Három a magyar igazság, de ami esetünkben még ennél is fontosabb, ugyanennyi a magyar férfi jégkorong-válogatott olimpiai részvételeinek száma. A legutóbbi ötkarikás szereplésünkig több mint fél évszázadot kell visszautazni az időben, 1964-ben sikerült a bravúr a többek között Rozgonyi György, Losonci György vagy éppen Babán József nevével fémjelzett nemzeti csapattal.
Hogy a hosszú ínséges időszak véget érjen és a magyar igazság ez esetben négy legyen, ahhoz a héten kerülhetnek közelebb a mieink, akik a 3. körben csatlakoznak az olimpiai selejtezőbe. Sorrendben Spanyolország, Litvánia és Japán lesz együttesünk ellenfele. Nehéz helyzetben van Don MacAdam legénysége, ugyanis azzal a tudattal lép jégre, hogy az említett trió ellen szinte kötelező a győzelem, papíron a miénk a legerősebb válogatott, a következő körben viszont bravúr kellene a csoportelsőséghez és a milánói olimpiai kvóta megszerzéséhez. A mostani továbbjutás után
Norvégia, Szlovénia és Dánia legjobbjai várnának válogatottunkra Aalborgban.
Ne szaladjunk ennyire előre, mert előbb még a Tüskecsarnokban illene kilenc pontot szerezni szombat estig. De valóban illene? Nem könnyű a válasz, hiszen – bár a világranglistán Magyarország áll a legelőkelőbb helyen a négyesből – korántsem könnyű riválisokon keresztül vezet az út Dániába. Talán még a legborúlátóbb jóslatokban sem szerepel azonban vereség Spanyolországtól, a két csapat eddigi kilenc mérkőzését megnyerte a magyar válogatott, az összesített gólkülönbség 75–19 a javunkra.
Hasonlóan impozáns a statisztika Litvánia ellen (15 meccs, 14 győzelem, 1 vereség), csakhogy legutóbb 2022-ben a ljubljanai világbajnokságon alaposan megizzasztották a mieinket a litvánok. Akkor csak 2–1-re győztünk, góljainkat két olyan játékos szerezte, aki ezúttal is megkeserítheti a riválisok életét, Sebők Balázs és Hári János.
A tornát Japán ellen zárjuk, minden bizonnyal az a párharc lesz a legkiegyenlítettebb, az dönthet a továbbjutásról. A 2023-as elit-világbajnokságot megelőzően kétszer is összecsapott a két együttes, a mérleg egy háromgólos siker itt, egy háromgólos siker ott.
Az OST-n csütörtökön fél héttől, pénteken és szombaton pedig este nyolctól lépnek jégre a mieink annak reményében, hogy hatvan év után ismét láthatunk magyar férfi jégkorongozókat olimpián.
Nem lesz egyszerű, de tovább kell jutni! |
– Ez már a harmadik felkészülési tornája a válogatott élén. Látja a keze nyomát a csapaton? – Az erősebb keret azt jelenti, hogy a mostani csapattal már a divízió 1/A-s világbajnokságra is készül? – A világranglista alapján nem lehet kérdés, meg kell nyernünk a selejtezőtornát. Ön is így látja? – Melyik ellenfél legyőzése jelentheti a legnagyobb kihívást? – Képesnek tartja a csapatot arra, hogy kijusson az olimpiára? |
Dél-Korea ellen kezdi a vb-t a női válogatottunk |
A Nemzetközi Jégkorongszövetség (IIHF) hivatalos honlapján közzétette az április 21. és 27. közötti női divízió 1/A-világbajnokság menetrendjét. A mieink Dél-Korea ellen kezdenek, és a franciák ellen zárják a tornát. DIVÍZIÓ 1/A-VILÁGBAJNOKSÁG, KLAGENFURT Magyar érdekeltségű meccsek Április 21., vasárnap 15.00: Dél-Korea–Magyarország Április 22., hétfő 12.30: Magyarország–Hollandia Április 24., szerda 12.30: Magyarország–Norvégia Április 26., péntek 20.25: Ausztria–Magyarország Április 27., szombat 16.00: Magyarország–Franciaország |
Még sosem kaptunk ki a spanyoloktól |
Nem megbántva a spanyolokat, de ebből a négyesből egy kicsit kilógnak lefelé. Nem véletlen, hogy a selejtező folyamatába egy körrel korábban kapcsolódtak be – az viszont minden bizonnyal dicséretes, hogy az L-csoport Hollandiában rendezett küzdelmeiből győztesként kerültek ki, meglepve az esélyesebb házigazdát. Messzemenő következtetéseket nem vonhatunk le abból, hogy Thaiföldnek és Grúziának összesen húsz gólt rámoltak be, ahogyan a hollandok elleni 4–3-as sikerükből sem. A legutóbbi egymás elleni, 13–1-es magyar győzelmet hozó mérkőzés sem mérvadó, tekintve, hogy 2011. április 11-én játszották, az akkori keretből csak Pozsgai Tamás, Sofron István, Magosi Bálint és Hetényi Zoltán léphet jégre csütörtökön. A tavaly a divízió 1/B-be feljutó spanyolok vezetőedzője a jelenleg a Budapest Jégkorong Akadémia U18-as csapatánál is tevékenykedő Luciano Basile, így neki biztosan nem lesz idegen a magyarok stílusa és játékosai sem. A csütörtöki a mieinknek inkább amolyan „ráhangolódó” meccs lesz (eddig nyolcból nyolcszor nyertek a spanyolok ellen, 75–19-es gólkülönbséggel), az érdemi kérdésekről a litvánok és a japánok elleni találkozó dönt. |
A VÉGLEGES MAGYAR KERET
kapusok: Bálizs Bence (Sparta Sarpsborg, norvég), Vay Ádám (HK Poprad, szlovák)
hátvédek: Falus Ádám (FEHA19), Fejes Nándor (Gyergyói HK), Hadobás Zétény (Visby/Roma, svéd), Horváth Milán (Briancon, francia), Kiss Roland (Hydro Fehérvár AV19), Ortenszky Tamás (Martigny, svájci), Stipsicz Bence (Hydro Fehérvár AV19)
csatárok: Erdély Csanád (Esbjerg, dán), Galló Vilmos (Linköping, svéd), Hári János (Hydro Fehérvár AV19), Horváth Bálint (Briancon, francia), Mihály Ákos (Hydro Fehérvár AV19), Nagy Gergő (FTC-Telekom), Nagy Krisztián (Budapest JAHC), Nemes Márton (Mora, svéd), Németh Kristóf (Hydro Fehérvár AV19), Sárpátki Tamás (Gyergyói HK), Sebők Balázs (Iserlohn, német), Sofron István (SC Csíkszereda), Terbócs István (Hydro Fehérvár AV19)
FÉRFI JÉGKORONG OLIMPIAI SELEJTEZŐ, 3. kör, TÜSKECSARNOK
Február 8., csütörtök
15.00: Litvánia–Japán
18.30: Magyarország–Spanyolország
Február 9., péntek
16.30: Spanyolország–Japán
20.00: Magyarország–Litvánia (Tv: M4 Sport)
Február 10., szombat:
16.30: Litvánia–Spanyolország
20.00: Magyarország–Japán (Tv: M4 Sport)