Nem mindennapi helyszínen rendezték meg eleink a budapesti vívó Európa-bajnokságot: a Margitszigeten. A MAC-pálya közepén volt a pást, kis tribünt eszkábáltak össze. A környezet gyönyörű volt. „A sziget tündéri zöld. Időjárás: változó. A MAC-pálya kedvesebb, mint valaha. A vívósport közönsége nem nagy, de jó. Finom úri család. Öcsém, bátyám, húgom, fiam! Kérlek alássan, méltóságosom! Sőt, alázatos tisztelettel, kegyelmes uram!”– írta le a miliőt a Nemzeti Sport. A rendezésben fiatal altisztek segédkeztek, drukkoltak persze ők is, egyikük így biztatta a tőrben és kardban is induló Maszlay Lajost: „Főhadnagy úr, jelentem alássan, mindent bele...!”
Már az első napon ünnepelt a nép, a női tőrcsapat aranyérmes lett. Mesterük, a legendás Italo Santelli az őt jellemző kedves akcentussal mondta: „Kérem, fiú, én legboldog ember ma Pesten. Lányok nagy szorgalmas volt, s tudta előre, ki muszáj győzni kontra mindenki. A magyar hölgyverseny legerősebb konkurrenc. A mester nagyon boldog, mert lányaiban nagyon bízta.”
Egyéniben is lett magyar érem, Bogáthy-Bogen Erna második lett. A versenyt és az ünneplést már zavarta, hogy „elered az eső, s a közönség menekül a fedett tribün alá. A vívás néhány percre megakad, és lassan törölik fel a plansot, amire bever az eső és ami ezáltal csúszóssá lett”. Ez előrevetítette a későbbi zűrzavart, ám menjünk sorjában.
Azzal, hogy akkor (akkor még?) meglehetősen bohém társaság volt a vívóké. A dunai sétahajózáson például 150 üveg bor várta a versenyzőket, „Pohár jóval kevesebb, kisebb »részvénytársaságok« alakulnak egy-egy pohárra. (Fiala, a MAC versenyzője kávéscsészéből iszik.)Odamegyünk a pincérhez: »Kérek egy poharat!«Lebeszél: »Az nincs, de tessék inkább egy üveg bor!«”
A Nemzeti Sport leírja még, hogy a párbajtőrdöntő közben, egy hosszas vita alatt a francia Georges Bouchard felment a pályavendéglőbe, kibontatott egy üveg pezsgőt, fölhajtott néhány pohárral, majd felállt, nyújtózott egyet, s ment vissza a pástra. Ahol Európa-bajnok lett, legyőzve az olasz Severio Ragnót.
A kardcsapat versenye előtt a Nemzeti Sport újra kiállt a sportcsarnok megépítése mellett. Meglovagolva, hogy a versenyen „a társadalom színe-java ad találkozót egymásnak a margitszigeti plansok körül”. Az esőre volt esély, akkor is. „Nem kívánunk rosszat (...) a nagy és előkelő közönségnek, de mindenesetre érdekes »propagandaelőadás« lenne, ha »tout« Magyarország tapasztalná a saját bőrén, mennyire hiányzik az érdemes magyar sport feje fölül a fedél: a sportcsarnok”– így a vezércikk.
Az is az előzmények izgalma volt, hogy Jekelfalussy-Piller György, az egy esztendővel korábban, a Los Angeles-i olimpián egyéniben és csapatban egyaránt bajnok klasszisunk bejelentette: nem indulhat. Nyolc hete nem edzett a lábán lévő nyílt seb miatt, időnként még sántított. Aztán ő lett a nap hőse. Rajcsányi Lászlót ugyanis kióvták az olaszok egy adminisztratív hiba miatt, Jekelfalussy pedig beszállt a nézőtérről, és négy győzelmet hozott ellenük a döntőben. Ez méltó válasz volt. „Midőn megtudtam ezt a különben kevés lojalitással bíró elhatározásukat, hogy a szereplését megóvják, a magyar vezetőséggel elhatároztuk, hogy azzal, hogy beállok a magyar csapatba, egy nem várt riposztot adunk nekik”– mesélte a bravúr után, és negyedikként nyerte el a Nemzeti Sport jubiláris plakettjét (1903–1933) – a futballista Sárosi György, a birkózó Zombori Ödön és a vízilabdázó Homonnai Márton után.
Jött az utolsó nap és – a kard egyéni. Ekkor tört ki a vihar – a valóságban és a háttérben egyaránt. Már délelőtt, az előcsatározások kezdetén a szürkeség volt az úr a Margitszigeten, aztán „kopogó zápor verte a fedetlen plansokat, a tribün tetejét”. A rendezők intézkedtek, az elődöntőt átvitték a Műegyetemre, a döntőt pedig vissza a MAC-pályára.
