A gála nyitányaként Pajor-Gyulai László, a Magyar Sportújságírók Szövetségének elnöke, majd Borkai Zsolt a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke tartotta meg nyitó beszédét.
A sportújságírók szavazásán a férfi kézilabda-válogatottat az olimpiai negyedik helyig vezető Mocsai Lajos lett az Év szövetségi kapitánya – derült ki elsőként a ma esti Sportcsillagok Gálaestjén. A második helyen Storcz Botond, a kajak-kenusok, a harmadik helyen Kiss László, az úszók szövetségi kapitánya végzett.
„Életem negyedik olimpiáján vettem részt szövetségi kapitányként, tizenhét évet töltöttem el a válogatottaknál, ami igen ritka dolog. Ezek közül London és Sydney áll hozzám a legközelebb, már csak az eredmények miatt is. Megható, hogy engem láttak a legjobbnak, köszönöm mindenkinek, de elsősorban a játékosaimnak. A Veszprémnél ugyan nem folytathattam a munkát, de nem fogok unatkozni, ugyanis indul a Nemzeti Kézilabda Akadémián a munka” – nyilatkozta a díjátadón Mocsai Lajos.
A fogyatékkal élő sportolók szövetségi kapitányai között az úszókat irányító Sós Csaba nyert. A díjat a Nemzeti Sport Online főszerkesztője, Sz. Nagy Tamás adta át.
Szilágyi Áron: – Idén értem egyértelműen a pályafutásom csúcsára, 2012 nyilván az olimpiáról szólt. Ezért áldoztam be mindent, és ezért örültem annyira, hogy sikerült megnyernem az aranyérmet. Jövőre is lesz hasonló megmérettetés, augusztusban Budapesten lesz a világbajnokság, Ugyanúgy egy nagy verseny lesz, remélem azon is hasonlóan eredményes tudok lenni. Úgy jöttem el otthonról, hogy töltsünk el együtt egy szép estét. Magamat vártam a negyedik helyre, mert a többiek idén mind nyertek más világversenyen is aranyat az olimpiai elsőség mellé, így nagyon örülök a harmadik helynek. |
Berki Krisztián: – Addig jó, amíg ilyen bő a választék. Amíg sokan vagyunk, akik közül választani lehet, az annak a bizonyítéka, hogy sok kiváló eredmény született. Én nagyon örülök, és büszke vagyok arra, hogy ennek idén én is a részese lehettem. Nagy kár, hogy holtversenyt nem lehetett hirdetni, mert az nagyon diplomatikus lett volna. Végülis tippem sem volt, ki mi alapján szavazhatott egyikünkre vagy másikunkra, de az biztos, hogy cseppet sem irigyeltem őket ezért. Nekem a végeredménytől függetlenül az óriási megtiszteltetés, hogy itt lehettem ezen az estén, és versenyben voltam ezért a díjért. |
Kozák Danuta: – Nem izgultam, hogy hol végzek, hiszen Risztov Évit vártam az első helyre. Amilyen sportpályafutás van mögötte, én magam is rá szavaztam volna. De a négyesünket sem vártam az első helyre, úgy voltam vele, hogy ott van a fiú kajakpáros és a negyedik helyezett férfi kézilabda-válogatott, amely csapatsportágként mindig elsőbbséget kap a nagyobb érdeklődés miatt. Az estére szokás szerint egyedül érkeztem, bár ezúttal sem mulasztottam el megkérdezni a páromat, és immár az edzőmet, hogy elkísér-e, ám ő ezúttal is inkább otthon maradt. |
Szabó Gabriella: – Első helyre a sportágon belülieket, a fiú kajakpárost vártam, a másodikra pedig a mi négyesünket és a fiú kéziseket. Úgy gondoltam, hogy a mi olimpiai aranyérmünk azért több, mint az ő helyezésü |
Kovács Katalin: – Már az első olimpiai négyesben, Sydneyben is azt gondoltam, hogy van sanszunk a győzelemre. Aztán csakúgy, mint később Athénban és Pekingben, csak egy hajszál hiányzott hozzá. A négyes győzelmére már nagyon készültem és vágytam, ezért volt óriási dolog átélni, hogy végül sikerült. Csak azt sajnálom, hogy azok a lányok, akikkel korábban lecsúsztam róla, most nem lehettek ott a győzelemünknél. |
Az Év női sportolója a londoni olimpián a 10 km-es hosszútávúszó számban nyerő Risztov Éva lett (a győztes úszást megtekintheti a linkre kattintva!), aki a Londonban két aranyérmet nyerő kajakos Kozák Danutát és az olimpián bronzérmet szerző cselgáncsozót, Csernoviczki Évát előzte meg a választáson.
