A magyar érintettségű F-csoportban a franciák várják a legkedvezőbb pozícióból a záró kört, hiszen a harmadik helynél hátrébb már nem végezhetnek, és 3. helyezettként is biztosan ott lennének a négy legjobb csoportharmadik között.
A magyar válogatott továbbjutásához az kell, hogy nyerjen Németország ellen Münchenben. Ha közben a franciák legyőzik a portugálokat vagy kikapnak tőlük, és a magyar–francia összevetésben jobbak leszünk, akkor a magyar válogatott a 2. helyen jut tovább (Németország lenne a 3., Portugália a 4.). Viszont ha 2. helyen jutnánk tovább, akkor a 16 között Anglia következne Londonban a nyolcaddöntőben. De ha 3. helyen mennénk tovább (ebben az esetben Portugália és Franciaország osztozna az első két helyen és Németország lenne a 4.), akkor jó esély van arra, hogy a hollandokkal játszunk a 16 között Budapesten!
Ha a németek győznek, ők még csoportelsők is lehetnek, ha a portugálok nem kapnak ki a franciáktól (ebben az esetben német, portugál, francia vagy német, francia, portugál lenne az első három sorrendje).
Részletek itt.
F-CSOPORT, 3. FORDULÓ, JÚNIUS 23., 21.00, MÜNCHEN
NÉMETORSZÁG–MAGYARORSZÁG
♦ Magyarország a csoportküzdelmek első körében 3–0-ra kikapott Portugáliától (11 veretlen meccs után először veszített a válogatottunk), majd ugyancsak Budapesten 1–1-et játszott a világbajnoki címvédő Franciaországgal.
♦ A német válogatott nyitányként 1–0-ra alulmaradt a franciákkal szemben, majd 4–2-re legyőzte a legutóbbi Eb aranyérmesét, Portugáliát. Joachim Löw csapata kilenc év elteltével szerzett Eb-meccsen újra négy gólt, 2012-ben a negyeddöntőben Görögország ellen Gdanskban volt képes hasonló teljesítményre (4–2).
♦ A magyar válogatott idegenben több mint másfél éve veretlen. Legutóbb 2019 novemberében a walesi Eb-selejtezőn kapott ki vendégként, 2–0-ra. Azóta hatszor lépett pályára házon kívül, a mérleg öt győzelem (Törökországban, Bulgáriában, Szerbiában, San Marinóban és Andorrában nyertünk) és egy döntetlen (0–0 Moszkvában, Oroszország ellen, NL-csoportmeccsen).
♦ (Az egyesített, illetve a második világháború előtti) Németországgal szemben kiegyenlített a magyar csapat mérlege, nyolc győzelem, hét döntetlen, nyolc vereség, 47–50-es gólkülönbség. A jogelődnek tekintett Német Szövetségi Köztársaság elleni találkozók mutatóját (3–3–5) is hozzáadva, 11 diadal, 10 iksz és 13 kudarc az összesített egyenleg.
♦ A két válogatott legutóbb öt éve, pár nappal a franciaországi Eb előtt felkészülési meccsen Gelsenkirchenben találkozott. A németek Lang Ádám öngóljával és Thomas Müller találatával 2–0-ra győztek.
♦ A jelenlegi keretből Langon kívül akkor még öten, Fiola Attila, Nagy Ádám, Kleinheisler László, Lovrencsics Gergő, Szalai Ádám jutottak szerephez, valamennyien kezdőként. Lang most a két budapesti Eb-meccsen egyetlen percet sem játszott. A németeknél a maiak közül Manuel Neuer, Antonio Rüdiger, Toni Kroos akkor kezdőként, Emre Can ás Leroy Sané csereként kapott szerepet. Az öt éve gólt szerző Thomas Müller most sérült.
♦ A legutóbbi magyar siker 2004 júniusában jött össze, amikor a portugáliai Eb előtti felkészülési mérkőzésen Kaiserslauternben Torghelle Sándor duplájával 2–0-ra nyert a Lotthar Matthäus irányította válogatottunk.
♦ A magyar csapatból négyen, Gulácsi Péter (RB Leipzig), a német-magyar kettős állampolgárságú Willi Orbán (RB Leipzig), Szalai Ádám (Mainz) és Sallai Roland (Freiburg) a német Bundesligában játszanak, Kleinheisler László pedig 2016-ban előbb a Werder Bremen, majd a Darmstadt labdarúgója volt.
♦ A franciák elleni szombati mérkőzésen a fejére ütést kapó, ezért kényszerből a 25. percben lecserélt, majd kórházba szállított Szalai Ádámnál az alapos vizsgálatok negatív eredménnyel zárultak, így a támadó a németekkel esedékes ma esti csoportmérkőzésen remélhetőleg a szakmai stáb rendelkezésére állhat.
♦ Marco Rossi, a magyar válogatott olasz szövetségi kapitánya az 1996–1997-es idényben játékosként 15 mérkőzésen szerepelt a német Eintracht Frankfurtban.
♦ Thomas Müller térdsérülése miatt nem szerepelhet a mieink ellen, de Ilkay Gündogan és Lukas Klostermann sem edzett a többiekkel. Mats Hummels és Jonas Hofmann sérülése viszont rendbe jött, így ők már ott lehetnek a ma esti találkozón.
♦ A portugálok ellen Ilkay Ündogan sérülése miatt a 73. percben beküldött Niklas Sülének, a Bayern München 25 éves német válogatott védőjének a nagyszülei Magyarországtól vándoroltak ki.
F-CSOPORT, 3. FORDULÓ, JÚNIUS 23., 21.00, BUDAPEST
PORTUGÁLIA–FRANCIAORSZÁG
♦ Az F-csoportban már csak a két meccs után négy ponttal álló francia válogatottnak van esélye arra, hogy a már továbbjutó csapatok közül Olaszországhoz, Belgiumhoz, Hollandiához és Angliához hasonlóan veretlenül fejezze be a csoportkört.
♦ A portugálok az előző körben 1–0-s vezetésről kaptak ki 4–2-re Münchenben, Németországtól. A portugál válogatott egy meccsen négy gólt ezt megelőzően ugyancsak a németektől kapott: a 2014-es vb-n, Brazíliában 4–0-ra győzött a később a világbajnoki címet is elhódító Németország a 37. perctől Pepe kiállítása miatt 10 emberre fogyatkozó Portugália ellen.
♦ Az már az utolsó forduló eredményeitől függetlenül eldőlt, hogy Franciaország továbbjut – úgy, hogy az eddigi két meccsén tulajdonképpen csak egy gólt rúgott, Antoine Griezmann révén a magyar válogatottnak. A németeket Mats Hummels öngóljával győzték le a franciák 1–0-ra. A franciák úgy vezetik két forduló után négy ponttal és két szerzett góllal a csoportot, hogy a mögöttük lévő csapatok közül a németek és a portugálok is több gólt szereztek.
♦ A két csapat örökmérlege meglehetősen nagy francia fölényt mutat. Franciaország két döntetlen és hat vereség mellett 19-szer megverte Portugáliát. A két ország válogatottja legutóbb 2020-ban, a Nemzetek Ligájában csapott össze: Franciaországban 0–0-ra végeztek, Lisszabonban azonban a válogatottban másodszor (és azóta sem) eredményes N'Golo Kanté góljával a franciák nyertek 1–0-ra. Viszont a 2016-os Európa-bajnokság párizsi fináléjában a portugálok győztek 1–0-ra hosszabbításban Éder góljával, aki 2018-ban játszott legutóbb a válogatottban.
