Rátonyi a Budapesti Vasutas SC-ben magyar bajnok lett úszásban, majd egy rövid vízilabdás kitérő után 1973-ban a Pécsi MSC-ben kezdett el öttusázni. Tagja volt a válogatottnak, Európa-kupa-győzelmet ünnepelhetett.
Pályafutását követően az úszás és az öttusa világában is aktív szereplő maradt, előbb a BVSC úszóinak vezetőedzője, később a Budapesti Honvéd öttusa- és úszószakosztályának igazgatója lett, emellett a magyar öttusa-válogatott úszóedzőjeként dolgozott. 1991-ben mesteredzői oklevelet szerzett. Elnökségi tagként tevékenykedett a Magyar Úszószövetségben és a Magyar Öttusaszövetségben.
Tanítványai, köztük Balogh Gábor 19 világbajnoki és 21 Európa-bajnoki érmet szereztek. Kiemelkedő edzői, sportvezetői és társadalmi szerepvállalásával kiérdemelte a Budapestért-díjat, emellett Zugló díszpolgárának is megválasztották.
A különféle szócikkek ritkán adják vissza a valódi karaktert, ám nála bizonyítékok. Arra, hogy all-round sportember volt, lételeme a küzdés, csak a sikert fogadta el. Úszó, öttusázó, edző, politikus – több életre elég feladat. Ő belesűrítette nem egészen hét évtizedbe, hiszen úszásban (Esztergom, BVSC) bajnok, öttusázóként (Pécs, Csepel) BEK-győztes volt, edzőként (BVSC úszók, Bp. Honvéd öttusázók: az olimpiai ezüstérmes Balogh Gábor mestere) megelőzte korát, akkor volt menedzser, amikor még szitokszónak számított a megjelölés. Politikusként (Zugló: önkormányzati képviselő, polgármester, Fővárosi Közgyűlés: a Fidesz-frakció tagja) sem adta alább, tudatosan igyekezett az elvei mentén formálni a környezetét. Érthetően lett 2017-ben a városrész díszpolgára. Génjeiben hordozta a csúcsra vágyást, lévén édesapja Rátonyi Sándor, a két háború közötti atlétika klasszisa, aki Csaplár András, Iglói Mihály és Szabó Miklós társaságában tagja volt az 1939-ben világrekorder (13:55.4) 4x1500 méteres magyar váltónak. Nem hagyott ki ziccert. Például élve azzal, hogy a BVSC vasutasklub, úgy vitte úszóit külföldi versenyekre, hogy különkocsit harcolt ki a MÁV-tól, s az összkomfortos (hálóhelyek, konyha) vagont rendre a menetrendszerű szerelvényekhez kapcsolták. Rendre megtalálta a legjobb megoldást, csak a halált hozó kór ellen nem volt ötlete. Huszonegyedik századi világunkból egy klasszikus sportember távozott. |