenek megtévesztését – azóta is minden vb-n esélyeseknek számítanak, de valahogy csak nem állt össze a kép. Nagyot persze csak egyszer buktak, legutóbb még az elődöntőig sem jutottak el.

A negyeddöntőben az akkor éppen vb-rendező franciák verték meg őket (20–18) Cardiffban – igen, ez nem elírás, hivatalosan ők rendeztek, de a walesi főváros négy meccsén kívül a skót Edinburghben is vendégeskedtek két alkalommal –, más kérdés, a favorit „kitakarítása” után akkora volt a fellélegzés, hogy végül még érmet sem vehettek át a fő esélyesnek előlépő gallok.

A kivik nem szívbajosak
A kivik nem szívbajosak

Címvédőként így Dél-Afrika vehet részt most a tornán, amely a négy évvel ezelőtti döntőben az ügyeletes címvédőt, Angliát fosztotta meg a trónjától. Utóbbiaktól már a döntőbe jutás is meglepetés volt, miként Argentínától a bronzérem.

A sportági hagyományoknak és erősorrendnek megfelelően ugyanis először fordult elő, hogy nem valamelyik európai nagycsapat, vagy a déliek képviseletében a három klassziscsapat jutott be a négy közé. Idén bármelyik akkori dobogós éremszerzése meglepetés lenne, a győzelméről már nem is beszélve.

Az európai nagyok közül az angol, a francia, az ír és a walesi számít jelenleg meghatározónak – a skót és az olasz csak utánuk jön –, amelyek az elmúlt években kedélyesen oda-vissza verték egymást a tavaszi Hat Nemzet-kupában. Idén éppen Anglia nyert, de azt megelőzően mindhárom válogatott tudott az élen végezni. Hogy nincs domináns európai nemzet, ez a déliek, mindenek előtt Új-Zéland malmára hajtja a vizet.

Dél-Afrika címvédése óriási meglepetés lenne, ez a bravúr még senkinek sem sikerült
Dél-Afrika címvédése óriási meglepetés lenne, ez a bravúr még senkinek sem sikerült

Ráadásul a 2010-es őszi tesztmeccsek során, amikor a déliek tiszteletüket tették az öreg kontinensen, bizony nem kis különbséggel kerekedtek soros vendéglátóik fölé. Azért jegyezzük meg, furcsamód a sportban a válogatottbeli kötelezettségek nem hatják meg a helyi bajnokságokat. Angliában a második fordulót rendezik a hétvégén, Franciaországban a harmadikat, míg az ír, skót, walesi és olasz csapatokat tömörítő Magners ligában ugyancsak a másodikat.

Az All Blacks népszerűsége semmihez sem mérhető Új-Zélandon
Az All Blacks népszerűsége semmihez sem mérhető Új-Zélandon

A fogadóirodáknál abszolút Új-Zéland a favorit, egyedül az ausztrál válogatottat tartják érdemesnek a kihívói titulus viselésére, de utóbbi esélyeit a negyedére teszik, mint a házigazdákét. Egy szó, mint száz, ezen a tornán kizárólag Új-Zéland nyerhet – még inkább veszíthet –, senki más.

Az All Blacks az elmúlt években a tradicionális nyári Három Nemzet Kupája-sorozatban jól teljesített – 2004 óta egy csaknem egyéves, majd pár hónapos dél-afrikai megszakítástól eltekintve világranglista-vezető –, a legutóbbi hét kiírásból ötöt megnyert, igaz, három hete éppen Ausztrália előzte be őket az utolsó meccsen, míg 2009-ben Dél-Afrikai végzett az első helyen. Tehát ott is megvolt a forgás.

Az 1987-es vb-n még csak tizenhat csapat vett részt, a létszámot 1999-ben bővítették húszra, amely azóta sem változott. A mezőnyt négy ötös csoportra bontották, amelyekben körmérkőzést játszanak egymással a felek, az első két helyezett jut be a negyeddöntőbe, ahonnan egyenes kieséses rendszerben folytatódik a küzdelem.

A négy évvel ezelőtti vb-n már 91 nemzet indult a selejtezőkben, a húszas döntő mérkőzéseit a helyszínen összesen 2 263 223 néző tekintette meg, ami 47.150 szurkolót jelent meccsenként. Nem is beszélve a tévénézők millióiról.

A sportág egyébként is nagy vonzerővel bír a szponzorok számára, a futballhoz hasonlóan hosszú a sor, amelynek az új-zélandi rendezés adott újabb felhajtóerőt. A rendezést 310 millió új-zélandi dollárra saccolják – nagyjából 256 millió amerikai dollár –, amelyből 280 milliót jegyeladásokból gondoltak fedezni. Az All Blacks mérkőzéseire aznap elkelt az összes jegy, amikor piacra került. Ne legyünk álszentek: a feketepiacon biztos lesz még így is, minimum tízszeres szorzóért a későn ébredő, de gazdag rögbituristáknak. Mert a sportág hazaért, kezdődjön a haka!

ÚJ-ZÉLAND, RÖGBI-VILÁGBAJNOKSÁG 2011, CSOPORTBEOSZTÁS
A-CSOPORT B-CSOPORT C-CSOPORT D-CSOPORT
ÚJ-ZÉLAND ARGENTÍNA AUSZTRÁLIA FIDZSI
TONGA ANGLIA ÍRORSZÁG NAMÍBIA
FRANCIAORSZÁG GRÚZIA OLASZORSZÁG DÉL-AFRIKA
KANADA ROMÁNIA OROSZORSZÁG SZAMOA
JAPÁN SKÓCIA EGYESÜLT ÁLLAMOK WALES
A CSOPORTKÖR UTÁNI MENETREND
A NEGYEDDÖNTŐBEN
1. C1–D2 október 8.
2. B1–A2 október 8.
3. D1–C2 október 9.
4. A1–B2 október 9.
AZ ELŐDÖNTŐBEN
1. GYŐZTESE–2. GYŐZTESE október 15.
3. GYŐZTESE–4. GYŐZTESE október 16.
A 3. HELYÉRT
Az elődöntő két vesztese október 21.
DÖNTŐ
Az elődöntő két győztese október 23.
ÉREMTÁBLA
Nemzet arany ezüst bronz 4. helyezett
Ausztrália 2 (1991, 1999) 1 (2003) 1 (1987)
Dél-Afrika 2 (1995, 2007) 1 (1999)
Anglia 1 (2003) 2 (1991, 2007) 1 (1995)
Új-Zéland 1 (1987) 1 (1995) 2 (1991, 2003) 1 (1999)
Franciaország 2 (1987, 1999) 1 (1995) 2 (2003, 2007)
Wales 1 (1987)
Argentína 1 (2007)
Skócia 1 (1991)
Az egyik vb-helyszín: Dunedin
Az egyik vb-helyszín: Dunedin
AZ 1987-ES FRANCIAORSZÁGI FINÁLÉ ELŐTTI HAKA


AZ 1999-ES FINÁLÉ AUSZTRÁLIA GYŐZELMÉVEL ZÁRULT

A 2007-ES DÖNTŐ: ANGLIA–DÉL-AFRIKA


Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik