A csoportokból az első két helyezett, valamint a négy legjobb harmadik jut be a nyolcaddöntőbe. Egy vagy több csapat pontazonossága esetén elsődlegesen az egymás elleni eredmények döntenek, a további részleteket itt olvashatják el.
Ami igazán érdekes, hogy már a csoportkörben is sor kerülhet tizenegyespárbajra. Ugyanis előfordulhat, hogy a harmadik fordulóban két csapat döntetlent játszik egymással, amellyel pontazonossággal végeznek és még a gólkülönbségük is teljesen megegyezik – azaz a rúgott és a kapott góljaik száma is egyforma –, ekkor a helyezésüket tizenegyesekkel döntik el. Épp ahogy az egyenes kieséses szakaszban, csak hosszabbítás nélkül.
Tehát akár a továbbjutást is múlhat ezen, ha épp az a mérkőzés tétje, de a szabály alkalmazására még nem akadt példa. 2008-ban ez viszont csupán hajszálon múlt. A török Nihat Kahveci a 87. percben egyenlített Csehország ellen, abban a pillanatban 4-4 ponttal és egyaránt 4-5-ös gólkülönbséggel álltak a felek, de csak az egyik juthatott tovább. Nihat azonban még egyszer lecsapott, így nem derült fény e kuriózumra.
Bár a csoportharmadikok közötti sorrend csak az összes csoport befejezését követően válik véglegessé, emlékeztetünk arra, hogy a 2016-os Eb-n Portugália és Észak-Írország is 3-3 ponttal és semleges gólkülönbséggel került be a nyolcaddöntőbe.
A-CSOPORT, 3. FORDULÓ, JÚNIUS 20., 18.00, RÓMA
OLASZORSZÁG–WALES
♦ Az olasz válogatott az első körben a törököket, a másodikban a svájciakat győzte le, egyaránt 3–0-ra, így hibátlan teljesítménnyel vezeti a csoportját. Már biztosan nyolcaddöntős, ha legalább döntetlent ér el, csoportelsőként jut tovább, de a kieséses szakasz első mérkőzését nem Rómában fogja játszani.
♦ A walesi nemzeti együttes 1–1-gyel nyitott a svájciak ellen, majd 2–0-ra megverte a törököket, így 4 ponttal a második helyről vág neki a záró fordulónak. Amennyiben egy pontot szerez, megőrzi második pozícióját, ha nyer, csoportelső lesz, de veresége esetén sem lehet rosszabb a harmadiknál.
♦ Eddig összesen kilencszer találkoztak, a mérleg 7 olasz győzelem, 2 walesi siker, a döntetlen még várat magára. A gólkülönbség 23–5 az itáliaiaknak. Hat tétmeccset vívtak, 3-szor az azzurrik nyertek és csak 1-szer a walesiek. A gólkülönbség 11–2 az olaszoknak.
♦ Legutóbb 2003 szeptemberében egy-Eb-selejtezőn csaptak össze Milánóban, az olasz válogatott Filippo Inzaghi triplájával és Alessandro Del Piero találatával 4–0-ra győzött.
♦ Egy évvel korábban, 2002 októberében Cardiffban viszont 2–1-re a walesiek nyertek, Simon Davies és Craig Bellamy találatára Del Piero válaszolt. Akkor Wales csak második lett a csoportban az olaszok mögött, majd a pótselejtezőt elbukta Oroszországgal szemben.
♦ A 2000-es Európa-bajnokság selejtezőjében az olaszok idegenben 2–0-ra, odahaza 4–0-ra győzték le a szigetországiakat, az 1970-es vb kvalifikációjában pedig 1–0 és 4–1 volt az eredmény az azzurriknak.
♦ A walesiek másik diadala egy barátságos meccsen született, 1988 júniusában Bresciában Ian Rush góljával (1–0), aki akkoriban éppen a Juventust erősítette. A mostani walesi csapatból Aaron Ramsey játszik a Juvéban.
♦ Az olasz válogatott a legutóbbi 29 mérkőzésén veretlen, ezalatt 24-szer nyert és 5-ször ikszelt. A legutóbbi tíz meccsét megnyerte, közben 31 gólt szerzett, viszont egyet sem kapott. Legutóbb tavaly október 14-én a Bergamóban 1–1-re végződött, Hollandia elleni Nemzetek Ligája találkozó 25. percében Donny van de Beek talált be az itáliaiak kapujába, így már összesen 965 játékperce érintetlen a hálójuk.
♦ Ciro Immobile, az azzurrik csatára a svájciak ellen zsinórban a negyedik válogatott mérkőzésén szerzett gólt, így most 48 fellépés után 15 találatnál jár. Korábban sosem volt két mérkőzésnél hosszabb eredményességi sorozata.
