Ezt a Tocsigi prefektúra a héten Budapesten tartózkodó vezetősége jelentette be azon a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) által szervezett szerdai főtitkári értekezleten, amelyen Tomikazu Fukuda kormányzó részletesen ismertette, hogy a magyar sportági szövetségek milyen feltételekkel és milyen korszerű, világszínvonalú sportlétesítményeket vehetnek igénybe a következő nyári ötkarikás játékoknak otthont adó kelet-ázsiai országban.
Tomikazu Fukuda bevezetőjében emlékeztetett arra, hogy a MOB idén októberben, Japánban egy nagy jelentőségű, háromoldalú megállapodást írt alá a helyi olimpiai bizottsággal és a Tokiótól északra található Tocsigi prefektúrával.
Az együttműködési keretszerződés értelmében a 2020-as olimpiai játékokig magyar csapatok utazhatnak a régióba edzőtáborozni, s az ott található számos, világszínvonalú sportlétesítmény előnyeit kihasználva edzőpartnerekkel készülhetnek, valamint megismerkedhetnek a sportszakmai technológiákkal, illetve az ötkarikás versenyhelyszínekkel és a japán környezettel.
A kormányzó elmondta, hogy a 2020-es olimpiát rendező Japán egy országos program keretében 179 fogadó várost jelölt ki, s ezek 74 külföldi országgal összesen 90 együttműködési megállapodást kötöttek a játékokra készülő sportolók edzőtáborozásáról.
Tomikazu Fukuda kiemelte: a Tocsigi prefektúra biztosítja a magyar delegációk utaztatását a tokiói repülőtérről a szálláshelyre, emellett állja a szállást és az étkezést, a sportlétesítmény használatának, valamint az oda való eljutásnak a költségeit is. A magyar félnek tehát csak a Magyarországról Japánba történő utazás költségeit kell állnia.
A kormányzó arra kérte a magyarokat, ne csak sportolni menjenek Japánba, hanem igyekezzenek minél jobb személyes kapcsolatokat kialakítani a helyi lakossággal, hogy közösen ismerhessék meg egymás kultúráját, s egyúttal meghívta őket a jövő júliusban sorra kerülő fesztiválokra is.
A kormányzó ismertette, hogy a Tocsigi prefektúra egy közel kétmillió lakosú, Pest megye méretű közigazgatási egység Japánban, gyorsvasúton Tokiótól mintegy 50 perc alatt elérhető. Japán egyik olyan régiója, amelynek a fővároshoz hasonló a klímája, ahol biztosítva van a sportolók biztonságos, egészséges táplálkozása, ugyanakkor az edzések után jó lehetőség nyílik a pihenésre, kikapcsolódásra is, hiszen a tartomány több mint fele zöldterület.
Vékássy Bálint MOB-főtitkár az MTI-nek elmondta, a most bejelentett japán-magyar megállapodást az alapozta meg, hogy a két ország olimpiai bizottsága között már 2011-ben elindult egy jó együttműködés.
Fábián László sportigazgató tájékoztatása szerint a következő lépés most az lesz, hogy az igények felmérése után a sportági szakszövetségeknek kell közvetlenül felvenniük a kapcsolatot Tocsigi prefektúrájának vezetőivel, ebben a MOB koordináló szerepet vállal. Fábián szerint az első magyar sportdelegáció 2018 májusában utazhat ki Japánba edzőtáborozni, s a megállapodás egészen 2020 végéig érvényes.