„Szeretném megköszönni, hogy itt lehetek, és köszönöm azt a sok szavazatot is, amit kaptam. Négy évvel ezelőtt nem is gondoltam arra, hogy valaha én még itt lehetek. A visszatérésemmel és az olimpiai győzelmemmel üzenek azoknak a sportolóknak, akik picit elfáradtak, hogy merjenek pihenni, mert így sokkal több erővel tudnak majd visszatérni. Engem a környezetváltozás segített ehhez, és tavaly volt az első olyan évem, amikor már hittem és tudtam, hogy képes vagyok véghezvinni. És innen üzenem a tavalyi vb-n engem kizáró versenybírónak, hogy köszönöm, mert arra is szükség volt az olimpiai aranyérmemhez” – nyilatkozta Risztov Éva.
A fogyatékkal élő sportolók között a vívó Krajnyák Zsuzsanna lett a legjobb. A díjat az MSÚSZ részéről Csillag Péter, a Nemzeti Sport újságírója adta át.
Ezt követően az Év edzője díjat adták át, mégpedig az olimpiai bajnok úszók, Gyurtai Dániel és Risztov Éva felkészítőjének, Széles Sándornak. A szakember Berki Krisztián edzőjét, Kovács Istvánt és a női kajakosok szakmai munkáját irányító Csipes Ferencet előzte meg a választáson.
„Kétszer állhattam már itt korábban, egyszer harmadik, egyszer második voltam. Nagy megtiszteltetés, hogy most első lettem, különösen, hogy a sportújságírók választottak meg. Az egyetlen hiányérzetünk talán az lehet, hogy Danitól elvették a világcsúcsot, de ez őt csak jobb teljesítményre fogja ösztönözni. Azért rövid pályán csattanós választ adott, és magabiztosan nyert a világcsúcsot megdöntő japán előtt, Reméljük, hogy Risztov Évi is hosszú távon marad a csapatunkban” – nyilatkozta a díjátadón győztes Széles Sándor.
A fogyatékkal élő sportolók edzői között Aranyosi Péter, az olimpiai bajnok asztaliteniszező Pálos Péter edzője lett a legjobb.
Az Év csapatát a Londonból arannyal hazatérő Dombi Rudolf és Kökény Roland alkotta a szavazók szerint. A kajakpáros mögött a szintén olimpiai bajnok Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kovács Katalin, Fazekas Krisztina összeállítású női kajaknégyes, illetve az olimpiai negyedik férfi kézilabda-válogatott végzett.
„Őszintén bevallva én a női kajaknégyes győzelmére számítottam. A Rudival alkotott párosunkról az első összeülésnél éreztem, hogy jó lesz, bár akkor ezt még az időeredményeink messze nem igazolták, hiszen sérült voltam. Előbb fel kellett épüljek, és csak utána tudtunk igazán beindulni” – mondta a győztes páros idősebb tagja, Kökény Roland.
„Valóban, az első időeredményeink az ifi lányokéhoz voltak mérhetőek, de éreztük: működőképes lehet a mi párosunk. Azt viszont hozzá tenném, hogy a mi sikerünk, az olimpián, vagy akár itt, nem kizárólag a mi, a kétfős csapatunk sikere, hanem egy teamé, amibe beletartozik az orvos, a gyúró, az edző, a sportvezető, a sportpszichológus és a szponzor is” – tette hozzá Dombi Rudolf.
A fogyatékkal élők között a Dani Gyöngyi, Juhász Veronika, Krajnyák Zsuzsanna alkotta, paralimpiai ezüstérmes, női kerekes székes párbajtőrcsapat lett a legjobb. A díjat Szabó Miklós, az MSÚSZ elnökségi tagja, a Nemzeti Sport fotóriportere adta át.
Végül az Év férfisportolója szavazás díjazottjai léptek színre, a győztes – nem először – Gyurta Dániel lett. A mellúszó a szintén londoni olimpiai bajnok tornászt, a tavalyi győztes Berki Krisztiánt és a vívó Szilágyi Áront utasította maga mögé a voksoláson.
„Nagyon meglepett, hogy én nyertem a szavazást, hiszen négyen is olimpiai bajnokok lettünk egyéni számban, éppen ezért nagyon nehéz dolguk lehetett a sportújságíróknak. Különösen nagy elismerés olimpia évében a legjobbnak lenni és örülök, hogy ebben a tekintetben nagyon jó barátom, Vajda Attila örökébe léptem” – mondta Gyurta Dániel.
A fogyatékkal élők között a paralimpiai bajnok Pálos Péter lett az Év férfi sportolója.
