A KLUBVÁLTÁS SEM SEGÍTHETTE MEMPHIS DEPAYT
Mérkőzés: 4 |
Memphis Depay a legjobb korban (27 éves) van ahhoz, hogy a holland válogatott húzóembere legyen. A csoportmeccsek során az Ukrajna ellen 3–2-re megnyert mérkőzés utolsó percében lecserélték, mondjuk úgy, időhúzó szándékkal. Az osztrákok elleni 2–0-s győzelem során 11-esből szerezte a hollandok első gólját, de nemigen ment neki, a 82. percben lehozta a pályáról Frank de Boer szövetségi kapitány. Észak-Macedónia 3–0-s legyőzéséből is góllal vette ki a részét – igaz, a 66. percben Wout Weghorst váltotta. Ezen a találkozón már úgy lépett pályára, hogy kiderült, a Lyon után a Barcelonában folytatja pályafutását, két nappal az utolsó csoportmeccs előtt, június 19-én írt alá. A csehek elleni nyolcaddöntőt végigjátszotta, de ő sem tudott segíteni az 55. perctől emberhátrányban futballozó csapatán.
Depay visszafogott teljesítménye különösen úgy feltűnő, hogy Ronald Koeman keze alatt nagyon ment neki, ám a szerkezetet váltó De Boer alatt már kevésbé, nagy kérdés, hogy az új kapitány mennyit tud kihozni belőle.
HOLLAND SZEMMEL (Thijs Verhaar, a Voetbalzone szerkesztője): „Hollandiában többet vártak Memphis Depaytól, de persze nemcsak ő, hanem az egész csapat gyengébben teljesített a csehek elleni vesztes nyolcaddöntőben. Depay az Eb alatt írt alá a Barcelonához, és talán kissé elterelték a figyelmét az ezzel kapcsolatos tárgyalások. Biztos vagyok benne, hogy megerősödve tér majd vissza.”
A TÁRSAK FOGSÁGÁBAN
Mérkőzés: 3 |
A Bayern Münchenben az elmúlt idényben 41 góljával európai aranycipős, 32 éves Robert Lewandowski úgy vághatott neki az Eb-nek, hogy a lengyeleket legalább az egyenes kieséses szakaszba vezeti. Igen ám, de ez a válogatott a világbajnoksághoz hasonlóan most is tompa együttes benyomását keltette, maga Lewandowski is szenvedett, annak ellenére, hogy a csoportmeccsek során három gólt szerzett. Vele kapcsolatban illik megjegyezni, a nemzeti együttesben nincsenek olyan társai, mint a Bayernben, más kérdés, hogy a 2016-os Eb-selejtezőben 13, a 2018-as vb-kvalifikációban 16 gólt szerzett. Az eredményessége kapcsán talán most sem lehet nagy panasz rá, de a csoportkörös búcsú hatalmas csalódás.
A válogatottban 122 találkozón 69 gólos csatár vitathatatlanul a világ legjobbjai közé tartozik, a pandémia miatt elmaradt 2020-as Aranylabda-szavazás kapcsán korábban azt mondta, ő érdemelte volna meg a díjat. Akkor igaza volt, mostani Eb-teljesítménye alapján egy dologban biztos lehet: idén nem őt tartják a befutónak...
LENGYEL SZEMMEL (Kuba Cimoszko, a Sportowe Fakty újságírója): „Szerintem Robert Lewandowski nem játszott rosszul a tornán. Persze a szlovákok ellen nem volt jó, de a spanyolok és a svédek ellen vitte a csapatot, igazi csapatkapitányként futballozott. Azt viszont ne feledjük, olyan játékos ő, akit ki kell szolgálni, ám nem nagyon kapott jó passzokat a társaitól. Összességében ez a torna balul sikerült Lengyelországnak, sokan gyengén futballoztak, Lewandowski nem kapott elég támogatást. Sokszor vissza kellett lépnie a labdáért, hiába szerzett gólt, ez nem az a játék, ami fekszik neki. Kiderült, egy ilyen tornán a Lewandowski-szintű csatárok önmagukban kevesek.”
