Súlyemelés: Gyurkovics örül a londoni lehetőségnek, rátesz még egy lapáttal

MTI MTIMTI MTI
Vágólapra másolva!
2011.11.10. 15:34
Gyurkovics Ferenc nagy örömmel fogadta a Nemzetközi Súlyemelő-szövetség (IWF) múlt heti döntését, amely számára is lehetőséget teremt, hogy indulhasson a jövő nyári londoni olimpián. Erről a pécsiek versenyzője csütörtökön, megérkezése után beszélt az MTI tudósítójának a franciaországi olimpiai kvalifikációs világbajnokság színhelyén, a Párizshoz közeli Disneylandben.

Gyurkovics Ferencet a 2004-es athéni játékokon szerzett ezüstérmétől doppingvétség miatt megfosztották, két évre eltiltották, s az IWF belső szabálya szerint nem vehetett részt a 2008-as pekingi olimpián sem. Az Aján Tamás elnök irányította IWF elnöksége azonban az elmúlt héten úgy határozott: a nemzetközi fejleményeket figyelembe véve változtat eddigi elutasító álláspontján, s a jövőben nem az összes, „csupán” a következő nyári olimpiától tiltja el azt az emelőt, aki ötkarikás játékokon bukik meg doppinggal.

A módosítás nyomán nyílt meg Gyurkovics Ferenc előtt a lehetőség, hogy adott esetben jövőre ott lehessen Londonban. Ő is tisztában van vele: ezek után elsősorban rajta múlik a 2012-es ötkarikás részvétel.

„Jónak tartom az IWF döntését, amikor hírét vettem, nagy örömmel töltött el – mondta Gyurkovics. – Tudom, most már nekem kell bizonyítanom, és én szeretném megkönnyíteni a magyar szövetség döntését olyan eredmény elérésével, hogy – miután reményeink szerint tavasszal az Eb-n kiharcoljuk az egy londoni indulási jogot – mellettem voksoljon, amikor választani kell közülünk. Jó, hogy Nagy Peti és Baranyai Jani is esélyes, mert így hárman húzzuk egymást, bár a motiváció nálam önmagában is erős.”

A kérdésre, hogy milyen eredmény lehet elegendő az ő esetében, a pécsiek 105 kg-os, 32 esztendős versenyzője így válaszolt:
„A 400 kilót hozni kell, nincs mese. Ez már olyan teljesítmény, amellyel olimpián is pontot lehet szerezni, s amely egy Eb-n érmet érhetne, de legjobb hatba jutást mindenképpen. Én eddig is komolyan vettem a súlyemelést, de most még egy lapáttal ráteszek, mert ki akarok jutni Londonba.”

A magyar férficsapatnak egyetlen lehetősége maradt egy londoni kvóta kiharcolására: a jövő évi Európa-bajnokság. Ha ott megszerzi a részvételi jogosultságot, az MSSZ dönt, hogy ki képviselheti a válogatottak közül Magyarországot a brit fővárosban. A „segédpontokat” itt, a franciaországi vb-n kezdheti begyűjteni az említett trió két tagja, a szombaton színre lépő Gyurkovics mellett a vasárnap, az ólomsúlyban szereplő Nagy Péter is, míg Baranyai János – aki ezen a vb-n nem indul – később igazolhatja: vele is komolyan számolni kell.

A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) doppingszabályzata az olimpiai játékokon vétséget elkövető sportolókkal szemben lényegesen szigorúbb a Nemzetközi Súlyemelő-szövetség (IWF) néhány nappal ezelőtt módosított szabályozásánál, ám Gyurkovics Ferencet nem érinti, mivel a 2007-ben elfogadott rendelkezés nem visszamenőleges hatályú.

A MOB jelenleg is érvényben lévő doppingszabályzata azt mondja ki, hogy az a személy, aki olimpián követ el doppingvétséget, soha többé nem indulhat sem nyári, sem téli játékokon.

„Az a Személy, akinek az esetében jogerős megállapítást nyer, hogy doppingvétséget követett el az Olimpiai Játékok hivatalos időszaka alatt, elveszíti jogát a Magyar Olimpiai Bizottság tagsági jogviszonyára, az Olimpiai keret- és csapattagságra, az Olimpiai akkreditációra és nevezésre, a Magyar Olimpiai Bizottság anyagi támogatására, illetve a Magyar Olimpiai Bizottság bármely szervezetében, vagy testületében betölthető tisztségre életfogytig tartó időtartamra a határozat jogerőre emelkedésének napjától számítva” – áll a MOB Doppingellenes Szabályzatának 7.4 (2)-es pontjában.

Ez a rendelkezés megegyezett az IWF-nél eddig érvényben lévő szabályozással, amely alapján a 2004-es athéni olimpián ezüstérmétől doppingolás miatt megfosztott Gyurkovicsnak nem volt esélye Londonba kijutni – Pekingben nem is indulhatott.

Az IWF azonban a Párizs mellett zajló világbajnokság helyszínén úgy módosította a szabályt, hogy csak a következő játékokat kell kihagynia az olimpián lebukott sportolónak.

A Brit Olimpiai Bizottság (BOA) ugyanakkor a MOB-nál is szigorúbb, Nagy-Britanniában ugyanis bármelyik doppingvétség örökös olimpiai eltiltást von maga után, függetlenül attól, hogy az eset ötkarikás játékokon vagy azon kívül történt. A BOA az októberi CAS-határozat – amely eltörölte a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) úgynevezett hat hónapos szabályát – kihirdetése után is jelezte, hogy nem változtat rendelkezésén.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik