Erik ten Hag kedvenc csapata ponttal távozott az Old Traffordról, simán nyert a tartalékos Lazio

MIKE BARNABÁSMIKE BARNABÁS
2024.09.25. 23:14
A Twente játékosai alaposan megünnepelték az MU otthonában szerzett pontot (Fotó: Getty Images)
Gólgazdag mérkőzéseket rendeztek a labdarúgó Európa-liga alapszakaszának első fordulójában szerda este.

Harmincöt percig őrizte a döntetlent az Old Traffordon Erik ten Hag (saját elmondása szerint) kedvenc csapata, az FC Twente: ekkor ugyanis Christian Eriksen csapott le egy védőről lecsorgó labdára, és a bal felső sarokba bombázott. Ha a rutinos dán középpályás gólja álomszerű volt, akkor a második félidő derekán – enyhe túlzással – rémálomba fordult át a találkozó: Eriksent a lendületből érkező Sam Lammers választotta el a labdától, majd az ötös sarkáról a rövidbe durrantott. A folytatásban Ten Hag a pályára vezényelte a Mount, Höjlund, Mainoo triumvirátust, az MU pedig a győzelemért támadott, de hiába: a remekül védő Lars Unnerstall vezette védelem állta a sarat, így a kapott gól után nem összeomló Twente pontot rabolt az „álmok színházából”.

Pikáns összecsapásnak ígérkezett a Sallai Roland nélkül felálló Galatasaray, illetve a görög bajnok PAOK mérkőzése. A gól nélküli első félidő után Baba Rahman öngóljával szerezték meg a vezetést a törökök. A szaloniki együttes válasza a félidő derekán érkezett, Jannisz Konsztanteliasz a Günay Güvencről kipattanó labdát pofozta a hálóba. Nem sokkal később Yunus Akgün hozta vissza a hazai előnyt, majd a ráadásban Mauro Icardi állította be a 3–1-es végeredményt.

Feladta a labdabirtoklást, de így is átgázolt a Dinamo Kijeven a Lazio. A Hamburgban megrendezett összecsapás első félidejében a tartalékosan felálló római csapat a duplázó Boulaye Dia, illetve Fisayo Dele-Bashiru góljaival került háromgólos előnybe – ehhez persze kellettek a félidő hajrájában Ivan Provedel védései is. A fordulás után sem javult fel az ukránok játéka, s Makszim Braharu piros lapja szertefoszlatta a kijevi reményeket. A hajrában a három perce pályán levő Tijjani Noslin kiállítása (a létszámbeli erőviszonyok kiegyenlítését nem számítva) már nem osztott, nem szorzott – a vártnál könnyebb győzelmet könyvelhetett el Marco Baroni alakulata. 0–3

Dominánsan lépett fel Razgradban a Slavia Praha, s ez a 37. percben góllá érett, Matej Jurásek éles szögből lőtt a léc alá. A második félidőben egy szöglet után Mojmir Chytil is betalált, ezzel gyakorlatilag eldöntötte a lényegi kérdéseket. A végjátékban összekapta magát a bolgár aranyérmes, de a becsületgólt sem tudta megszerezni, így a Slavia zsebelte be a három pontot. 0–2

Kis meglepetésre a Ferencváros híveinek is ismerős Midtjylland szerezte meg a vezetést Herningben: Darío Osorio bődületes gólt ragasztott a Hoffenheim kapujának jobb oldalába. A német csapat az utolsó percekben mentett pontot: a 18 éves center, Max Moerstedt parádés mozdulattal, jobb lába rüsztjével a levegőben húzta a kapuba a labdát, beállítva az 1–1-es végeredményt.

Két gól született a nizzai csata első félidejében, Ander Barrenetxea bombájára – egy baszk védelmi rövidzárlat után – Pablo Rosario válaszolt a szünet előtt. A fordulás után gyakorlatilag egykapuztak a hazaiak, Evann Guessand révén tizenegyest is lőhettek, ám elhibázták, és máshogy sem tudták megszerezni a második gólt, így be kellett érniük a döntetlennel. 1–1

EURÓPA-LIGA, ALAPSZAKASZ
1. FORDULÓ
Manchester United (angol)–Twente (holland) 1–1 (Eriksen 35., ill. Lammers 68.)
Galatasaray (török)–PAOK (görög) 3–1 (Baba Rahman 48. – öngól, Akgün 75., Icardi 90+5., ill. Konsztanteliasz 67.)
Dinamo Kijev (ukrán)–Lazio (olasz) 0–3 (B. Dia 4., 35., Dele-Bashiru 33.)
Kiállítva: Braharu (72.), ill. Noslin (82.)
Ludogorec (bolgár)–Slavia Praha (cseh) 0–2 (M. Jurásek 37., Chytil 65.)
Midtjylland (dán)–Hoffenheim (német) 1–1 (Osorio 42., ill. Moerstedt 89.)
Nice (francia)–Real Sociedad (spanyol) 1–1 (Rosario 45., ill. Barrenetxea 18.)
Anderlecht (belga)–Ferencvárosi TC 2–1 (Verschaeren 60., Dolberg 66. – 11-esből, ill. A. Traoré 86.)

Korábban
AZ Alkmaar (holland)–Elfsborg (svéd) 3–2 (R. van Bommel 44., 50., Parrott 74. – 11-esből, ill. Ouma 23., Hedlund 53.)
Kiállítva: Holmén (Elfsborg, 86.)
Bodö/Glimt (norvég)–Porto (portugál) 3–2 (Högh 15., Hauge 40., 62., ill. Omorodion 8., Gül 90.)
Kiállítva: Määttä (Bodö/Glimt, 51.)