(2021, Olaszország–Anglia 1–1) Anglia válogatottja tizedszer vett részt Európa-bajnokságon, és először jutott be a fináléba, amelyet hazai pályán, a londoni Wembleyben vívhatott meg. Úgy tűnt, minden együtt van ahhoz, hogy valóra váljon, ami házigazdaként nem sikerült 1996-ban: a háromoroszlánosok Európa legjobbjai lesznek.
Két perc sem telt el a mérkőzésből, és Anglia már úton érezhette magát a csúcs felé: Kieran Trippier ívelésére Luke Shaw a legjobb ütemben érkezett a bal oldalon, és ballal kapásból a jobb alsóba bombázott. Csupán 117 másodperc pergett le; ez volt az Európa-bajnoki döntők történetének leggyorsabb gólja.
Az első félidőre rányomta bélyegét a korai gól, az angolok szervezetten, az olaszok kissé zavarodottan futballoztak. Roberto Mancini a második félidőre ráncba szedte csapatát, ami egyenlítést eredményezett: a 67. percben Marco Verratti fejesét Jordan Pickford a kapufára ütötte, s a berobbanó Leonardo Bonucci a kipattanót a kapuba piszkálta. A 34 éves és 71 napos védő személyében a döntők történetének legidősebb gólszerzőjét ünnepelték az olaszok.
Ez volt a 2021-es Európa-bajnokság utolsó, 142. gólja; az összesített gólszám rekord, a mérkőzésenkénti gólátlag (2.78) szintén kiváló – az 1976-os, négycsapatos tornán született csúcs (4.75) óta a legmagasabb.
AZ ÖSSZEFOGLALÓ IDE KATTINTVA TEKINTHETŐ MEG!
Több gól tehát nem született, de a történet korántsem ért véget: tizenegyesekkel dönteni kellett arról, ki legyen az Európa-bajnok. Elsőként Andrea Belotti hibázott – Pickford védett –, aztán a második sorozat után lefagytak az angolok: Marcus Rashford a kapufát találta el, Jadon Sancho és Bukayo Saka lövését pedig Gianluigi Donnarumma kivédte. Az olasz kapusé lett a torna legjobb játékosának járó díj, a squadra azzurra pedig – 53 évnyi várakozás után – újra Európa bajnoka lett.
A TELJES TIZENEGYESPÁRBAJ ITT!
TOVÁBBI REKORDOK
Olaszország lett az első válogatott, amelyik egy Európa-bajnokságon két tizenegyespárbajt nyert meg (az elődöntőben a spanyolokat is szétlövésben győzte le). Az olaszoknak ez már a hetedik Eb-szétlövésük volt, közülük négyet nyertek meg; mindkettő csúcs (utóbbi a spanyolok rekordjának beállítása).
Az angolok a negyedik elveszített szétlövéssel éppúgy rekordot állítottak fel, mint azzal, hogy már tizedszer vettek részt Európa-bajnokságon, és egyszer sem lettek aranyérmesek, továbbá azzal is – átélve a franciák öt évvel korábbi sorsát –, hogy bár öt mérkőzésen győztek, mégsem tehették a vitrinbe az Henri Delaunay-trófeát.
Olaszország 34 mérkőzéses veretlenségi sorozattal indult haza, elhomályosítva a három évvel korábbi fájó emléket: azt, hogy – 1958 óta először – lemaradt a világbajnokságról. Ki hitte volna, hogy e nagy diadal után az olasz csapat nem lesz ott a 2022-es vb-n sem…?
Befejezésül nézzünk meg egy-egy videós összeállítást az aranyérmes és az ezüstérmes Eb-szerepléséről!
AZ OLASZ VÁLOGATOTT ÚTJA AZ EURÓPA-BAJNOKI CÍMIG
AZ ANGOL VÁLOGATOTT ÚTJA AZ EZÜSTÉREMIG
EB 2021, EURÓPA – JÚLIUS 11.
DÖNTŐ
London: Olaszország–Anglia 1–1, tizenegyesekkel 3–2