– Valójában csak 2014 óta definiálta az orvostudomány a RED-S jelenséget. Érdemes tehát átismételni, hogy pontosan milyen szemmel látható vagy éppen észrevehetetlen, de káros következményei lehetnek a sportoló egészségére, ha ilyen állapotban edz, versenyez?
– A RED-S (relative energy deficiency syndrome) egy angol betűszó, a „relatív energiahiányos szindróma” rövidítése. Szerteágazó tünetcsoport, amelynek középpontjában az alacsony energiaellátottság (low energy availability, LEA) áll. Hosszabb távon megbomlik az egyensúly az energiaszükséglet és az energiabevitel között, ami az élettani és pszichés funkciók károsodásához vezet. Nem új keletű a kórkép, ennek része a nyolcvanas évek elejétől ismert „női sportolói hármas”, azaz az étkezési zavar, a csontritkulás és a menstruáció elmaradása. A tudomány fejlődésével kiderült azonban, hogy számos egyéb szervet, illetve szervműködést is érint, például a szív, a vese, a gyomor és bélrendszer, az immunrendszer, a hormonális rendszer, a mentális funkciók, amelyek a férfiaknál is előfordulnak. A RED-S nemcsak az egészségre van káros hatással, hanem a teljesítményre is, hiszen csökken az izomerő, az állóképesség, a koordináció, és fokozódik a sérüléskockázat. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság már 2014-ben, majd 2018-ban is megjelentetett ajánlást a témában, amelyet azóta több nemzetközi tudományos szervezet frissített, végül tavaly kiadta a NOB a legújabb egyetértési nyilatkozatát, erre támaszkodik a Nemzetközi Sportmászószövetség is.
– Kötelező méréseket és adatellenőrzést vezettek be a Nemzetközi Sportmászószövetség vizsgálataiban a versenyzők állapotának felmérésére. Ezek az információk valóban megvédik a sportolót, ha RED-szindrómában szenved?
– A célzott kérdőívek pontozása alapján egy bizonyos kritikus érték elérése felhívja a figyelmet a kockázatra, amelyet kiegészít első lépésben a testmagasság, testsúly, nyugalmi pulzusszám és a vérnyomásérték. Az ezek alapján fennálló kockázat esetén laboratóriumi, képalkotó és egyéb diagnosztikus vizsgálatokat ír elő a szabályozás. A számos lehetséges szervi érintettség miatt szükséges a széles körű diagnosztikai vizsgálat. A javasolt lépcsőzetes protokoll diagnosztikus értékű. Ha a RED-S igazolást nyer, a „védelem” azt jelenti, hogy meg kell szüntetni az aránytalanságot az energiabevitel és -szükséglet között. Ez igen leegyszerűsítve a fizikai aktivitás csökkentésével és/vagy az energiabevitel növelésével érhető el. Súlyos esetben (például szívritmuszavar vagy súlyos vérszegénység) szükség lehet a sporttevékenység átmeneti felfüggesztésére, illetve akár gyógyszeres kezelésre is. Gyakran előfordulhat, hogy társszakmákban dolgozó szakemberek, sportorvosok, pszichológusok, dietetikusok bevonása is elengedhetetlen, ahogy az edző és a család együttműködése is.
– A sportmászók tették meg az első lépést, az áprilisi, kínai világkupán már be is vezették az új szabályozást, de a párizsi olimpia versenyeit is ennek szellemében tervezik lebonyolítani. Ragadós lehet-e ez a példa, és ha igen, mely sportágakban?
– Számos sportágban leírták már a RED-S előfordulását, ám a gyakorisági adatok eltérőek, attól függően, milyen szintű sportolókat vizsgáltak, és melyek voltak a diagnosztikai kritériumok. Kialakulhat a RED-S az energiabevitel korlátozása miatt – szándékosan – például az esztétikai vagy a súlycsoportos sportágakban, de gondolhatunk a zsokék helyzetére is. Megjegyzem, az Angol Tornaszövetség nemrég bevezetett előírása, amely alapján kizárólag orvos vagy egészségügyi személyzethez tartozó szakember végezhet a tornászoknál testsúlymérést – tehát az edző nem –, szintén megelőző intézkedésnek tekinthető, hiszen a gyermek vagy serdülő alkatára irányuló esetleges bántó megjegyzés beindíthatja a negatív spirált. Kialakulhat a RED-S úgy is, hogy a perfekcionista sportoló a napi edzésmennyiséget vagy az intenzitását viszi túlzásba. Nem pihen eleget például a nagy állóképességet igénylő sportágakban, így az energialeadás felé billen a mérleg nyelve.
– Jellemzőbb-e valamelyik nemre a RED-S, és ha igen, a mostani szabályozás javíthat-e a helyzeten?
– A nőknél gyakoribb, de férfiaknál is előfordul, nem véletlenül készült kérdőív külön férfiaknak is (egyes közlemények az élsportoló hosszútávfutó nőknél 20 százalékra, a férfiaknál 9 százalékra teszik a gyakoriságot, de van, amelyik állóképességi sportoló férfiaknál 58 százalékos, a nőknél 51 százalékos gyakoriságot említ; igaz, hogy a tudományos közlemények 80 százaléka női sportolókat vont be). Fiatalkorban is előfordulhat a szindróma, ilyenkor a növekedést, a pubertást is negatívan befolyásolja, és különböző „hiányállapotok” jöhetnek létre. Ezért sem javasolt a fogyasztás a növekedési életszakaszban. A mostani szabályozás felhívja a sportolók és sportszakemberek figyelmét a jelenségre, így nagyon fontos edukációs jellege van. Csaknem két éve, hogy a Magyar Edzők Társasága továbbképzése keretében „A RED-S elméleti alapjai, diagnosztikája, terápiás megközelítése” címmel előadást tartottunk, hogy gyarapítsuk a témával kapcsolatos ismereteket. A kötelező sportorvosi vizsgálatokon alkalmazott kérdőívbe is beépítettünk kérdéseket, amelyek felkelthetik az egészségügyi szakemberek gyanúját.
– Elképzelhető, hogy a NOB kötelezővé teszi minden testsúlyérzékeny sportágban ezt a szabályozást, és orvosilag támogatna egy ilyen lépést?
– Egyetértek minden olyan intézkedéssel, amely a sportoló, különösen a fiatal sportoló egészségét védi, lehetővé téve, hogy minél tovább tudjon sikeresen, panaszmentesen sportolni. Nem hiszem, hogy a közeljövőben kötelező NOB-előírás lenne, de figyelemfelkeltő ereje az egyes sportági szövetségi előírásoknak is van. A 2023-as NOB-állásfoglalás a téma kimagasló nemzetközi szakértőiből álló munkacsoport közreműködésével jött létre, ez minden sportszakembernek irányadó dokumentum. A szabályozás eredményessége akkor ítélhető meg, főleg hosszú távon, ha tudományos értékű követéses vizsgálati protokollok is kiegészítik. A törekvés azonban jó, mert újabb lépést tesz az élsportolók védelmében.