♦ A 2016-os Eb-döntőben pályára lépők közül portugál oldalon Rui Patrício, Pepe, José Fonte, Raphäel Guerreiro, William Carvalho, Renato Sanches, a csereként beálló Joao Moutinho és a sérülés miatt korán lecserélt Cristiano Ronaldo most is ott van a keretben. A franciák közül a mostani keretből Hugo Lloris, Moussa Sissoko, Paul Pogba, Olivier Giroud, Antoine Griezmann és Kingsley Coman játszott az öt évvel ezelőtti fináléban.
♦ A franciák a tavaly novemberben, hazai pályán Finnországtól elszenvedett 2–0-s vereség óta nem kaptak ki. Kilenc meccset játszottak azóta, s két 1–1-es döntetlen mellett (Magyarországon kívül Ukrajnával ikszeltek márciusban) hétszer győztek. A mieink elleni meccset megelőzően sorozatban öt mérkőzést nyertek meg úgy a franciák, hogy még gólt sem kaptak, a mieink előtt az ukránoktól kaptak legutóbb gólt a márciusban ugyancsak 1–1-gyel végződő vb-selejtezőn.
♦ A portugáloknál azóta, hogy Joao Cancelo még az első meccs előtt kiesett, mert koronavírusos lett, mindenki egészséges (Cancelót Diogo Dalot pótolta a keretben, aki azonban még nem lépett pályára az Eb-n). A franciáknál a mieink ellen megsérülő Ousmane Dembélé esett ki, aki már el is hagyta a világbajnok csapat keretét.
♦ A mérkőzést a spanyol Antonio Mateu Lahoz vezeti, aki májusban a Chelsea–Manchester City (1–0) BL-döntőt is dirigálta. A szerdai meccsen a BL-győztes Chelsea-ből három francia juthat szerephez. Az alapembernek számító N’Golo Kanté mellett az Eb-n eddig nem szereplő Kurt Zouma és a Karim Benzema visszatérésével a csapatból kiszoruló Olivier Giroud. Utóbbi annak ellenére sem kapott még szerepet, hogy az Eb-selejtezők során hat góllal ő volt a franciák legeredményesebb játékosa, és az Eb előtti utolsó, bolgárok elleni, 3–0-ra megnyert felkészülési mérkőzésen csereként két gólt szerzett. A BL-döntő vesztes csapatából, a Manchester Cityből két portugál játszhat szerdán a franciák ellen: Rúben Dias és Bernardo Silva.
F-CSOPORT (BUDAPEST, MÜNCHEN) | ||
Június 15., kedd, 18.00 Budapest | Magyarország–Portugália | 0–3 |
Június 15., kedd, 21.00 München | Franciaország–Németország | 1–0 |
Június 19., szombat, 15.00 Budapest | Magyarország–Franciaország | 1–1 |
Június 19., szombat, 18.00 München | Portugália–Németország | 2–4 |
Június 23., szerda, 21.00 Budapest | Portugália–Franciaország | |
Június 23., szerda, 21.00 München | Németország–Magyarország |
|
Az E-csoportot vezető svédek már mindenképpen továbbjutók, hiszen négy pontjukkal nem kerülhetnek a harmadik helynél hátrább, és legalább már két másik csoportharmadikat biztosan megelőznek.
Ha a lengyelek legyőzik a svédeket, a szlovák–spanyol találkozó pedig döntetlenül végződik, hármas pontegyenlőség alakul ki az élen az egyaránt négypontos lengyelek, svédek és szlovákok között, a spanyolok pedig három ikszükkel utolsóként kiesnek.
Mivel ebben az esetben hármas körbeverés lenne, a sorrendet első körben az érintett csapatok egymás elleni eredményei döntenék el, a spanyolokkal szembeni mérkőzések eredményeit pedig nem vennék figyelembe. Legalább kétgólos lengyel siker esetén Robert Lewandowskiék végeznek az első, a szlovákok a második, a svédek a harmadik helyen. Ha 1–0-ra győznek a lengyelek, akkor a svédeké a 3. hely, a szlovákok és a lengyelek között pedig azonos gólkülönbség (2–2) alakul ki. Ebben az esetben Róbert Makék a csoportgyőztesek, mert az első fordulóban 2–1-re megverték Lewandowskiékat. Amennyiben a lengyelek 2–1-re verik meg a svédeket, több szerzett góllal a lengyelek az elsők és a svédek a másodikok, mert 1–0-ra legyőzték északi szomszédainkat. Az ennél nagyobb gólszámú, de egygólos lengyel diadal nekik jelenti az első helyet, a svédeknek a másodikat, a szlovákoknak pedig a harmadikat.
