Mint az ESPN megírta, a 200 millió dolláros költségvetésű tornán a stadionok mellett metróvonalakat és egyéb infrastruktúrát is külföldi vendégmunkásokkal építtettek meg a szervezők.
A számadatok alapján 2014 és 2020 között összesen 414 munkával összefüggő haláleset történt Katarban, ez a jelentés pedig minden ágazatra és minden nemzetiségre kiterjed.
Ami a katari vb-t illeti, a hivatalos jelentések szerint a tornához kapcsolódóan három munkához kapcsolódó és 37 munkához nem kapcsolódó haláleset történt.
Hasszan al-Tavadi, a Katari Szállítási és Hagyatéki Legfelsőbb Bizottság főtitkára Piers Morgan Uncensored című műsorában kifejtette, a jelentések a nyolc stadion mellett a 17 nem versenyhelyszínt, valamint más kapcsolódó helyszíneket is tartalmazzák.
Az interjúban Piers Morgan megkérdezte al-Tavadit: „Mi az igazság, a reális szám azokról a migráns munkásokról, akik meghaltak a világbajnokságon végzett munkájuk eredményeként?”
„A becslések szerint 400–500 között vannak” – felelte al-Tavadi, megjegyezve, pontos számot nem tud adni. „Egy halál is túl sok, ez egyszerű és világos” – hangsúlyozta.
Amióta a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) 2010-ben Katarnak ítélte a 2022-es vb rendezését, az ország lépéseket tett a foglalkoztatási gyakorlat felülvizsgálatára, s többek között felszámolta azt a rendszert, amely előírta, hogy a munkaadók beleszólhattak abba, hogy a munkavállalók elhagyhatják-e munkahelyüket vagy akár az országot.