KESERŰ SZÁJÍZZEL BÚCSÚZOTT A PORTUGÁLOK ÁSZA
Mérkőzés: 4 |
Bruno Fernandesnek minden adottsága megvan ahhoz, hogy a portugál válogatott irányítója legyen, még akkor is, ha erre Cristiano Ronaldónak is rá kell tennie a pecsétet... A 26 éves labdarúgó remekül olvassa a játékot, technikás, mi több, gyors és gólerős is. Legalábbis klubszinten. A Manchester United azért igazolta át 2020 januárjában, mert a csapat menedzserének, Ole Gunnar Solskjaernek olyan futballistára volt szüksége, aki az egész pályát uralja, emellett a küzdeni tudása és temperamentuma is páratlan. Nyerő mentalitása nem mellékesen társaira is jó hatással van. Ezért az MU hajlandó volt belemenni a 80 millió eurós vételárba, s talán azért is, mert sokan állították, Sir Alex Fergusonnak is a kedvence lenne.
Kalmár Zsolt, 27-szeres magyar válogatott középpályás: |
A klasszis nem volt tagja a 2016-os Eb-győztes együttesnek, Fernando Santos azt követően figyelt fel rá, hogy 2017-ben a Sportinghoz igazolt, 2019 óta kihagyhatatlan a legjobbak közül, igaz, 31 meccsen csak 2 gólos...
Talán sokan emlékeznek rá, ellenünk ő adott be a jobb oldalról, ezt követően pattant a labda Szalai Attiláról Raphaël Guerreiro elé, ebből a lövésből született a portugálok vezető gólja, a többit tudjuk... A németek ellen lecserélték, a franciák ellen őt hozták be Bernardo Silva helyett a 72. percben. Utóbbi csere megtörtént a belgák elleni nyolcaddöntőben is, csak épp az 55. percben.
A puszta tény, hogy a kieséses szakaszban csak csereként játszott bizonyítja, Fernando Santos is érzékelte, hogy ez nem Bruno Fernandes tornája.
PORTUGÁL SZEMMEL (Sérgio Pires, a Maisfutebol újságírója): „Bruno Fernandes kissé csalódást keltő teljesítményt nyújtott, hiszen jó idényt zárt a Manchester Uniteddel, a klub meghatározó játékosa volt. Egy kimutatás szerint a tornán szereplő futballisták közül övé volt a legtöbb játékperc az elmúlt idényben, és az Eb-n szerintem ennek itta meg a levét. A magyarok és a németek ellen nem játszott jól, utóbbi mérkőzés után Fernando Santos négyszemközt elmondta nekünk, hogy változtatásokat tervez a középpályán, így Fernandes volt az egyik, aki kikerült a franciák elleni kezdőből. Láthatóan fáradt és formán kívüli volt, de ettől függetlenül továbbra is remek futballista, aki még évekig a válogatott segítségére lehet.”
Már a torna előtt sok helyen pedzegették, hogy a játékosok erőállapota döntő szempont lehet a szereplésüknél. A koronavírus miatt szétszakadt 2019–2020-as idény vége után sok helyen szinte rögtön indult a következő évad, amely kevesebb pihenést, több terhelést, adott esetben nagyobb sérülésveszélyt is jelentett. Azt se feledjük, hogy ősszel két olyan, válogatott meccsek miatti szünet is volt, amikor a szokásos kettő helyett három találkozót játszottak az együttesek. Mindezt figyelembe véve megvizsgáltuk, hogy a cikkünkben szereplő futballisták hány mérkőzésen szerepeltek 2020. június 11-étől (tehát napra pontosan egy évvel az Eb kezdete előttől) addig, amíg csapatuk búcsúzott a kontinenstornától. A válogatott mérkőzések mellett a klubokkal játszott tétmeccseket vettük figyelembe. Az abszolút rekorder Bruno Fernandes, akinek a belgák elleni nyolcaddöntő volt a 85. mérkőzése. Őt követi Kylian Mbappé 65-tel, Memphis Depay és Thomas Müller egyaránt 60 találkozón lépett pályára ebben az időszakban, Robert Lewandowski pedig ötvennyolcon. A kevesebbet futballozó játékosok egyébként nem feltétlenül pihentek, többen kisebb-nagyobb sérüléssel bajlódtak. Ezért is volt fontos, hogy ezen a tornán is ötöt cserélhetnek a szövetségi kapitányok, a megfelelő rotáció, a rövidebb pihenők pedig jelentősen befolyásolhatják egy csapat teljesítményét. |
A FLEGMA ZSENI ELRONTOTT TIZENEGYESE LETT A FRANCIA BUKÁS SZIMBÓLUMA
Mérkőzés: 4 |
A 2018-ban, már 19 évesen világbajnok Kylian Mbappé óriási terhet cipel: a szakemberek (és a szurkolók is) a 22 esztendős francia csatárt tartják Lionel Messi és Cristiano Ronaldo utódának; előbbi hatszoros aranylabdás, utóbbi ötszörös. A France Football Aranylabda-szavazásán az esélyesek listájára 18 évesen és 9 hónaposan jelölték 2017-ben. Gyorsasága páratlan, jól fedezi a labdát, cselezés közben képtelenség megállítani. Az Eb-n – ahogyan a francia labdarúgók többsége – nagyképűen, illetve inkább nyeglén futballozott, a PSG-ben rá irányuló fények mintha elvakították volna.
A tornát gól nélkül zárta, a nyolcaddöntőben Svájc ellen (3–3) az ő passzából egyenlített 1–1-re Karim Benzema, ám a tizenegyespárbajban Yann Sommer kiütötte a lövését, ezzel a franciák kiestek. Ebből a szempontból szimbolikus alakja is lehet a francia kudarcnak, de életkora miatt még több lehetősége lesz feledtetni a mostani tornát.
FRANCIA SZEMMEL (Flavien Tréssarieu, a L'Équipe újságírója): „Hírnevének, tehetségének köszönhetően Kylian Mbappé volt az Európa-bajnokság egyik arca, ráadásul papíron Antoine Griezmann-nal és Karim Benzemával hárman a világ legerősebb támadóhármasát alkották. Ehhez képest Mbappén nem látszott a szokásos energetikussága, görcsösnek tűnt, sokszor túlvállalta magát. Ettől függetlenül gólveszélyes volt, több találatból kivette a részét, a portugálok ellen például tizenegyest harcolt ki, gólpasszt adott Benzemának Svájc ellen. Ettől függetlenül a torna legjobb három játékosa közé kellett volna kerülne, de csalódást okozott. Csakúgy, mint a Griezmann-nal és Benzemával alkotott triója.”
KIFUTÓ MODELL LETT A KORÁBBAN ÜNNEPELT VILÁGBAJNOKBÓL
Mérkőzés: 4 |
A gond azzal kezdődött, hogy Joachim Löw, a németek szövetségi kapitánya korábban a partvonalra tette, majd reaktiválta Mats Hummelst és Thomas Müllert. Noha mindketten első szóra jöttek, nem ment nekik úgy a játék, mint korábban. Hiába voltak kezdők, a kényszer szülte megoldás nem tett jót a játékuknak, egyikük sem a korábban megszokott önbizalommal lépett pályára, ráadásul Müller kihagyott helyzete az angolok ellen döntő hiba volt. Az Eb mérkőzésein úgy tűnt, mintha a támadó „kifutó modellként” Löw bizalmáért küzdött volna, és talán a hosszú száműzetés után nem sikerült felvennie a többiek ritmusát a válogatottban.
Müller esetében nem a korral volt a probléma, hanem a bizalommal, nagy kérdés, hogy a Löwöt váltó Hans-Dieter Flick, aki a Bayern kispadjáról ül át a válogatottéra, számít-e rá a jövőben. Ha nem, 106 mérkőzésen szerzett 39 gólja s a 2010-es vb-n öt találattal elnyert gólkirályi címe akkor is kiemelkedő eredmény.
NÉMET SZEMMEL (Tammo Blomberg, a Die Zeit újságírója): „A vb-gólkirály még sohasem szerzett gólt Európa-bajnokságon, ezt a rossz sorozatot most sem sikerült megtörnie, ráadásul az angolok ellen olyan helyzetben hibázott, amelynél tízből kilencszer betalált. Müller volt a Löw-éra szórakoztató részének egyik ikonja, most viszont ő lett az emblematikus alakja annak, hogy valami félrecsúszott az utóbbi években. A franciák ellen kilógott a csapatból, amelyben már két és fél éve nem játszott, a portugálok ellen úgy tűnt, »pályaedzői« szerepkörben is futballozik, végig instruálta társait. A magyarok ellen szimplán láthatatlan volt, majd jött az angolok elleni hiba. Kétséges, látjuk-e még válogatott mezben.”
AZ ÖSSZEÁLLÍTÁST KÉSZÍTETTE: BORSOS LÁSZLÓ, JUDI ÁDÁM, SMAHULYA ÁDÁM, SZELI MÁTYÁS, THURY GÁBOR