E-CSOPORT, 3. FORDULÓ, JÚNIUS 23., 18.00, SEVILLA
SZLOVÁKIA–SPANYOLORSZÁG
♦ A szlovákok az első körben kissé váratlan, 2–1-es győzelmet arattak a lengyelek felett, majd 1–0-ra kikaptak a svédektől. Ezzel véget ért egy hatmeccses veretlenségi szériájuk, és most három ponttal a második helyről várják a záró kört.
♦ A spanyolok eddig csalódást okoztak, hiszen hazai pályán Sevillában előbb a svédekkel játszottak gól nélküli döntetlent, majd a lengyeleket sem tudták legyűrni (1–1), pedig még tizenegyest is kaptak (amit nem tudtak értékesíteni). Két ponttal a harmadik pozícióból várják a szerda esti találkozót. Egy újabb döntetlennel és semleges gólkülönbséggel ott lehetnek a négy legjobb harmadik között, de a spanyol közvélemény érthetően többet, végre győzelmet vár Luis Enrique csapatától.
♦ A spanyol válogatottal 1996 óta most fordult elő először, hogy egy Eb-n első két meccséből egyet sem tudott megnyerni. Csak az Eb-meccseit tekintve összességében már négyes nyeretlenségi szériában van. Sőt, ha az Eb- és vb-meccseket együtt nézzük, akkor is négyes nyeretlenségi sorozatban vannak a spanyolok a nagy tornákon, ugyanis a 2018-as vb-n sem nyerték meg az utolsó két meccsüket (2–2-t játszottak Marokkóval, majd a nyolcaddöntőben 1–1 után 11-esekkel búcsúztak Oroszországgal szemben).
♦ A két válogatott hatszor játszott egymással, valamennyi tétmeccs volt, a mérleg erősen a spanyolok felé billen: négyszer nyertek a dél-európaiak, egyszer északi szomszédaink, egy találkozó pedig döntetlenre végződött. Spanyol földön mindhárom alkalommal hazai győzelem született (4–1, 5–1, majd 2–0).
♦ Legutóbb 2015 szeptemberében Eb-selejtezőn Oviedóban Jordi Alba találatával és Andrés Iniesta tizenegyesével 2–0-ra nyertek az ibériaiak. Az egyetlen szlovák diadal az odavágón, 2014 októberében jött össze, amikor hazai pályán 2–1-re a szlovákok bizonyultak jobbnak. A góljaikat Juraj Kucka és Miroslav Stoch szerezte, az ellenféltől Paco Alcácer talált be. A ferencvárosi Róbert Mak mindkét mérkőzésen kezdő volt, de egyszer sem játszotta végig a 90 percet.
♦ Mindkét oldalon volt egy koronavírusos labdarúgó, a szlovákoknál a középső védő, Denis Vavro, a spanyoloknál a Barcelona védekező középpályása, a Sergio Ramos távollétében csapatkapitánynak szánt Sergio Busquets. Utóbbinak azóta már van negatív tesztje, így visszatérhetett a kerethez, és a hírek szerint a szlovákok ellen kezdhet is. Stefan Tarkovic, északi szomszédaink szövetségi kapitánya ezen kívül bokasérülése miatt továbbra sem számíthat a középcsatár Ivan Schranz játékára.
♦ A negyedik játékvezető ismét hölgy lesz, a francia Stéphanie Frappart.
