Hogy tisztább legyen a kép, jöjjön még néhány adalék.
Edzői tanulmányaim során Zsidegh tanár úr megmosolygott minket: „Vívók… Maguknak mindegy, mit tanítok, mert önöknél még mindig az a nézet dívik, hogy a vívás kiegészítő sportja a vívás.” Ez tizenöt éve volt, már akkor is szánalmasan maradiak voltunk. Ennek ellenére a párbajtőrcsapatnál a napi tréning semmi másból nem állt, mint öt óra vívásból, illetve iskolázásból.
Más. Kiegészítő sportágaknak nyomuk sem volt. Akiknek a kötelezők után volt erejük, kedvük fejleszteni magukat, megtehették. Legfeljebb nem ebédeltek és/vagy nem pihenték ki magukat a délutáni edzésre, ami ezek után mondanom sem kell, mennyit ért. Szóval a hetvenes évek edzésmódszereit követve készültünk 2008-ban.
Megint más. A XXI. században a sportban óriási jelentősége van a videós elemzésnek, nagyon hasznos az ellenfél és saját hibáink elemzése szempontjából. Olyannyira, hogy nemegyszer a kazetták hiányával magyarázzák a vereséget. Egyetlen halovány tavalyi próbálkozástól eltekintve egyáltalán nem éltünk ezzel a lehetőséggel, pedig a lehetséges három ellenfél már a szentpétervári világbajnokság után körvonalazódni látszott. Egyetlen perc felvétel sincs róluk. Ellenben nekik rólunk…
Képzelhetik… És a legfontosabb, ami igazából döntő volt Pekingben – a mentális felkészülés: nulla. Egyéni szellemi felkészítés: nulla. A csapat szellemi felkészítése: nulla (legfeljebb egy önképzőkör szintjén). Aki akart, év közben el-eljárogathatott pszichológushoz. Az utolsó utáni pillanatokban csatlakozott hozzánk pszichológus is, biztos, mert így „szokás”. A vereség okát kutatva sokan sokakra mutogattak. Természetesen Krisztiánnak is kijutott a szapulásból, pedig ő „csupán” rossz formában volt. Tagadhatatlan viszont, hogy az abszolút favorit, Boczkó Gábor keze megremegett. Hiányzott nála a határozottság, az átütőerő. Épp belőle... Aki valahogy mindig lámpát gyújtott ott, ahol millimétereken múlnak találatok. Ha az elején nem jönnek a tusok, egyre nehézkesebb a mozgás, megszűnnek a zajok, a szív a fülben dobog, zakatolnak a gondolatok – nagyon nehéz viszszatalálni a helyes útra. Jó mentális állapotban ez nem fordul elő. Gábor hibázott, el is vállalta. Nem kellett volna. Egyikünk sem kérte, mindanynyian tudtuk, mindent megtett. Csak az hibázhat, aki a páston áll...
Vagy mégsem?! Gábor, mint az élsportolók többsége, egoista. Elméletileg ez a kicsi, gonosz részünk elfedi a valós gondokat, az egekig emel minket, hogy a csúcson elengedje a kezünk, lezuhanjunk, pofára essünk, így tanuljuk meg az élet leckéit. Talán több alázat és kevesebb körítés célravezetőbb lett volna. Ezek azok a nüanszok, amelyeket magától nehezen vesz észre az ember.
Edzője, egyben szövetségi kapitánya nem tudta megoldani a feladatot. A mentális felkészülést sem. Szellemünk nem kapott semmit. Pedig az dönt el mindent, testünk csak engedelmeskedik neki. A kapitány az edzésekből kiölt minden változatosságot, játékosságot, nevetést. Jó szó minimális, igazi dicséret zérus, kritika annál több és élesebb. Fásult robotok lézengtek a teremben, csak arra vártak, hogy aznapra mikor tehetik le a fegyvert. Nem tudtunk töltekezni.
Ez így ment két évig, a végén beiktatott pihenők már nem tudtak elég erőt adni a végső csatához. Tehát az utolsó bőrt nem a kor, a vívás, az olimpia, a nagy csaták, hanem saját szövetségi kapitányunk nyúzta le rólunk.
Minden csoportosulásnak – család, baráti társaság, klub, párt, nép, emberiség – van kollektív tudata, amelyet az egyének állapota befolyásol. Kapitányunk egója épp a kollektivitást omlasztotta össze. És végül egy önmagáért beszélő tény: az összes párbajtőröző közül a 38 éves, a kapitány szerint tehát öreg (ne haragudj, Ildi…!) Mincza-Nébald Ildikó szerepelt a legjobban, aki saját edzésterv alapján készült.
És mindez csak a jéghegy csúcsa. Ami a felszín alatt van, az már szubjektív. Nem írok a sértett, mellőzött emberekről, versenyzőkről, edzőkről – ebbe a körbe beletartozom én is, elismerem. De ez most nem a sárdobálás helye.
Keményen fogalmaztam? Megtehetem. Harmincnyolc éves vagyok, a sportágban eltöltöttem 30 évet, 18 év válogatottság, némi edzői tapasztalat, egy viszonylag értékes eredménylista, és nem utolsósorban a csalódott, szemen köpött ember önérzete. Minden bizonnyal befejezem versenyzői pályafutásom, nem kell félnem a következményektől.
A pekingi kudarc estéjén a számomra elképesztő kapitányi szavakat olvasva nem tudtam nem észrevenni, hogy a kapitány hagyja el elsőnek a süllyedő hajót.
Úgy látszik, ő együtt csak nevetni szeret.
A szerző kétszeres olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok párbajtőrvívó. Kérésére adtunk helyt véleményének, amely nem feltétlenül tükrözi szerkesztőségünk álláspontját.
Kovács Iván
A szerző kétszeres olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok párbajtőrvívó. Kérésére adtunk helyt véleményének, amely nem feltétlenül tükrözi szerkesztőségünk álláspontját.