Különdíjat kapott Michelisz Norbert autóversenyző, aki „megvédte a címét”, és a közönség szavazásán sorozatban másodszor lett az év legnépszerűbb sportolója. A gála keretében rendkívüli különdíjat adtak át a magyar olimpiai szurkolóknak, akik Londonban biztatták a nemzeti csapatot.
A MOB médiabizottságának különdíját a sportújságírók részéről Buzgó József, a Nemzeti Sport főszerkesztője adta át Pars Krisztiánnak, a kalapácsvetés idei olimpiai bajnokának. Különdíjat kapott még Joó Abigél, aki a cselgáncsozók olimpiai versenyén 78 kg-ban sérülten sem adta fel a küzdelmet, és végül az 5. helyen végzett súlycsoportjában. Életműdíjat kapott Grosics Gyula, az Aranycsapat kapusa, a Nemzet Sportolója. A gála keretében átadták a Magyar Aranylabdát, amelyet a szurkolók szavazata alapján érdemel ki a legjobb magyar labdarúgó, a díjat Szalai Ádám, a Mainz csatára kapta meg.
AZ ÉV FÉRFISPORTOLÓJA |
1. Gyurta Dániel 1109 pont |
2. Berki Krisztián 1017 |
3. Szilágyi Áron 746 |
4. Pars Krisztián 381 |
5. Ungvári Miklós 74 |
6. Lőrincz Tamás 34 |
Szavazatot kapott még: Cseh László 12, Marosi Ádám 12, Michelisz Norbert 12, Sors Tamás 8, Kiss Norbert 8, Módos Péter 5, Nagy Péter 4 |
AZ ÉV NŐI SPORTOLÓJA |
1. Risztov Éva 1335 pont |
2. Kozák Danuta 1041 |
3. Csernoviczki Éva 465 |
4. Joó Abigél 263 |
5. Hosszú Katinka 155 |
6. Kovács Katalin 50 |
Szavazatot kapott még: Douchev-Janics Natasa 25, Jakabos Zsuzsanna 24, Tóth Krisztina 8, Gyarmati Anna 7, Karakas Hedvig 5, Csaj Renáta 4, Fazekas Krisztina 4, Gasparics Fanni 4, Görbicz Anita 4, Heidum Bernadett 4, Kapás Boglárka 4, Keszler Anna 4, Kotsis Edina 4, Polgár Judit 4, Szász Kitti 4 |
AZ ÉV CSAPATA |
1. Dombi Rudolf, Kökény Roland kajakkettes 1077 pont |
2. Női kajaknégyes (Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kovács Katalin, Fazekas Krisztina) 857 |
3. Férfi kézilabda-válogatott 590 |
4. Férfi kajaknégyes 277 |
5. Az FTC női kézilabdacsapata 227 |
6. Női vízilabda-válogatott 145 |
Szavazatot kapott még: Majthényi Szabolcs, Domokos András Repülőhollandi-páros 75, Győr női kézilabdacsapata 57, Videoton FC 28, férfi jégkorong-válogatott 17, Szolnoki Olaj KK 16, női kajakkettes 12, U18-as női jégkorong-válogatott 11, magyar labdarúgó-válogatott 8, MKB Veszprém 5, DVSC-TEVA 4, Sapa Fehérvár AV19 4, férfi párbajtőrcsapat 4, női öttusacsapat 4, Tóth Krisztina, Póta Georgina asztalitenisz páros 4 |
AZ ÉV SZÖVETSÉGI KAPITÁNYA |
1. Mocsai Lajos, kézilabda 944 pont |
2. Storcz Botond, kajak-kenu 911 |
3. Kiss László, úszás 620 |
4. Merész András, női vízilabda 339 |
5. Struhács György, birkózás 267 |
6. Egervári Sándor, labdarúgás 184 |
Szavazatot kapott még: Pálvölgyi Miklós 63, Kemény Dénes 55, Kovács István 8, Fábiánné Rozsnyói Katalin 7, Elek Gábor 4, Illyés Miklós 4, Neuzer András 4, Téglás Péter 4 |
AZ ÉV EDZŐJE |
1. Széles Sándor, úszás 698 |
2. Kovács István, torna 605 |
3. Csipes Ferenc, kajak-kenu 595 |
4. Somlai Béla, vívás 297 |
5. Fábiánné Rozsnyói Katalin, kajak-kenu 291 |
6. Elek Gábor, kézilabda 263 |
Szavazatot kapott még: Szilárdi Katalin 217, Németh Zsolt 158, Bíró Tamás 83, Csernoviczki Csaba 57, Pór Péter 55, Paulo Sousa 23, Kondás Elemér 21, Karl Erik Böhn 17, Vincze Balázs 11, Mocsai Lajos 9, Kelemen Attila 5, Márton Gábor 4, Turi György 4 |