Brazília kétgólos hátrányból fordított, és megnyerte a tornát |
Brazília kétgólos hátrányból fordított, és megnyerte a tornát |
Brazília győzelmével ért véget a 2009-es Konföderációs Kupa. Pedig az Egyesült Államok alaposan meglepte az ötszörös világbajnok dél-amerikaiakat, és az első félidőben kétgólos vezetésre tett szert Clint Dempsey és Landon Donovan révén. A folytatásban azonban magára talált a brazil válogatott, és Luís Fabiano kettő, valamint Lúcio egy góljával a maga javára fordította a mérkőzést, így megvédte címét, és története során harmadszor hódította el a Konföderációs Kupát.
Az, hogy a címvédő Brazília eljutott a 2009-es Konföderációs Kupa döntőjébe, nem nevezhető meglepetésnek. Arra viszont aligha fogadtak sokan nagy összegben a torna előtt, hogy a selecao ellenfele az Egyesült Államok csapata lesz.
Pedig a Team USA bejutott a fináléba, ráadásul úgy, hogy első két csoportmérkőzését elveszítette, az elsőt 3–1-re a világbajnok Olaszország, a másodikat 3–0-ra a ma esti ellenfél Brazília ellen.
A döntő esélyese egyértelműen a dél-amerikai válogatott volt (ezt támasztja alá az a tény is, hogy a két nemzeti csapat eddigi 15 összecsapásán mindössze egy USA-siker született, 14 brazil győzelem mellett ) – de nem szabad elfelejteni, hogy az elődöntőben is az Európa-bajnok, akkor már 35 találkozó óta veretlen Spanyolország számított favoritnak, mégis Bob Bradley tanítványai léptek tovább.
Megható pillanatokkal kezdődött a döntő, a 2003-ban elhunyt kameruni Marc-Vivien Foéra emlékeztek a játékosok és a stadionba kilátogató nézők – szerencsére nem kellett sokat várni a következő emlékezetes eseményre a találkozón, ugyanis az Egyesült Államok mindössze tíz perc alatt megszerezte a vezetést Clint Dempsey révén.
A támadó, akit Lúcio figyelmetlenül (vagy fegyelmetlenül) magára hagyott, Spector jobb oldali beadását lőtte be a jobb sarokba 11 méterről, kissé jobbról. Hideg zuhany volt ez a címvédő számára, ugyanis a találatot megelőzően jobbára a dél-amerikaiak támadgattak – bár az is igaz, hogy komoly ziccert nem tudtak kialakítani.
Ha az első gólt hideg zuhanynak minősítettük, akkor bizony nehéz jelzőket találni a másodikra, amelyre nem is kellett sokat várni, hiszen a 27. percben már kétgólos amerikai előnyt mutatott a johannesburgi stadion eredményjelzője.
Egy gyors kontra végén született az újabb találat, Davies és Donovan közös erővel forgatta meg a brazil védelmet: előbbi Robinho hibája után felvitte a labdát a bal oldalon, beadása után pedig utóbbi megforgatta Ramirest (nem volt nehéz...) és kilőtte a jobb alsó sarkot. A gól egyébként emlékeztetett arra a Robinho-találatra, amelyet a két csapat csoportmérkőzésén a brazilok értek el, szintén villámgyors kontratámadás után (már ami az akció sebességét illeti).
A brazilok próbálkoztak becsülettel, de nem igazán tudtak mit kezdeni az amerikaiak kemény védekezésével – talán Maicon jobb oldali felfutásai és lövései jelentették a legnagyobb veszélyt Tim Howard kapujára, de ezekkel megbirkózott az amerikai kapus, így meglepetésre 2–0-s amerikai előnnyel ért véget az első félidő.
A fordulás után hamar visszajöttek a brazil remények, a címvédő ugyanis már a második játékrész első percében szépített. Luís Fabiano villant meg, egy jobb oldali beadást ügyesen vett le a 16-os vonalánál, majd megforgatta az ingatag DeMeritet, befejezésképpen pedig kilőtte a bal alsóba sarkot.
A szépítő találat felpaprikázta a selecaót, a dél-amerikaiak veszélyesebben játszottak, mint tették azt az első 45 percben, és többször is Howard mentette meg csapatát a góltól – egy esetben ebben Martin Hansson sporttárs is segítette, aki a hatvanadik percben nem adott meg egy szabályos találatot a dél-amerikaiaknak (a svéd mentségére legyen mondva, hogy inkább asszisztensének kellett volna gólt jeleznie).
Negyedórával a rendes játékidő letelte előtt a szerencse azonban csak ideiglenesen állt a Team USA pártján: Robinho ugyanis először még a felső lécre lőtte Kaká bal oldalról érkező beadását, de a kipattanóra érkező Luís Fabiano közelről már nem hibázott – teljesen nyílttá téve a találkozót.
A hajrában ráadásul a fordítás is összejött Dunga fiainak: ezúttal Elano volt az előkészítő, a Manchester City középpályásának jobb oldali szöglete a hosszú oldalon találta meg Lúciót, a Bayern-védő pedig a hálóba fejelte a labdát. El kell ismerni, kétgólos hátrányt egygólos előnnyé alakítani bravúros teljesítmény!
A hajrára már elfogyott az amerikaiak tudománya, így Brazília 3–2-re győzött az Egyesült Államok ellen, ezzel megvédte címét, és története során harmadszor hódította el a Konföderációs Kupát.
EGYESÜLT ÁLLAMOK–BRAZÍLIA 2–3 |
20.30, Johannesburg. V.: Martin Hansson (svéd) – Élő, szöveges közvetítés az NSO-n! |
Egyesült Államok: Tim Howard – Jonathan Spector, Oguchi Onyewu, Jay DeMerit, Carlos Bocanegra – Clint Dempsey, Ricardo Clark (Conor Casey 88.), Benny Feilhaber (Sacha Klejstan 75.), Landon Donovan – Charlie Davies, Jozy Altidore (Jonathan Bornstein 75.). |
Brazília: Júlio César – Maicon, Lúcio, Luisao, André Santos (Dani Alves 66.) – Kaká, Felipe Melo, Gilberto Silva, Ramires (Elano 66.) – Luís Fabiano, Robinho. |
Sárga lap: Bocanegra (19.) ill. Felipe Melo (25.), André Santos (36.), Lúcio (70.) |
Gólszerzők: Dempsey (10.), Donovan (27.) ill. Luis Fabiano (46., 74.), Lúcio (84.) |