René Fasel, a nemzetközi szövetség elnöke (jobbra) hiába mosolygott kedélyesen Studniczky Ferenc és a budapesti vb kabalafigurájának szánt Hokki mellett, az IIHF egyértelműen a fehérorosz pályázatot támogatta
René Fasel, a nemzetközi szövetség elnöke (jobbra) hiába mosolygott kedélyesen Studniczky Ferenc és a budapesti vb kabalafigurájának szánt Hokki mellett, az IIHF egyértelműen a fehérorosz pályázatot támogatta
Eredetileg öten – Csehország, Fehéroroszország, Lettország, Magyarország és Ukrajna – pályáztak, de a csehek visszaléptek, így a kongresszusra négyen maradtak.
Csütörtök délelőtt volt a magyar prezentáció, amely küldöttségünk elmondása alapján tökéletesen sikerült. A szavazás napján, péntek délelőtt készített magyar becslés azonban már előrevetítte, hogy ez keveset számít: a fehérorosz 65, a magyar 25, a lett 12, az ukrán pályázat 6 szavazatra számíthatott. Ezek után az elnökség a fehérorosz pályázatot támogatta, ami egyfajta ajánlás volt a végül szavazó kongresszusi küldöttségnek.
Fehéroroszország végül 75:24-es szavazati aránnyal győzött ellenünk, Lettország 3, Ukrajna 2 szavazatot kapott. A mérkőzések helyszíne a november 7-én átadandó 15 ezer férőhelyes Minszk Aréna és egy, a rendezés elnyerése esetére ígért nyolcezres csarnok lesz, amelynek építését a tervek szerint a nyáron kezdik el. A mi pályázatunkban a 12 500 férőhelyes Papp László Budapest Sportaréna és a 7500-as, Székesfehérvárra tervezett Alba Aréna szerepelt, amely csak akkor épült volna fel, ha nyerünk.
Nehezítette a helyzetünket Németország esete a mostani világbajnokságon. Eddig is szabály volt, hogy a következő év rendezője az előző vb-n nem eshet ki, de ez nem tűnt fel senkinek, amíg Uwe Krupp válogatottja nem került az alsóházba. A felismerés azonban nyolc-tíz-tizenkét, az A-csoport és a divízió 1 között liftező országot is érint, hiszen az említett esetben az alsóház négy csapata közül csak egy marad benn a jövő évi rendező mellett. Ezért az ilyen országok inkább Fehéroroszország mellé álltak, mert kisebb az esélye annak, hogy ők a világranglista kilencedik helyezettjeként alulra kerülve elvigyenek egy bennmaradó helyet, mint mi, a huszadikok, akiknek nem is biztos az A-csoportos tagságunk.
Valószínűleg a közeljövőben nem pályázunk újra az A-csoportos rendezésért. Az elmúlt négy évben azért nem pályáztunk más eseményekre, mert az gyengítette volna az A-csoportos törekvéseket, így azonban lemaradtunk néhány divízió 1-es és utánpótlás vb-ről.
A kongresszuson egyéb kérdésekben döntöttek. A jövő évi divízió 1-es világbajnokság B-csoportja helyszíne egyedüli pályázóként Ljubljana lesz április 24–30. között, mi tehát 2007 után ismét a Tivoli-csarnokban kísérelhetjük meg a feljutást, ezúttal Szlovénia, Lengyelország, Nagy-Britannia, Horvátország és Dél-Korea mellől.
További újdonság, hogy a 2012-es és 2013-as A-csoportos világbajnokság rendezését kroábban elnyerő Finnország és Svédország közösen szeretné lebonyolítani mindkét vb-t, így saját csoport- közép- és negyeddöntős meccsüket mindig otthon játszhatnák. A két elődöntő, a bronzmérkőzés és a döntő az eredetileg kijelölt országban lenne. 2012-ben a fő helyszín Helsinki, a másodlagos Stockholm vagy Malmö lehet, 2013-ban pedig Stockholm lehet a fő és Turku vagy Tampere a másodlagos csarnok. Az IIHF elnöksége már jóváhagyta az ötletet, amelytől nagyobb bevételt vár, de jelezte azt is, továbbra is az egyországos rendezés mellett van.
Az IIHF-tagországok száma Grúzia és Kuvait felvételével 69-re nőtt.