Az Európa-bajnok és olimpiai ezüstérmes magyar női válogatott játékosai – pontosabban az átalakuló keret tagjai – ezen a héten még klubjaikban gyakorolnak, majd hétfőn Tiszaújvárosban, Európa egyik legszebb és legkorszerűbb edzőtáborában találkoznak."Ezúttal főleg a Norvégia elleni, szintén a jövő héten játszandó három hazai tesztmérkőzésre készülünk, de magától értetődően már a decemberi kontinensviadalt is szem előtt tartjuk – mondta Mocsai Lajos szövetségi kapitány. – Legutóbb áprilisban a neubrandenburgi tornán voltak együtt a keret tagjai, akik közül néhány rutinos, kipróbált játékosra nem számítok a norvégok ellen. Helyettük inkább fiatal tehetségeket – Görbicz Anita, Mehlmann Ibolya, Szrnka Hortenzia, Tóth Mária – próbálok ki, akikre fontos szerep várhat az ősszel kialakítandó, korosztályok szerint vegyes, huszonkét tagúra bővülő keretben. Ebből a bővebb kínálatból választom ki november elején az Európa-bajnoki keretet.”
Cecilie Leganger, a világ egyik legjobb kapusa sérült, és az Eb-re sem gyógyul meg (Fotó: Árvai Károly)
Cecilie Leganger, a világ egyik legjobb kapusa sérült, és az Eb-re sem gyógyul meg (Fotó: Árvai Károly)
A mester példaként Pigniczki Krisztinát (Dunaferr) említette, akiről tudja, hogy kitűnően védekezik, és nyilván ott a helye a legjobbak között. Megemlítette, hogy Kenyeres Fanni (Cornexi) is a kiszemeltjei között van, ám ő most saroksérüléssel bajlódik, s várhatóan szeptemberben csatlakozik a legjobbakhoz, s versenyben lesz a kerettagságért Kirsner Erikával és Lőwy Dórával, a Herz-FTC két klasszis balszélsőjével. "Örülök, hogy a válogatottakat adó klubokkal sikerült megállapodnom – folytatta Mocsai Lajos. –A tavasszal az európai kupákban, a bajnokságban és a Magyar Kupában roppant leterheltek voltak a játékosok, ezért a keretedzéseket elhagytuk. A következő hónapokban azonban ezt a kiesett időt pótoljuk, és ezzel a klubok is egyetértettek. Szeptemberben és októberben is három-három alkalommal gyakorolnak a bő keret tagjai, majd november hetedikétől Tatára már csak azokat a lányokat hívom meg, akikből kialakult az Európa-bajnoki keret.” Szakmai elképzelései közül azt emelte ki a kapitány, hogy a válogatott védekezését nagyon alaposan fel kell építeni, valamint zömében olyan gyors, sokoldalúan képzett játékosokat szeretne látni a csapatban, akik mind támadásban, mind védekezésben pályán maradhatnak. "A csak védekezésben, illetve csak támadásban használhatók közül csupán egyet-kettőt tudok elképzelni a csapatomban, mivel a mai rohanós, rettentően dinamikus játékban nem specifikus, hanem komplex kézilabdázókra van szükség” – vélekedett a kapitány. A világbajnoki ezüstérmes és olimpiai bronzérmes norvég válogatottról Tore Saether, a trondheimi Adresseavisen című napilap munkatársa, a Nemzetközi Sportújságíró-szövetség (AIPS) kézilabda-szakbizottságának tagja adott friss információkat a Nemzeti Sportnak.
Eb-felkészülés A vázlatos program Augusztus 19–21.: edzôtábor Tiszaújvárosban Augusztus 22.: Magyarország–Norvégia, Tiszaújváros, 18 (tv: m2) Augusztus 23.: Magyarország–Norvégia, Miskolc, 18 Augusztus 24.: Magyarország–Norvégia, Eger, 17 Szeptember 3., 4., 30.: edzôtábor Budapesten Október 14., 21., 28.: edzôtábor vidéken November 7–16.: edzôtábor Tatán (15-én és 16-án tesztmérkôzés Horvátországgal) November 18–24.: francia túra (nemzetközi torna) November 27–30.: Turcsin-kupa, Kijev December 2–4.: edzôtábor Budapesten December 6–15.: Eb, Dánia
"Marit Breivik szövetségi kapitány nem változtatott túl sokat a keretén, s úgy tűnik, elégedett a tanítványaival – mondta a norvég szakíró. – A legsúlyosabb vesztesége a keretnek, hogy a térdműtétjéből lábadozó Cecilie Leganger kapus sem a magyarországi túrán, sem az őszi felkészülésben, de – az orvosok véleménye szerint – még a decemberi Európa-bajnokságon sem szerepelhet. Mindannyian tudjuk, hogy ő milyen fontos játékosa a norvég válogatottnak, ezért óriási feladat és nagy felelősség, hogy Breivik asszony kit állít a helyére, a szintén klasszis Heidi Tjugum mellé. A másik sérült a finn származású Katja Neberg, a Larvik játékosa, akinek szintén a térdét kellett megoperálni. A csapat célja, hogy feltétlenül jobb eredményt érjen el Dániában, mint legutóbb Romániában, ahol csak a hatodik helyen végzett, igaz, a bukaresti Európa-bajnokságot közvetlenül az olimpiai után rendezték meg, és ennek több szempontból is kedvezőtlen hatása volt a csapatok formájára és emiatt a verseny színvonalára. Dániában gyökeresen más lesz a helyzet, mert a világbajnoki, illetve az olimpiai kvalifikáció lesz a tét. De ezt aligha kell külön magyarázni az olyan rutinos, Magyarországon is ismert kitűnőségeknek, mint Tonje Larsen, Else Sorlie, Elis Hilmo, Janne Tuven, Mia Hundvin vagy Monica Sandve.”