Azt nem állíthatjuk, hogy benne volt a pakliban Szaúd-Arábia Argentína elleni győzelme, de ha a dolgok mélyére ásunk, akkor kiderül: sokkal erősebb ez a szaúdi válogatott, mint azt a világbajnokság előtt sokan várták. Vegyük sorra, mi minden kellett a keddi, csodaszámba menő sikerhez…
ÖSSZESZOKOTTSÁG
A szaúdi válogatott 26 fős végleges keretéből 13 játékos az al-Hilal Szaudi FC labdarúgója, ez a csapat hazája bajnokságának legutóbbi hat kiírásából ötöt megnyert. Az argentinok elleni kezdőcsapatban 9 al-Hilal-játékos kapott helyet, csereként még ketten álltak be a címvédő együttesből…
KOMOLY FELKÉSZÜLÉSI IDŐSZAK
Október közepe óta tart a vb-szünet a szaúdi élvonalban (a 8. fordulónál „szakították félbe” a küzdelmeket), a válogatott magja azóta együtt készül a katari világbajnokságra. Ebben az időszakban összesen hat (!) felkészülési mérkőzést játszott Szaúd-Arábia.
A szaúdiak hat ellenfele Észak-Macedónia, Albánia, Honduras, Izland, Panama és Horvátország volt, mérlegük két győzelem, három döntetlent és egy vereség, ami figyelemre méltó – tekintve, hogy ezeken a meccseken összesen három gólt kaptak, az egy vereséget pedig éppen a vb-ezüstérmes horvátok ellen szenvedték el.
Ha már a horvátok elleni, múlt heti felkészülési mérkőzést megemlítettük, akkor azt is meg kell, hogy a szaúdiak itt már látványosan gyakorolták az argentinok ellen rendkívül sikeresen végrehajtott lestaktikát. Modricék két lesgólt szereztek, s összesen négyszer voltak lesen Szaúd-Arábia ellen, míg a vb-n Messiék három lesgólig jutottak, és összesen tízszer (!) voltak lesen…
A MEGFELELŐ SZÖVETSÉGI KAPITÁNY
Hervé Renard. Az 54 éves francia edző 2019 nyara óta vezeti a szaúdi válogatottat. Munkájának gyümölcsét már a világbajnoki selejtezők során is lehetett látni, ám a katari vb lehet a fő mesterműve. Renard klubedzőként indította karrierjét (az angol futballban is kipróbálta magát a Cambridge Unitednél), de itt nem tudta megvetni lábát, így a válogatottak felé fordult.
Karrierje során négy afrikai válogatottat irányított (Zambia, Angola, Elefántcsontpart, Marokkó), miközben rövid ideig Franciaországban, a Lille-nél és a Sochaux-nál is kipróbálta magát. Vissza az afrikai nemzeti csapatokhoz: Renard 2012-ben megnyerte az Afrikai Nemzetek Kupáját Zambiával, 2015-ben pedig ugyanezt megtette Elefántcsontparttal.
Hogy mennyi esélye van a továbbjutásra Szaúd-Arábiának? Renard csapatának három pontja van, de ha az argentinok többet nem botlanak, s érvényesítik a papírformákat, akkor akár egy döntetlen is elég lehet a szaúdiaknak ahhoz, hogy bejussanak a nyolcaddöntőbe (egyenlő pontszámnál az összesített gólkülönbség számít)…