Három selejtezős nap után hétfőn már a főtáblás küzdelmek kezdődtek meg, elsőként női párbajtőrben. A kiemeltként csak most kezdő Kun Anna magabiztosan győzte le üzbég ellenfelét, akárcsak Muhari Eszter cseh riválisát. Utóbbi Büki Lilivel és Nagy Kingával együtt a selejtezőből került a legjobbak közé. BükiLili sima vereséget szenvedett egy perui vívótól, Nagy Kinga viszont kiélezett küzdelemben maradt alul Jana Semjakinával szemben. Sokáig ő vezetett, majd a 2012-ben, Londonban olimpiai bajnok ukrán fordítani tudott, de még 12:13-nál, sőt 13:14-nél is volt esély a győzelem kiharcolására. Végül Semjakina nyert két tussal.
Kun Anna – aki a világkupaszezonban ötször a legjobb nyolc között végzett, és kétszer érmet is nyert – a 32 között kínai ellenféllel találkozott. Nem ígérkezett egyszerűnek a dolga, mert Lin Seng legutóbb, 2019-ben Budapesten egyéniben ezüst-, csapatban aranyérmes volt. A taktikus, kevés tust hozó asszóban a hajrához közeledve egy-két találattal az ázsiai vívó vezetett, de Kun Anna türelmes és koncentrált maradt, 16 másodperccel a vége előtt egyenlített. Lejárt a vívóidő, a ráadásban a kínai volt a kedvezményezett, de a magyar a kezdeményezőbb, ennek meg is lett az eredménye, egy határozott kitöréssel összejött a győzelmet érő találat.
Muhari Eszter is a hosszabbításban harcolta ki a győzelmet Irina Embrichhel szemben. Eleinte a 42 éves, csapatban olimpiai bajnok és világbajnok észt került rendszeresen egy-két tusos előnybe, 7:7 után viszont Muhari lépett el többször is, végül 12:12-es állásnál a két vívó lepörgette az időt. A ráadásban a magyarnál volt a kedvezmény, ennek megfelelően az észt próbált támadni, de vesztére tette, egy feltartó szúrással ért véget a párharc.
Kun taktikusan vívott az olasz Mara Navarria ellen, de nem járt sikerrel. Az első három percben csak három találat esett, 1:2-es eloszlásban, majd a 2018-as év világbajnoka további két tussal stabilnak tűnő előnyt szerzett. A harmadik szakasz magyar szempontból 4:6-ról indult, de egy tiszta láb-, majd egy szép csuklószúrással összejött az egyenlítés. Szorosan alakult az asszó a folytatásban az utolsó másodpercekig. Az olasz 9:8-as vezetésénél 15 másodperccel a vége előtt nem volt eredményes Kun Anna akciója, ő kapott találatot, ezután pedig már sietnie kellett a hátránya miatt. Így nőtt a végére öt tusnyira a különbség.
Muharinak is erős ellenfél jutott, a dél-koreai Szong Sze Ra igazolta, miért harmadik a világranglistán. Vívása pontos volt, a megszerzett előnyével jól gazdálkodott, és még akkor is türelmes tudott maradni, amikor a pást végébe kerülve csak néhány centimétere maradt. Két alkalommal ilyen helyzetből is képes volt tust adni. Az asszó során Muhari kezdeményezett, többször is felzárkózott egy tusra, de 8:9 után fokozatosan nőtt a különbség hat találatig. Szong Sze Ra a vb-címig meg sem állt.
Kun Anna a 10., Muhari Eszter a 15., Nagy Kinga a 34., Büki Lili a 38. helyen végzett a 159 fős mezőnyben.
A háromszoros olimpiai bajnok Szilágyi Áron gyakorlatilag bemelegített kuvaiti ellenfelével szemben, akárcsak a 2017-ben vb-győztes, 2019-ben vb-ezüstérmes Szatmári András a lengyel Krzysztof Kaczkowski ellen.
Gémesi Csanádnak nehezebb dolga volt, a spanyol Inaki Bravo három-négy tusos hátrányból felzárkózott, de magyar siker született. Decsi Tamás még jobban megküzdött a győzelemért, a tunéziai Ahmed Ferdzsani 14:14-nél utolérte őt, az utolsó tus azonban egylámpás volt, és a magyar kardozó örülhetett.
Szatmári a török Enver Yildirimmel csapott össze a második fordulóban. A párharc első fele kiegyenlített volt, legalábbis annyiban, hogy a magyar találatokra képes volt válaszolni az ellenfél. A folytatás egyoldalúvá vált, a legutóbbi vb-n ezüstérmes magyar kardozó felpörgette a tempót, dinamikusabb akciókat mutatott be, többször „letolta” a pástról Yildirimet, s nyolc találat különbséggel győzött.
Néhány perccel később Szilágyinak meg kellett szenvednie kínai ellenfelével. Bár többnyire nála volt az előny, Hszü Jing-ming nem adta fel, 12:12-nél egyenlített, sőt a következő akciójával át is vette a vezetést. A háromszoros olimpiai bajnok magyar kardozó meglehetősen feszült volt ebben az időszakban, több találatot is vitatott. Nagyon össze kellett szednie magát, ami sikerült neki, a következő három tust egyértelműen ő adta.
Gémesi Csanádnak eleve nehéz ellenfél jutott az idei Európa-bajnok, tavaly olimpiai negyedik Szandro Bazadze személyében. Sokáig jól tartotta magát, de az egyperces szünet után a grúz fordított, majd jelentős előnyre tett szert. A magyar vívó faragott hátrányából, ami a végére három találatnyi lett.
Decsi Tamás a francia Boladé Apithyvel szemben gyorsan 7:1-es hátrányban került, így kevés esélye maradt, mégis csakhamar 8:8 állt a táblán. A francia azonban újítani tudott és négy tussal győzött.
Szilágyi Áron és Szatmári András asszójára a hagyományoknak megfelelően nem ült oda edző egyik oldalra sem, a felek egymás között „intézték el” a továbbjutást.
Az előző mérkőzésén kissé bizonytalan Szilágyi ezúttal nagyon határozottan kezdett, gyorsan elhúzott 6:1-re. A legutóbbi vb-n, 2019-ben ezüstérmes, két évvel korábban világbajnok Szatmári akciói elhaltak, többször is hitetlenkedve nézett a táblára, hogy miért nem jelzett a gép. A háromszoros olimpiai bajnok Szilágyi szép védéseket mutatott be, időnként pedig megelőzte ellenfelét, aki a folytatásban azért adott szép tusokat – például látványos lerohanásból –, de jelentős hátrányát nem tudta lefaragni.
A háromszoros olimpiai bajnok a nyolcaddöntős lendületét vitte tovább, Szatmári András legyőzése után a legjobb nyolc között az olasz Pietro Torrét múlta felül magabiztosan. Alig kezdődött el az asszó, már 5:0 állt az eredményjelzőn, az egyperces szünet pedig 8:2-nél kezdődött. A folytatásban kiegyenlítettebben alakult a mérkőzés, de így is a végéig nőtt a különbség.
Az elődöntőben Szandro Bazadze volt az ellenfele. A grúz vívót a tavalyi olimpián az elődöntőben legyőzte, az idei Európa-bajnokságon viszont épp ő állította meg Szilágyit a 32 között. Ezúttal Szilágyi sokkal jobban bírta idegekkel. Bár az elején a grúz vezetett is, végül a háromszoros olimpiai bajnok akarata érvényesült jobban, és 15:11-re megnyerte az elődöntőt.
A döntőt a francia Maxime Pianfettivel vívja.
VÍVÓ-VB, KAIRÓ
NŐI PÁRBAJTŐR
A 64 KÖZÖTT
Kun Anna–Sevara Rahimova (üzbég) 15:7
Muhari Eszter–Katerina Salígerová (cseh) 15:3
María Luisa Doig (perui)–Büki Lili 15:6
Jana Semjakina (ukrán)–Nagy Kinga 15:13
A 32 KÖZÖTT
Kun Anna–Lin Seng (kínai) 8:7
Muhari Eszter–Irina Embrich (észt) 13:12
A 16 KÖZÖTT (NYOLCADDÖNTŐ)
Mara Navarria (olasz)–Kun Anna 14:9
Szong Sze Ra (dél-koreai)–Muhari Eszter 15:9
NEGYEDDÖNTŐ
Alexandra Ndolo (német)–Jü Szi-han (kínai) 14:13
Rossella Fiamingo (olasz)–Nelli Differt (észt) 15:11
Vivian Kong Man Vaj (hongkongi)–Navarria 12:11
Szong Sze Ra–Csu Ming-je (kínai) 14:13
ELŐDÖNTŐ
Ndolo–Fiamingo 15:10
Szong Sze Ra–Vivian Kong Man Vaj 14:9
DÖNTŐ
Szong Sze Ra–Ndolo 11:10
A végeredmény: 1. Szong Sze Ra, 2. Alexandra Ndolo, 3. Rossella Fiamingo és Vivian Kong Man Vaj, ... 10. Kun Anna, ... 15. Muhari Eszter, ... 34. Nagy Kinga, ... 38. Büki Lili
FÉRFI KARD
A 64 KÖZÖTT
Gémesi Csanád–Inaki Bravo (spanyol) 15:13
Decsi Tamás–Ahmed Ferdzsani (tunéziai) 15:14
Szatmári András–Krzysztof Kaczkowski (lengyel) 15:4
Szilágyi Áron–Amaar Alammari (kuvaiti) 15:6
A 32 KÖZÖTT
Szatmári András–Enver Yildirim (török) 15:7
Szilágyi Áron–Hszü Jing-ming (kínai) 15:13
Szandro Bazadze (grúz)–Gémesi Csanád 15:12
Boladé Apithy (francia)–Decsi Tamás 15:11
A 16 KÖZÖTT (NYOLCADDÖNTŐ)
Szilágyi Áron–Szatmári András 15:9
NEGYEDDÖNTŐ
Maxime Pianfetti (francia)–Luigi Samele (olasz) 15:14
Iulian Teodosiu (román)–Oh Szang Uk (dél-koreai) 15:14
Szandro Bazadze–Ali Pakdaman (iráni) 15:12
Szilágyi Áron–Pietro Torre (olasz) 15:8
ELŐDÖNTŐ
Szilágyi–Bazadze 15:11
Pianfetti–Teodosiu 15:11
(MTI)