Hátrányból nyert a Fehérvár Azerbajdzsánban, előnyből várhatja a Kl-párharc visszavágóját

2024.07.25. 19:52
Fotó: Fehérvár FC
A labdarúgó Konferencialiga selejtezőjének 2. fordulójában a Fehérvár az azeri Sumqayit otthonában lépett pályára. A 20. percben a hazaiak szereztek vezetést, akik azonban nem sokkal később emberhátrányba kerültek. A Fehérvár az első félidőben Christensen góljával egyenlített, majd a második félidőben szerzett Spandler-találatnak köszönhetően 2–1-es győzelmet aratott.

KONFERENCIALIGA, SELEJTEZŐ
2. FORDULÓ, 1. MÉRKŐZÉS
SUMQAYIT (azeri)–FEHÉRVÁR FC 1–2 (1–1)
Sumqayit, Mehdi Huseynzade Stadion. Vezette: Lata (albán)
SUMQAYIT: Dzhenetov – Muradov, Badalov, Khachayev, Sz. Radovics (Mustafayev) – Kehat, Abdullazade, F. Medeiros (Mossi, 85.) – Rezabala, N. Vujnovics (Ahmadzada, a szünetben), Sadikhov (Guliyev, 85.). Vezetőedző: Samir Abbasov
FEHÉRVÁR: Tóth B. – Melnik, Szerafimov, Spandler, Schön – Csongvai – Katona M. (Kovács M., 57.), T. Christensen, Bedi B. (K. Larsen, 66.), Pető M. (Babos, 66.) – Gradisar (Kovács P., 85.). Vezetőedző: Pető Tamás
Gólszerző: Abdullazade (20.), ill. T. Christensen (39.), Spandler (52.)
Kiállítva: Khachayev (32.)

A találkozó online, szöveges tudósítása itt olvasható.

A mérkőzést felvezető elemzésben arról írtunk, az azeri bajnokság előző idényét negyedik helyen záró Sumqayit saját térfeléről ívelgette előre a labdát, illetve oldalról próbálta beadásokkal zavarba hozni a Fehérvár FC védelmét. Pető Tamás vezetőedző az előző idényben többnyire 3–5–2-es felállásban pályára küldött csapatot Azerbajdzsánban négyvédős hadrendben küldte pályára, és a nyáron szerződtetett labdarúgók közül a kezdő tizenegybe jelölte Bohdan Melniket és Bedi Bencét, ám úgy tűnt, elképzelése nem jött be, a házigazda ugyanis uralta a játékot, és többször veszélyeztetett. A 20. percben a Sumqayit klubtörténetének első nemzetközi porondon szerzett góljával megszerezte a vezetést, Sabuhi Abdullazade nagyszerű mozdulattal vette be Tóth Balázs kapuját.

Rendkívül ötlettelennek és enerváltnak tűnt a magyar csapat, amely a 31. percben Bedi Bence tizenhatoson kívülről megeresztett lövésével adott magáról először életjelet. Egy perccel később azonban a mérkőzést nagyban befolyásoló esetet rögzíthettünk, Murad Khachayev ugyanis Nejc Gradisarral szemben a második sárga lapot érő szabálytalanságát követte el, így a Sumqayit emberhátrányba került! A Vidi rögtön felbátorodott, nyomás alá helyezte azeri ellenfele kapuját, főként a bal oldalon vezetett támadásokkal próbálkozott, s egy védelem mögé kerülés nyomán, szép akció végén kiegyenlített – a felkészülési időszakban három gólig jutó Tobias Christensen fejelt gólt, ami azért lehetett némileg váratlan, mert az NB I-ben a posztján neki az egyik leggyengébb a fejjátéka az xfb Analytics adatai alapján. A vendégek több nagy lehetőséget is kidolgoztak a szünetig, ám a vezetést nem tudták megszerezni.

A fordulás után a Fehérvár ott folytatta, ahol abbahagyta: alig telt el egy perc, Bedi Bence telibe lőtte a jobb oldali kapufát, majd az 52. percben Spandler Csaba pontosabban célzott: fejessel szerzett gólt és előnyt a Fehérvár FC-nek. A kontratámadást tekintve már nem annyira veszélyes azeriek egy ideig öt védővel, teljesen visszahúzódva bekkeltek, a Vidi azonban, hogy több területet nyerjen, engedte előremerészkedni ellenfelét. Az utolsó negyedórában több helyzetet is kidolgozott a magyar csapat, próbált meggyőző előnyt kiharcolni a július 31-i visszavágóra, ám nem tudta megszerezni a harmadik gólját.

Az első fél órában nyögvenyelősen játszó Fehérvár örülhet, hogy megfordította a mérkőzést, megérdemelt győzelmet aratott, ám csalódott lehet, amiért a huszonegy lövése ellenére sem sikerült lezárnia a párharcot már az első, idegenbeli találkozón. 1–2