Nátrán Roland, a magyar szövetség (MOATSZ) elnöke az esemény csütörtöki sajtótájékoztatóján emlékeztetett, hogy 2014-ben kapták meg a rendezés jogát, s akkor azt gondolták, sok idő van még hátra.
„Ehhez képest a jövő héten már rajt, amit nagyon várunk, hiszen 1982 óta először rendezhetünk Eb-t – mondta, hozzátéve, hogy 1958 és 1982 után harmadszor látja vendégül a kontinens legjobbjait a magyar főváros. Ehhez kapcsolódva megemlítette, hogy 1950-ben világbajnokságnak adott otthont Magyarország, s 2019-ben is Budapestre látogat majd a világ elitje.
A MOATSZ elnöke a Tüskecsarnokban rendezendő kontinensviadalra visszatérve elmondta, hogy az olimpia után is remek mezőny gyűlik össze, a férfi, illetve női európai ranglista első tíz-tíz helyezettje közül egy-egy hiányzik a nevezési listáról – a férfiaknál a német Bastian Steger, a hölgyeknél pedig a lengyel Li Qian –, de a két egyéni címvédő, a német Dimitrij Ovtcharov és a román Elizabeta Samara ott lesz a mezőnyben. Kiemelte, hogy ütőt ragad Budapesten az örökifjú fehérorosz Vlagyimir Szamszonov, aki 40 évesen negyedik lett a riói olimpián, valamint a hatszoros egyéni Eb-győztes német Timo Boll is. A női mezőnyből a luxemburgi színekben versenyző, 53 éves Ni Xialiant és az immár négyszeres egyéni paralimpiai bajnok lengyel Natalia Partykát említette meg Nátrán Roland.
Mint mondta, a helyszín, a Tüskecsarnok World Tour-versenyen már nagyszerűen vizsgázott, szerinte egészen különleges az atmoszférája, s reméli, hogy sokan kilátogatnak majd az Eb-re.
„A jegyárakat is próbáltuk úgy kialakítani, hogy mindenki számára elérhető legyen a belépés. A legolcsóbb jegy 1500 forintba kerül, de ha egy húszfős vagy annál nagyobb létszámú csoport érkezik, az ingyen bejöhet” – fogalmazott, hangsúlyozva, hogy a vidékiek a MOATSZ, a MÁV-START Zrt. és a GYSEV Zrt. együttműködésének eredményeképpen féláron utazhatnak az eseményre.
A magyar színeket tizenkét asztaliteniszező képviseli, hét férfi és öt nő. Egyesben Póta Georgina, Lovas Petra, Pergel Szandra, Madarász Dóra és Nagyváradi Mercédesz, míg a férfiaknál Pattantyús Ádám, Kosiba Dániel, Lakatos Tamás, Szudi Ádám és Majoros Bence állhat asztalhoz. Párosban Póta a svéd Matilda Ekholmmal indul, Pergel Madarásszal, míg Lovas a szlovák Eva Odorovával, a férfiaknál pedig a Lakatos, Szudi és az Ecseki Nándor, Majoros kettős képviseli Magyarországot. Vegyes párosban három duónak lehet majd szurkolni: Póta a finn-magyar állampolgárságú Oláh Benedekkel, Szudi Pergellel, Nagy Krisztán pedig a horvát Andrea Pavloviccsal áll asztalhoz.
Téglás Péter, a női válogatott január végén távozó szövetségi kapitánya a sajtótájékoztatón azt mondta: sok függ a sorsolástól, de a nyolcadik kiemelt Pótától egyesben pontszerző helyet, párosban pedig érmet remél.
A Berlinben légióskodó Póta Georgina kijelentette: egyértelműen az a célja, hogy érmet nyerjen egyesben.
„Ötször voltam már negyeddöntős, most, hazai közönség előtt szeretnék végre a négy közé kerülni – mondta. – A felkészülésünk szerintem jól sikerült, én párosban is reménykedem a dobogós eredményben, a vegyes páros pedig kicsit bizonytalan, hiszen korábban nem nagyon játszottunk még együtt.”
Az Eb egyik érdekessége lesz, hogy egy különleges technika segítségével a szurkolók mobiltelefonjukon folyamatosan követhetik az eredményeket, olvashatják az éppen az asztaloknál játszó versenyzők önéletrajzát, valamint szavazhatnak – mindezt alkalmazások letöltése, QR-kódok beolvasása, vagy a telefonon történő gépelés nélkül.
Az Eb kedden a selejtezőkkel kezdődik, a döntőket pénteken (vegyes páros) és vasárnap rendezik.