Miért fontos már gyermekkortól a mozgás?
A rendszeres sportolás a gyerekek mentális és fizikai egészségére egyaránt pozitív hatással van. Ami a fizikai szempontokat illeti, a mozgásnak köszönhetően megerősödnek a csontjaik, az izmaik és a szívük is – így kisebb eséllyel alakul ki náluk a diabétesz, sőt az elhízás is. Emellett az általános erejük és a koordinációs képességeik is profitálhatnak belőle.
Ami pedig a kérdés mentális oldalát illeti, a sportolás formálhatja a gyerekek karakterét és tudatosíthatja bennük a morális alapelveket. Emellett megtanulhatják kezelni az érzelmeiket, csökkenthetik a stressz-szintjüket és általánosságban véve jobban érezhetik magukat a bőrükben, így az önértékelésük is javul.
Mindezek mellett a gyerekek megtanulhatják, mi az a csapatmunka, miközben új barátságokat köthetnek – olyan kortársakat ismerhetnek meg, akikkel az iskolában vagy az óvodában egyébként nem találkoznának. Plusz előny, hogy egy-egy sportegyesületben nagyon különböző családi háttérrel, vallással, nemzetiséggel és etnikummal rendelkező gyerekek gyűlnek össze, így a legkisebbek is megtapasztalhatják az elfogadást, és azt, hogy milyen színes a világunk!
7 kérdés, hogy megtaláljuk a tökéletes sportot a gyermekünknek
Úszás, kosárlabda, foci, sakk, hoki... ma már a legkisebbeknek szinte végtelen lehetőségük van, ha sportolásról van szó. De hogyan válasszuk ki a számukra megfelelőt?
Mennyire aktív?
Minden gyerek más és más: van, aki egész nap megállás nélkül szaladgál a házban, míg mások szívesen eljátszanak, olvasgatnak egy helyben egész nap. Ha magas energiaszintű a gyerkőc, elvihetjük futballozni, amerikai focizni, de lehet, hogy a kosárlabda lesz számára az igazi. Ha viszont nem ez jellemző rá, akkor érdemes egyéni sportot javasolni neki, ahol a saját tempójában haladhat, megmutathatjuk neki a golfozást vagy az úszást.
Milyen fizikummal rendelkezik?
Tény, hogy a legtöbb csapatban többféle testalkatú játékosra van szükség, de azért az sem véletlen, hogy a kosárlabdázókat mindenki legalább kétméteresnek gondolja. Vegyük tehát figyelembe a testi adottságait, amikor keresgélünk – de ne ez legyen a kizárólagos szempont. Azaz: sose hagyjuk, hogy egy testi tulajdonság miatt lemondjanak az álmaikról!
Egyedül vagy csapatban?
Figyeljük meg, hogy a kicsi mikor teljesít jobban: akkor, amikor egyedül van, vagy akkor, amikor csapatban játszik? Vannak olyanok, akiknek könnyebb a csapatjáték, mert kevésbé érzik magukon a nyomást, míg mások épp ennek ellenkezőjét tapasztalják.
Kipróbált már mindent?
Igyekezzünk minél több mozgásformát megismertetni a lurkóval, így közelebb kerülhetünk ahhoz, hogy pontosan mi érdekli őt. Meglátjuk majd, ha van egy sport, amit nagyon ki szeretne próbálni, de még nem volt rá lehetősége, akkor sokkal nehezebben koncentrál majd arra, amit éppen mozog. Ráadásul minél többféle impulzus éri ezen a téren, mi is annál jobban ráláthatunk az erősségeire és a gyengéire. Az is lényeges, hogy egy új tapasztalás után beszélgessünk, kérdezzük meg, hogyan érzi magát!
Mit szeret nézni?
Nézzük meg, hogy a gyerkőc mit csinál a sportcsatornákkal! Ha képes egy focimeccset az elejétől végig figyelemmel követni, míg a kézilabda-mérkőzéseket azonnal átkapcsolja, az árulkodó lehet. Így tehát, ha azt látjuk, hogy egy sport követése különösen felkelti az érdeklődését, célszerű ki is próbálnia azt!
Milyen lehetőségeink vannak?
Mielőtt a gyermekünk beleszeretne egy új sportba, vegyük biztosra, hogy azt rendszeresen fogja tudni űzni. Ha nem így teszünk, annak könnyen csalódás lehet a vége! Gondoljunk csak bele: ha például egy gyereknapon meglát egy kosárpalánkot és lelkesen elkezd kosárra dobálni, könnyen lehet, hogy egész hazaúton azt fogjuk tőle hallgatni, mennyire szeretné ezt csinálni. Hazaérve egy gyors netes keresés után viszont rájöhetünk, hogy a közelünkben nincs erre lehetősége – ez pedig biztosan elkeseríti majd. Éppen ezért jó tisztában lenni azzal, hogy mennyire felszerelt ilyen téren a környékünk.
Megadjuk neki a kellő támogatást?
Végül, de nem utolsósorban magunknak is fel kell tennünk egy kérdést: megadunk neki mindent, ami ahhoz kell, hogy kibontakozhasson egy sportban? Erre a válasznak igennek kell lennie, úgyhogy legyünk felkészültek! Például: legyünk tisztában azzal, hogy ha megtetszik a lurkónak az úszás, akkor nekünk kell megvásárolni az úszófelszerelést és elvinni őt heti néhány alkalommal az uszodába. Ez mind idő-, mind energia-, mind pénzráfordításban megterhelő lehet a szülőknek. Ha ezt mi is érezzük, csak gondoljunk arra, hogy mennyi mindent nyerhet ezáltal a gyermekünk!