– Ezt várta az első meccstől?
– Nem is tudtam, mit várjak… – mondta Kim Rasmussen, a csütörtökön kezdődő Európa-bajnokságra készülő magyar női válogatott szövetségi kapitánya, akinek együttese a norvégiai felkészülési torna első mérkőzésén 25–19-es vereséget szenvedett a házigazdától, szombaton pedig Franciaországgal mérkőzik. – A sérülések, gyerekvállalások miatt új csapattal jöttünk ide, három abszolút újonccal, szóval én is kíváncsian vártam, mire leszünk képesek.
– Mivel elégedett és mivel nem?
– Azzal semmiképpen sem, hogy túl sok könnyű gólt engedtünk a norvégoknak: a 12–6-ra elveszített első félidőben hatszor rohantak át rajtunk a támadásban eladott labdánk után, és sok volt az apró hiba, félreértés védekezésben is.
– Ha valamire, erre számíthatott volna, hiszen a védőfalban jószerével most mutatkoznak be egymásnak a játékosai…
– Ez igaz, de épp ezért járt a fejemben, hogy vajon mire lennénk jók, ha nem lennének ezek a hibák? A gyengébb kezdés után kimondottan jól védekeztünk, csak közben támadásban lassúak voltunk. Viszont az pozitívum, hogy a második félidőre javultunk e téren, és lőttünk tizenhárom gólt. Az ellenben most is kiderült, hogy csak akkor van jó esélyünk gólt szerezni, ha kellően kreatívan kézilabdázunk, gyorsan járatjuk a labdát, és így mozgatjuk ki az ellenfél védelmét – ebben előre kell lépnünk.
– A magyar védelmet sikerült kimozgatniuk a norvégoknak.
– Nehéz ügy ez: a korábbi világversenyek megmutatták, hogy ha nagyon széthúzzuk a védőfalat, egy az egy ellen a legjobbak meg tudják verni a mieinket, ha viszont összetömörülünk, akkor meg az ellenfelek szélsői jutnak jó lehetőséghez – valamelyik ujjunkba bele kell harapnunk. De ha kicsit jobban figyeltünk volna a nyolc gólt szerző norvég beállókra, meg egy-két apróságra, akkor hat helyett mondjuk kettővel kapunk ki – van, amit még gyakorolnunk kell.
– Akiket eddig keveset vagy egyáltalán nem látott, azokkal elégedett volt?
– Planéta Szimonetta jól teljesített védekezésben, Tóvizi Petra támadásban, és amikor Háfra Noémivel ők maradtak a védelem közepén, megállták a helyüket, pedig nyáron még a juniorválogatottban szerepeltek, most meg Heidi Lökével birkóztak… Én úgy láttam, küzdött, igyekezett mindenki, de pontosabb, koncentráltabb játékkal, több önbizalommal többet is elérhettünk volna – ám még nem tartunk itt. Pedig ennek a csapatnak csak akkor lehet esélye a világelit ellen, ha hatvan percen át teljes elszántsággal és odafigyeléssel kézilabdázik: ha meghalunk is, úgy kell meghalnunk, hogy mindent beleadtunk!
– Összességében tehát elégedett vagy csalódott?
– Annyiból csalódott vagyok, hogy utálok veszíteni, főleg hogy maradt bennünk tartalék; játszhattunk volna jobban, és jobban is kell az Európa-bajnokságon. De az látszik, hogy a mostani összeállításban is megvan a játékunk ahhoz, hogy pariban legyünk szinte bárkivel, a hibák pedig inkább most mutatkozzanak meg, mint a tétmérkőzéseken.
– Akkor nem volt hiba belevágni ebbe a tornába, és feliratkozni három borítékolható vereségre?
– Ha ehelyett nyertünk volna két sima meccset kiscsapatok ellen, honnan tudnánk meg, hol tartunk, miben kell előrelépnünk az Európa-bajnokságig?
– Első látásra elég sok mindenben.
– Szép kihívás, az biztos. A kinevezésemkor, két és fél évvel ezelőtt azt mondtam, mostanra tartunk ott, hogy kiugró eredményekre is képesek lehetünk, de azóta egy teljes keretre való játékost veszítettünk el – tulajdonképpen azóta erről beszélgetünk, hogy két éve, a romániai felkészülési tornán tíz másodpercen belül Szucsánszki Zita és Kovacsics Anikó is kidőlt… Viszont az a dolgom, hogy ilyen előzmények után is megteremtsem az esélyt a csapatnak a lehető legjobb szereplésre, és ezen is fogok dolgozni. A legfontosabb, hogy minden meccset harcos, kellő sebességű, megalkuvás nélküli kézilabdával játsszunk végig hatvan percen át, hogy tartsanak tőlünk az ellenfelek, és szinte bárki ellen legyen valós esélyünk a sikerre.
MÖBELRINGEN-KUPA, NEMZETKÖZI FELKÉSZÜLÉSI TORNA, NŐK
1. forduló: Norvégia–MAGYARORSZÁG 25–19 (12–6), Franciaország–Dánia 22–20 (11–10)
2. forduló: Szombat: MAGYARORSZÁG–Franciaország, 17 (tv: Duna World), Norvégia–Dánia, 19.15
3. forduló: Vasárnap: Dánia–MAGYARORSZÁG, 16 (tv: Duna World), Norvégia–Franciaország, 18.15