E-CSOPORT, 3. FORDULÓ, JÚNIUS 23., 18.00, SZENTPÉTERVÁR
SVÉDORSZÁG–LENGYELORSZÁG
♦ A svédek bemutatkozásként 0–0-t harcoltak ki a spanyolok ellen Sevillában, majd 1–0-ra legyűrték a szlovákokat. Az övék az egyik olyan válogatott (az angol és az olasz mellett), amely ezen az Európa-bajnokságon még nem kapott gólt.
♦ A lengyelek a szlovákoktól elszenvedett 2–1-es vereséggel kezdtek, majd a spanyolokkal szemben döntetlenre mentették a meccset (1–1), így az utolsó helyről vágnak neki a záró fordulónak.
♦ A svéd válogatott az idén eddig hét mérkőzést játszott, és egyedül egy hazai felkészülési meccsen, az örmények találtak be egyszer a kapujába.
♦ A két ország csatájának nagy múltja van a labdarúgásban, hiszen már 26-szor megmérkőztek egymással és jelentős a skandinávok fölénye: 14-szer nyertek a svédek, nyolcszor a lengyelek, négy döntetlen mellett. Az Európa-bajnoki selejtezők során összesen négyszer csaptak össze és minden alkalommal a sárga-kék mezesek diadalmaskodtak.
♦ A legutóbbi találkozójukra 17 éve került sor, akkor a portugáliai Eb előtti felkészülési találkozón Stockholmban 3–1-es svéd siker született.
♦ A lengyelek 30 éve nyeretlenek a svédekkel szemben, a máig utolsó győzelmüket 1991 augusztusában egy gdanski felkészülési meccsen aratták (2–0).
♦ Immár hét mérkőzés óta tart a svédek veretlenségi sorozata (hat győzelem, egy döntetlen, utóbbi az Eb első körében a spanyolok ellen). Legutóbb tavaly novemberben a franciáktól kaptak ki 4–2-re a Nemzetek Ligájában.
♦ A spanyoloknak fejelt góljával Robert Lewandowski lett az első lengyel futballista, aki három Eb-n is betalált. A 2012-es tornán a görögök elleni nyitó meccsen, négy évvel később pedig a portugálok elleni negyeddöntőben volt eredményes. A Bayern München támadója 121 válogatott fellépésen 67 gólt szerzett, mindkettő nemzeti rekord.
♦ A spanyolok ellen pályára küldött Kacper Kozłowski lett a kontinenstornák eddigi legfiatalabb játékosa, a mindössze 17 éves és 246 napos labdarúgó a szintén 17 esztendős, de 349 napos angol Jude Bellingham hat nappal korábbi rekordját adta át a múltnak.
♦ A koronavírusos középpályás, Mattias Svanberg továbbra sem szerepelhet a svédeknél.
E-CSOPORT (SEVILLA, SZENTPÉTERVÁR) | ||
Június 14., hétfő, 18.00 Szentpétervár | Lengyelország–Szlovákia | 1–2 |
Június 14., hétfő, 21.00 Sevilla | Spanyolország–Svédország | 0–0 |
Június 18., péntek, 15.00 Szentpétervár | Svédország–Szlovákia | 1–0 |
Június 19., szombat, 21.00 Sevilla | Spanyolország–Lengyelország | 1–1 |
Június 23., szerda, 18.00 Sevilla | Szlovákia–Spanyolország | |
Június 23., szerda, 18.00 Szentpétervár | Svédország–Lengyelország |
1. Svédország | 2 | 1 | 1 | – | 1–0 | +1 | 4 |
2. Szlovákia | 2 | 1 | – | 1 | 2–2 | 0 | 3 |
3. Spanyolország | 2 | – | 2 | – | 1–1 | 0 | 2 |
4. Lengyelország | 2 | – | 1 | 1 | 2–3 | –1 | 1 |
A Nemzeti Sportot Münchenből tudósítják: Babják Bence, Kocsmár-Tóth István, Pietsch Tibor, Tóth Ádám, Árvai Károly (fotó), Szabó Miklós (fotó)