– Az M4 Sport – Az Év Sportolója Gála programját, a díjátadókat meg-megszakítva több kulturális műsorszám színesíti. Mit lehet tudni az idei fellépőkről?
– Több mint száz előadó lép színpadra január tizenegyedikén este a Nemzeti Színház nagyszínpadán. Négy produkcióval készülünk, a nyitó és a záró fellépés mellett két műsorszám szakítja meg a díjátadások sorát, amelyekből egyébként tizennégy lesz az este folyamán. Hagyományosan nem áruljuk el előre az idén sem, hogy kik lépnek fel, legyen ez is az este meglepetései között, a díjazottak kiléte mellett. Annyit azért elmondhatok, hogy valamennyi fellépő jól ismert lesz a nézők számára, nagyszerű és népszerű előadóművészeket láthatnak majd. Miután ez a hatvanadik alkalom, amikor a sportújságírók megválasztják a legjobb sportolókat, a nyitó produkcióban sok-sok elem utal majd a hat évtizedes hagyományra.
– A színházi rendezők közül is csak keveseknek adatik meg, hogy műsort rendezzenek a Nemzeti Színház színpadán. Úgymond „civilként" mekkora kihívást jelent ez önnek, illetve milyen segítséget kap a színház munkatársaitól?
– Azért számtalan rendezvényt „hoztam már tető alá”, úgyhogy nem ismeretlen számomra a feladat, többek közt az előző két, Nemzeti Színházban tartott gálának is én voltam a rendezője. Persze a Nemzetiben rendezni, nos, ez mindenkinek élete nagy pillanatai közé tartozik. A színház műszaki személyzete a legkiválóbb hazai csapatok egyike: a színpad hátterében dolgozók, a díszletépítők, a hangosítók, a videósok, a fény- és látványtechnikusok valamint a reptetők egyaránt – és ezzel már el is árultam, hogy lesz olyan szereplőnk, aki a színpad légterébe emelkedik majd a műsor alatt.
– A műsorszámok gyakran a sport és a kultúra izgalmas ötvözetei. Hogyan áll össze a koncepció, milyen elvek mentén igyekszik összerakni a produkciót?
– Három alapvetésünk van. Egy: csak egyedi produkciókat viszünk színpadra, vagyis olyan előadásokat, amelyek kifejezetten erre az alkalomra, az M4 Sport – Az Év Sportolója Gálára készülnek. Kettő: a lehető legtöbb előadóművészeti forma jelenjen meg az est során, ha lehet, akkor egy-egy produkcióban is több művészeti ág alkotói dolgozzanak együtt. Idén lesz popzene, néptánc, színművészet, modern tánc, street-art és még a komolyzene képviselői is felbukkannak. Három: a produkciók utaljanak a magyar sportra, annak sikereire, múltjára, jelenére. Bátran állíthatom, hogy mindhárom szempontnak eleget teszünk az idén is. És hogy egy számmal is érzékeltessem a munka nagyságát: a művészek összesen mintegy száz órát próbálnak erre az estére.
– A Himnuszt tavaly Rost Andrea Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas szoprán operaénekes, érdemes művész adta elő. Lehet tudni, hogy idén kié a megtiszteltetés? Mit mondjunk: magasan van a léc…
– Annyira magasan, hogy meg sem próbáltuk átugrani, inkább másfelől közelítettük meg a Himnuszt, amely természetesen nem maradhat el a gáláról. Olyan énekesek fogják előadni, akik így, együtt még sosem énekelték. Sőt, arra is utalni fogunk az előadókkal, hogy Kölcsey Ferenc szavai és Erkel Ferenc dallama mindenkié.
– Tavaly a világhírű szoprán, a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas operaénekes, Rost Andrea énekelte el a Himnuszt. Lehet tudni, hogy az idén kinek az előadásában hallhatjuk? Mit mondjunk, magasan van a léc...
– Annyira magasan, hogy meg sem próbáltuk átugrani. Inkább másfelől közelítettük meg a Himnuszt, amely természetesen nem maradhat el a gáláról. Olyan énekesek fogják előadni, akik így, együtt még sosem énekelték. Sőt, arra is utalni fogunk az előadókkal, hogy Kölcsey Ferenc szavai és Erkel Ferenc dallama mindenkié.
– Tavaly nagy dobás volt, hogy színpadra léptek azok a tíz és tizennyolc év közötti ifjú sportolók, akik abban az évben korosztályos világbajnoki vagy Európa-bajnoki címet nyertek. Az idén is várható hasonló meglepetés?
– Bizony, lesz! Figyeljen mindenki koncentráltan a záró produkcióra! Az egyik nagyszerű, sikeres magyar popzenekar dalával búcsúzunk a gála végén, de nem akárkikkel lép együtt a színpadra. Nagy meglepetés lesz, bátran állíthatom.
– Amióta ön szervezi a gála kulturális programját, melyik ötletére a legbüszkébb?
– Talán nem is egyet emelnék ki, hanem az egész gála megtervezésének folyamatát. Négy éve a Magyar Sportújságírók Szövetségének vezetőivel együtt eldöntöttük, hogy olyan gálát szervezünk, amely minden egyes elemében méltó azokhoz, akik a díjakat átveszik, a legjobb magyar sportolókhoz. És ebbe a „mindenbe" tényleg minden beletartozik: a fellépők, a díjátadók, a helyszín, a színpadi látvány, a díjak minősége, a támogatók sora, a külföldi vendégek, a fogadás minősége, és sorolhatnám tovább. A díjazottak világsztárok, akikre minden magyar büszke. Így hát nem adhatjuk alább a díjátadás ceremóniájának minőségét sem, és azért ennek „kitalálásához”, nem szerénytelenkedve, kell némi kreativitás.
– Ezer szállal kötődik a gálához, hiszen a Magyar Paralimpiai Bizottság elnökeként sportolói sikeréért is szurkolhat. Mit jelent a fogyatékos sportolóknak, hogy az utóbbi időben már az ő teljesítményüket is díjazzák az Év Sportolója Gálán?
– Ez így természetes, az volt az érthetetlen, amikor nem így volt. Egy nemzet nagyságát mutatja, ha tiszteli a kisebbségeit. A fogyatékos sportolók minden ép magyar, kilencmillió-háromszázezer ember számára mutatnak példát. A sportban legjobbaknak ott van a helyük azon az eseményen, amelyen az elmúlt esztendő magyar sportjának kiemelkedő egyéniségeit ünnepeljük, az M4 Sport – Az Év Sportolója Gálán. Azt kérem mindenkitől, aki lát és hall, teljes a teste és a szelleme, hogy ismerje meg egyesével is a fogyatékos sportolók élettörténetét. Higgyék el: ha megértik őket, önök lesznek többek tőlük.