Arany helyett pirosat eredményezett Zizou bólintása

HEGYI TAMÁSHEGYI TAMÁS
Vágólapra másolva!
2010.06.10. 19:05
null
Zidane-t kiállították, Olaszország világbajnok lett (Fotó: Action Images – archív)
Csupán egy nap van hátra a földtekén végigterjedő futball-láz kitöréséig, midőn útjára indul a labda a dél-afrikai futball-vb-n. A Nemzeti Sport Online az olvasók elé tárja az eddigi 18 világbajnokság eseményeit és eredményeit. Sorozatunk befejező, tizennyolcadik részében a legutóbbi seregszemle, a 2006-os németországi torna történéseit elevenítjük fel röviden.
TUDTA-E, HOGY...

…a svéd Marcus Allbäck Angliának lőtt egyenlítő gólja volt a vb-k történetének 2000. találata?

…az angolok elleni 0–0-s (11-esekkel 3–1) negyeddöntőig Portugália egyszer sem játszott döntetlent a vb-n 1966-os bemutatkozása óta?

…csúcsot jelentő hét olasz játékos került be a torna csapatába – éppen annyi, mint ahány uruguayi az 1930-as All Star-gárdába?

…a legtöbb futballista az Arsenalból (15) és a Chelsea-ből (14) érkezett Németországba?

…az argentinok elleni tizenegyespárbajt megnyerő Nationalelf a negyedik ilyen jellegű sikerét aratta a vb-k történetében, ami abszolút rekord?

Az olaszok lemásolták a franciák 1982-es produkcióját: a csapatból tízen iratkoztak fel a góllövőlistára. Csakhogy amíg a Michel Platini nevével fémjelzett gárda negyedik lett a spanyolországi Mundialon, addig Francesco Tottiék négy éve – micsoda különbség! – megnyerték a vb-t. Méghozzá a döntőben éppen a Les Bleus-t fölülmúlva.

Hogy megmaradjon azért az olaszok és a franciák közti „összhang”: Gianluigi Buffon ugyanúgy kétszer kapitulált a 2006-os tornán, mint Fabien Barthez, a szintén világbajnoki címet nyerő kolléga nyolc évvel korábban.

Utóbbi statisztika tán már sejteti is, hogy – átlagban legalábbis – kevés gól esett a németországi vb-n: 2.3 találat jutott minden meccsre, ennél rosszabb gólmutatója (2.21) csak az olaszországi Mondialénak volt 1990-ben…

A „VILÁGKUPÁS” VB-CÍMVÉDŐK
Argentína 2 győzelem (1978, 1986)
Németország (NSZK) 2 győzelem (1974, 1990)
Brazília 2 győzelem (1994, 2002)
Olaszország 2 győzelem (1982, 2006)
Franciaország 1 győzelem (1998)

Pedig nem úgy indult a világbajnokság, hogy alig születik majd gól. A házigazda német együttes 4–2-re nyert Costa Rica ellen; ez volt minden idők leggólgazdagabb vb-nyitánya. A folytatásban azonban csak egy hatgólos meccset jegyezhettünk fel (Argentína–Szerbia-Montenegró 6–0), gól nélküli összecsapásból viszont hét, 1–0-s találkozóból pedig 13 is volt! 

A számoknál, a statisztikai érdekességeknél maradva: 1. a címvédő brazilok úgy estek ki a franciákkal szemben (0–1) a negyeddöntőben, hogy addig, beleértve a 2002-es menetelésüket is, 11 győzelmet arattak egyhuzamban; 2. Ronaldo előbb beállította, majd meg is döntötte a (német) Nemzet bombázója, Gerd Müller vb-gólcsúcsát (14); 3. Graham Poll angol bíró a Horvátország–Ausztrália (2–2) csoportmeccsen azt a sportágtörténeti kunsztot hajtotta végre, hogy három sárga lapot is adott Josip Simunicnak.

Az sem akármi, amit a torna játékosának választott Zinedine Zidane művelt a fináléban. A találkozó elején vezetést szerzett a „kékeknek”, majd – már a hosszabbítás perceiben – az őt folyvást heccelő Marco Materazzi (amúgy az olaszok gólszerzője) mellkasába bólintott, amiért kiállították. 

Ezzel ő lett, papíron legalábbis, minden idők legdurvább vb-játékosa. Két piros és négy sárga kártyát kapott összesen… (A brazil Cafú is hat lapot számlál, de ő mindannyiszor csak „besárgult”.)

Talán ha Zizou a 110. percben türtőzteti magát, nem az így negyedszer mennybe menő squadra azzurra, hanem Franciaország nyeri meg a tizenegyespárbajt – meg a világbajnokságot.

A részletes eredménysort itt találhatják meg.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik