– Legutóbbi beszélgetésünk alkalmával nem volt jókedvű, hiszen a júniusi Európa-bajnokságon a magyar vívóválogatott csak egy érmet szerzett, igaz, az arany volt. Mire jutott, miért nem sikerült jobban az Eb?
– Arra, hogy van hová fejlődni – válaszolta Boczkó Gábor szövetségi kapitány. – Úgy tűnik, több munka kell a jobb eredményekhez, úgyhogy az edzőktől azt kértem, lépjenek a gázra. De az Eb óta csak három hét telt el, én pedig nem akartam túlzottan „izmozni”. A csapatot kicsit megrángatta a Covid, de azt tapasztaltam, hogy akadtak fegyvernemek, amelyek tényleg rátettek egy lapáttal. És kell valami a munka mellé: önbizalom.
– Az nincs, elfogyott, egyáltalán hogyan szerezhető vissza?
– Három éve volt a júniusi előtt Európa-bajnokság, és bár a pandémia után visszarázódtak a sportolók a versenyzésbe, az Eb-t talán még nem tudták úgy kezelni, ahogy kellett volna, ráadásul erős is volt a mezőny Antalyában. Fiatal versenyzőink vannak, sokszor három-négy évbe is beletelik, mire valaki ténylegesen képes átlépni a juniorból a felnőttmezőnybe. Persze leginkább az eredmények hozzák meg az önbizalmat, ám ha valaki tisztességesen felkészül a versenyekre, ha a lelkiismerete tiszta, az önbizalmával sincs általában probléma. De elmondtam a versenyzőknek, hogy mi, szakemberek az edzés felépítését, mennyiségét tudjuk csak meghatározni, a minőségi részét a sportoló tudja hozzátenni: nem mindegy, kivel és mennyit vív az edzéseken, neki kell olyan helyzeteket teremtenie ilyenkor, amelyek kimozdítják a komfortzónájából – rajta múlik, hogyan idéz elő a felkészülés során váratlan helyzeteket, olyanokat, amelyek leginkább hasonlítanak azokhoz a szituációkhoz, amelyek gyakorta előfordulnak a versenyeken. Három hét alatt persze nem lehet önbizalmat építeni.
– Ettől függetlenül itt az újabb lehetőség a bizonyításra.
– Így van. Nekem nem is elsősorban az eredmény számít, mert ki lehet kapni, de ha nem tetszik, amit látok, ha az összkép rossz, az sokkal jobban bánt, mint egy esetleges vereség. Magyar válogatottként mindenkinek az a kötelessége, hogy kihozza magából a legtöbbet. Ha ezt nem teszi meg, az elfogadhatatlan.
– Nem érzi úgy, hogy vívóink eredménykényszer alatt lépnek pástra a kairói világbajnokságon?
– Nincs kimondva, de érzem – én is és mindenki. Ez a vébé az utolsó olyan verseny, amelyen még a tesztüzem zajlik, csiszolódunk egymáshoz, s bár mindannyian régóta ismerjük egymást, valamint sokat és rendszeresen kommunikálunk egymással, azt hiszem, kell még egy kis idő, hogy igazán összeérjünk. Ezúttal ezért sem jósolgatok. Persze, mondhatnám, hogy szerezhetünk egy-két érmet a világbajnokságon, ám szerintem nincs értelme ebbe belemenni. Egyelőre hullámvölgyben vagyunk.
– Vagyis a kapitánynak is türelmesnek kell lennie.
– Kénytelen vagyok az lenni. Az Európa-bajnokság engem is kimozdított a komfortzónámból, sohasem voltam még annyira ideges, mint Antalyában, és nem azért, mert ott már kapitányként álltam a csapat élén, hanem mert észleltem, hogy valami nem működik.
– Kedd óta a helyszínen tartózkodik, ezúttal is érez idegességet?
– Nem, egyelőre nem. Néhányan tényleg összekapták magukat ebben a három hétben, ez érzékelhető volt. A világbajnokságon természetesen jóval több az induló, mint az Eb-n, ráadásul Ázsia és Amerika nagyon megerősödött, ennek ellenére bizakodó vagyok – azt viszont szeretném megerősíteni, hogy a legfontosabb a kép lesz, amelyet látok, s nem feltétlenül az eredményesség.
VÍVÓ-VILÁGBAJNOKSÁG, KAIRÓ
A PROGRAM
Július 15., péntek
9.00: női párbajtőr, egyéni, selejtező a 64-es tábláig (Büki Lili, Muhari Eszter, Nagy Kinga)
13.00: férfi kard, egyéni, selejtező a 64-es tábláig (Decsi Tamás, Gémesi Csanád)
Július 16., szombat
9.00: női tőr, egyéni, selejtező a 64-es tábláig (Kondricz Kata, Lupkovics Dóra, Pásztor Flóra, Pöltz Anna)
13.00: férfi párbajtőr, egyéni, selejtező a 64-es tábláig (Andrásfi Tibor, Nagy Dávid)
Július 17., vasárnap
9.00: női kard, egyéni, selejtező a 64-es tábláig (Battai Sugár Katinka, Katona Renáta, Szűcs Luca)
12.00: férfi tőr, egyéni, selejtező a 64-es tábláig (Dósa Dániel, Frűhauf Benjámin, Németh András, Szemes Gergő)
Július 18., hétfő
8.30: női párbajtőr, egyéni, 64-es tábla (Kun Anna)
10.00: férfi kard, egyéni, 64-es tábla (Szatmári András, Szilágyi Áron)
Július 19., kedd
8.30: női tőr, egyéni, 64-es tábla
10.00: férfi párbajtőr, egyéni, 64-es tábla (Koch Máté, Siklósi András)
Július 20., szerda
8.30: női párbajtőr, férfi kard, csapat, selejtező a nyolcas tábláig
10.00: női kard, egyéni, 64-es tábla (Pusztai Liza)
11.00: férfi tőr, egyéni, 64-es tábla
Július 21., csütörtök
8.30: női tőr, férfi párbajtőr, csapat, selejtező a nyolcas tábláig
10.00: női párbajtőr, csapat, nyolcas tábla
11.00: férfi kard, csapat, nyolcas tábla
Július 22., péntek
8.30: női kard, férfi tőr, csapat, selejtező a nyolcas tábláig
10.00: női tőr, csapat, nyolcas tábla
11.00: férfi párbajtőr, csapat, nyolcas tábla
Július 23., szombat
10.00: női kard, csapat, nyolcas tábla
11.00: férfi tőr, csapat, nyolcas tábla