Helyi sajtóértesülések szerint az új ütemterv már csak a japán kormányfő, Sinzo Abe és más illetékesek aláírására vár, azután elkezdődhet a projekt, amely az eredeti tervekben szereplő stadionhoz képest sokkal olcsóbb lesz. Igaz, a japán sajtó úgy tudja, hogy a tervekben most még konkrét összeg nem szerepel.japán kormányfő, Sinzo Abe és más illetékesek aláírására vár, azután elkezdődhet a projekt, amely az eredeti tervekben szereplő stadionhoz képest sokkal olcsóbb lesz. Igaz, a japán sajtó úgy tudja, hogy a tervekben most még konkrét összeg nem szerepel.
A japán kormányra és az olimpiai szervezőkre óriási nyomás nehezedett az elmúlt időszakban, miután kiderült, hogy a nyertes pályázatban a Nemzeti Stadion megépítése a korábban becsültnél kétszer drágább, 2.1 milliárd dollár lenne.
Az illetékesek a kritikákra reagálva folyamatosan próbáltak faragni a költségeken, ám új tervpályázatot nem akartak kiírni, mondván, arra már nem lenne idő. Júliusban aztán mégis bejelentették, hogy nem fogják megépíteni az iraki-brit építész, Zaha Hadid által megálmodott létesítményt.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság még júliusban áldását adta az új pályázat kiírására, ám biztosítékot kért arra, hogy a kivitelezéssel időben elkészülnek majd a japán fővárosban.
A japán média információi szerint a költségekkel kapcsolatos információkat legkésőbb szeptemberben nyilvánosságra hozzák, az új, nemzetközi tervpályázatot pedig még az idén kiírják, jövő januárban pedig kiválaszthatják a nyertes munkát, s egyben az építkezések kivitelezőjét is.
A munkálatok 2016 végén, vagy 2017 elején kezdődhetnek meg, ami minimum egyéves csúszást jelent ahhoz képest, hogy a Hadid által tervezett aréna építése már idén beindult volna, s 2019 első felében adták volna át a Nemzeti Stadiont.