A megszólalók egyetértettek abban, hogy a sporttudományos befektetések meghatározzák a hosszú távú fejlődést. A párizsi olimpián negyedik helyen végző öttusázó, Guzi Blanka elmondta, tizenegy szakemberrel dolgozik, a koordináló edző szerepét pedig külön kiemelte, ő képez hidat az egyes szakágak között. A DVTK kiválósága hozzátette, érdeklődik a sport tudományos háttere iránt, mert segít a fejlődésében, ha megérti, mi miért történik. A MOB sportolói bizottságába beválasztott gátfutó, Kerekes Gréta arról beszélt, hogy a versenysport rengeteg áldozattal és kötöttséggel járt, és visszagondolva úgy látja, az elmúlt években úgymond burokban élt.
„Hogyan tudjuk megmozgatni az embereket?” – erre a kérdésre igyekezett válaszokat találni előadásában Németh Balázs. A 2023-as atlétikai vb főszervezője kiemelte, a világesemények öröksége abban is mérhető, hogy mennyire járulnak hozzá a fizikai aktivitás növeléséhez, a negatív folyamatok visszafordításához.
A Testnevelési Egyetem docense, Dóczi Tamás az Aktív életmód kutatás alapján az egyéni szabadidős mozgásformák térhódításáról beszélt, míg a Magyar Edzők Társaságának főtitkára, Köpf Károly a példaképek szerepét hangsúlyozta, egy régi történetet is elmesélt.
„Az edzőnek meg kell mutatnia a tanítványának, mennyire fontos az alázat. Széchy Tamásnak kulcsa volt az uszodához, nála korábban senki sem ért oda, minden reggel ötkor ő nyitott.”