„A karddöntőt, az Európa-bajnoki versenyek csúcspontját először elmosta az eső, aztán megfagyasztotta a télnek beillő, északi hideg szél”– ez volt a lényeg. Aztán megjelent Horthy Miklós, és természetesen elkezdték a versenyt (hiába, a protokoll...), majd amikor a kormányzó távozott, azonnal megszakították. Miközben a rendezőség vitatkozott, tanakodott, hogy mi legyen, az eső ismét szemetelt, a szél süvített. Hol ezt, hol azt kérték az irodába, a közönség pedig bosszankodott, majd tombolt, fütyült, tudni akarta, mi van. Aztán Kankovszky Arthur, az ökölvívók első embere, Dénes Károly (MAFC) és Fiala Ferenc (MAC) az általános közhangulatot fejezi ki, „ mikor kétségbeesett hangon kiáltja a hangszórón a szeles estébe: »Sportcsarnokot! Sportcsarnokot! Sportcsarnokot!!!«”
Közben megállapodtak abban, hogy a versenyt másnap este a Labriola színházban (ma: Erkel Színház) folytatják, lévén ott a legnagyobb a befogadóképesség (3677 fő).
A verseny reggelén újabb bonyodalom, kiderült, hogy a Labriolában nincs se víz, se villany, újabb lótás-futás tehát, hogy legyen.
„Soha ennyi ember még nem volt a Labriola-színházban. Zsúfolásig telt ház – ez a kifejezés még nem fejezi ki híven azt a teltséget, ami ismét és ismét harsogóan kiáll a sportcsarnok után. Mert nemcsak minden ülőhely foglalt, de állnak az emberek a nézőtéren, az előcsarnokban, a padsorok között és ha már nem láthatnak, legalább hangfoszlányokból akarják megtudni, hogyan áll a nagy verseny, Európa egyéni kardvívóbajnokságának döntője”– kezdi tudósítását a Nemzeti Sport, majd minden jó, ha jó a vége: Kabos Endre (a Los Angelesben győztes csapat tagja) az Európa-bajnok.
Az olaszok ekkor is kavartak, azt akarták, hogy Jekelfalussy vezesse le a Gustavo Marzi elleni holtversenyt eldöntő utolsó asszót, de a csapatverseny hőse okosan érvelt: „Nem vállalhatom. Ha Kabos veszít, rám fogják, ha Kabos győz, annál inkább rám fogják.”Hosszas vita után a lengyel Adam Pappée lett a zsűri, Kabos pedig 5:0-ra legyőzte Marzit. A közönség éjjel egy óráig kitartott, s a biztonsági intézkedések (vasfüggöny, rendőrkordon) ellenére addig nem nyugodott, amíg a vállára nem emelhette Kabost.
A Nemzeti Sport újabb vezércikkel búcsúzott a versenytől, természetesen a sportcsarnok mellett érvelve „Az Európa-bajnokságot majdnem európai botrányba fullasztó zivatar s a nyomán támadt felháborodás, amelyben a sporttársadalom legelőkelőbb és legegyszerűbb rétegei egyaránt osztoztak egy kis elázás vagy egy kis nátha erejéig, szolgáltatta a pergőtüzet a sportcsarnok-ügy »állásának«. (...) A remek (sőt túl remek) tüzérségi előkészítés után most a szövetségeken, a reguláris csapatokon a sor, hogy késedelem nélkül kiaknázzák a margitszigeti gerillaharc eredményeit.”
Másnap Hóman Bálint kultuszminiszter bejelentette, hogy megépítteti a sportcsarnokot, ám még nyolc év (1941. december) kellett hozzá, hogy át is adják.
A Nemzeti Sport tudósítója különleges írással tette hozzá a magáét a sportcsarnok ügyéhez, az esőt szólaltatta meg: „Éppen esett, mikor hozzáfordultam. – Tessék csak mondani, kedves eső bátyám, miért méltóztatik állandóan és konzekvensen esni? Az eső gondolkozott, aztán így felelt: – Őszinte leszek! Én sportbarát vagyok. Ki akarok terrorizálni magamnak egy sportcsarnokot. Tudom, hogy most szidnak is, de végül is nekem fogják köszönni a fedelet. Nekem és a szél barátomnak, aki most éppen el van foglalva, mert fúj. Mi lenne, ha mi nem dolgoznánk? Továbbra is kijelentenék, hogy nem érdemes sportcsarnokot csinálni, mert úgyis szép idő van. Na, majd én megmutatom… Szólt és zuhogott.” |
Vívó Európa-bajnokság, Budapest
|