♦ A törökök elleni győzelem után a második kontinenstornáján résztvevő Wales Európa-bajnoki örökmérlege 5 diadal, 1 döntetlen és 2 vereség.
♦ Mivel a törökök elleni első gól szerzője, Aaron Ramsey a 2016-os Eb-n az oroszok ellen is betalált, így ő lett az első walesi labdarúgó, aki két különböző tornán is eredményes tudott lenni.
♦ A svájciak ellen a 25. percben sérülés miatt lecserélt Giorgio Chiellini, valamint a térdsérülése miatt az Eb-n eddig nem szerepelt Marco Verratti a walesiek ellen már Roberto Mancini rendelkezésére állhat.
A-CSOPORT, 3. FORDULÓ. JÚNIUS 20., 18.00, BAKI
SVÁJC–TÖRÖKORSZÁG
♦ A svájciak az első meccsükön 1–1-re végeztek a walesiekkel, majd 3–0-s vereséget szenvedtek Rómában az olaszoktól. Jelenleg 1 ponttal a harmadikok, és csak győzelem esetén érhetik be pontszámban a második walesieket, de csak akkor, ha utóbbiak kikapnak az olaszoktól.
♦ A törökök előbb 3–0-ra alulmaradtak az olaszokkal, majd 2–0-ra a walesiekkel szemben, így pont nélkül sereghajtók a csoportjukban. A harmadik helynél előrébb már semmiképpen nem végezhetnek, de ahhoz is le kellene győzniük a svájciakat.
♦ Mostanáig 15-ször csaptak össze, az örökmérleg a törökök felé billen: 8-szor győztek a félholdasok, 4-szer a svájciak, 3 találkozó pedig döntetlen lett. A gólkülönbséget tekintve viszont csak 21–20 vezetnek a törökök.
♦ Ez lesz az első találkozásuk azóta, hogy a 2008-as, osztrák-svájci közös rendezésű Eb bázeli csoportmérkőzésén Hakan Yakin találatát követően, Semih Sentürk és Arda Turan góljaival 0–1-ről a második félidőben fordítva 2–1-re nyerni tudtak a törökök. Fatih Terim csapata akkor ezzel a három ponttal továbbjutott, majd egészen az elődöntőig menetelt, míg a svájciak utolsók lettek a csoportban.
♦ A 2006-os vb pótselejtezőjében mindkét csapat hozta a hazai mérkőzését (2–0 és 4–2), végül az idegenben szerzett gólokkal a svájciak jutottak ki a tornára. Marco Streller döntő találata hat perccel a lefújás előtt esett Isztambulban.
♦ Az 1996-os Európa-bajnokság előtti selejtezőben keresztbe verték egymást, mindkét csapat idegenben nyert 2–1-re, végül a svájciak csoportelsőként, a törökök – történetük során először – a második helyről jutottak ki az angliai tornára.
♦ Az 1976-os Eb kvalifikációja során a törökök bizonyultak jobbnak (2–1 otthon, 1–1 idegenben), akárcsak az 1974-es vb selejtezőjében (2–0 otthon és 0–0 idegenben).
♦ A két legnagyobb különbségű győzelmet azonban a svájciak aratták, barátságos meccsen: még az első találkozójukon, 1952-ben Ankarában 5–1-re, 1971-ben Genfben 4–0-ra lépték le a félholdasokat. Érdekesség, hogy az 1952-es találkozójuk napján született a törökök szövetségi kapitánya, Senol Günes.
♦ A svájci válogatott az előző nyolc mérkőzésén egyedül Olaszországtól kapott ki, a csoportküzdelmek második fordulójában 3–0-ra.
♦ A törökök az eddigi két kudarcukkal együtt az előző hat Eb-döntős mérkőzésükből ötöt veszítettek el, és a legutóbbi négyen még gólt sem szereztek.
♦ A walesiek elleni találkozó 73. percében izomsérülés miatt lecserélt hátvéd, Umut Meras a záró csoportmeccsen sem szerepelhet a törököknél.
A-CSOPORT (RÓMA, BAKI) | ||
Június 11., péntek, 21.00 Róma | Törökország–Olaszország | 0–3 |
Június 12., szombat, 15.00 Baki | Wales–Svájc | 1–1 |
Június 16., szerda, 18.00 Baki | Törökország–Wales | 0–2 |
Június 16., szerda, 21.00 Róma | Olaszország–Svájc | 3–0 |
Június 20., vasárnap, 18.00 Baki | Svájc–Törökország | |
Június 20., vasárnap, 18.00 Róma | Olaszország–Wales |
|