Volt miért visszavágni, és sikerült is törleszteni az évek során felgyülemlett adósságból. Csak emlékeztetőül: eddigi nyolc euroligás idényéből öt alkalommal sikerült túljutnia a csoportküzdelmeken, és bekerülnie a rájátszásba a Rátgéber László irányította fekete-fehéreknek, de az egyenes kieséses szakaszban mindannyiszor elvéreztek, és mindannyiszor francia klubtól kikapva. Három esetben - a 2000-es és a 2003-as negyeddöntőben, valamint a 2001-es elődöntőben - éppenséggel pont a Bourges-tól, 2002-ben és 2004-ben pedig a Valenciennes parancsolt megálljt a MiZo-Pécsi VSK menetelésének.
Hogy az idén parancsol-e valaki, még nem tudni, mindenesetre már másodszor ejtették ki Iványi Dalmáék a narancssárga- feketéket, méghozzá két éven belül. Azaz alighanem alposan felbosszantották már Elodie Godinékat, az meg csak hab a tortán, hogy ebben az évadban négyszer is megverték őket, szemben mindössze egyetlen vereséggel.
De az az egy fiaskó igencsak aggasztó volt… Az éppen egy hete, múlt pénteken elveszített öszszecsapás, a negyeddöntő párharcának második mérkőzése igencsak demoralizáló volt, különösen a gallok 52-30-as vezetésekor, de amikor most csütörtökön szintén a hazai csapat vezetett 51-32-re, már senkinek sem jutott eszébe a pécsi lányok idegenbeli vesszőfutása. Mindössze két kisebb hullámvölgye volt a MiZo-nak, az egyik rögtön a meccs legelején, a másik a negyedik negyed nyitányán, ezektől eltekintve viszont olyannyira uralta a mérkőzést, hogy a Bourges-nak szemernyi esélye sem maradt a végjátékra, pedig játékosai mindent bevetettek, amit csak tudtak. Először is megint kőkeményen küzdöttek, amivel még nem is lett volna semmi baj, azzal viszont már volt, hogy sportszerűtlenek is voltak néhány megmozdulásukkal: elég csak arra gondolni, amikor Reghaissia nem zavartatva magát végigbeszélgette a magyar Himnuszt, de Dumerc pukkancssága is előtört egy látványos labdaelrúgás alkalmával. Arról már nem is beszélve, hogy az egyik - amúgy teljességgel szokványos - földharcba torkolló ütközés után nem fogadta el Károlyi Andrea feléje nyújtott kezét.
Daliborka Vilipics, a fekete-fehérek szerb centere egyelôre csupán küzdeni tudásáért dícsérhetô, a palánk alatti pontokkal még adós (Fotó: Czagány Balázs)
Na de ez legyen az ő bajuk, ne törődjünk a franciákkal, ne rójuk fel nekik, hogy játékosaik villámsebesen elhagyták a Lauber Dezső Sportcsarnokot a lefújás után, és szóba sem álltak a sajtóval, hiszen a kudarcot nem könnyű feldolgozni, még tőlünk nyugatabbra sem. Az edzőjük, Pierre Vincent azért legalább vállalta az igen kellemetleneknek ígérkező kérdések rohamát, de szinte minden válaszában oda lyukadt ki, hogy az ő együttese fiatal, van még ideje a további fejlődésre. Ebben végül is igaza van, hiszen például a csütörtökön Pécsett csütörtököt mondó hét játékos átlagéletkora még a 34. életévét taposó rutinos Bjedovval sem éri el a 24 esztendőt, ám abban meg Rátgéber Lászlónak van igaza, hogy ez a "van még időnk, majd jövőre megmutatjuk" szlogen sok esetben a vesztesek szövege, akik ezzel kendőzik el leszereplésüket.
Megszakad majd az átok Érdekes párharc lesz az elődöntőben a Gambrinus JME Brnóé és a MiZo-Pécsi VSK-é: egyik európai elitegyüttesnek sem sikerült még soha bekerülnie a sorozat döntőjébe. Pedig a négyes döntő légkörét már mindkét klub többször is megízlelhette, a cseh bajnok ötödször, a magyar harmadik alkalommal játszhat elődöntőt a női Euroligában, és az eddigi, kizárólag vesztes meccsek után most valamelyikük mindenképpen nyerni fog. A Brno és a Pécs egyébként legutóbb épp egy final four keretében találkozott, méghozzá tavaly Pécsett, és akkor a bronzcsatában Iványiék kerekedtek felül - akárcsak három évvel korábban Messinában, amikor ugyancsak a harmadik hely volt a tét.
Viszont most már tényleg hagyjuk a Bourges-t! Inkább méltassuk a mieinket, a MiZo-Pécsi VSK kosarashölgyeit, akiket pedig rengetegen féltettek ettől a ki-ki mérkőzéstől. "Nagyon agresszívan és fegyelmezetten játszottak, és azt gondolom, hogy emellett még látványosan is. Mindig ilyen PVSK-t szeretnék látni!" - így az edzőjük a péntek délutáni edzésük előtt. Mert bizony a mai bajnoki miatt a final fourba jutás másnapján sem kaptak pihenőt a fekete-fehérek, akik a lefújást követő örömtáncot leszámítva nem is csaptak különösebb fiestát a nagy diadal okán. "Ünneplés nem volt, mivel szezon közben nem szoktunk együtt eljárogatni. De egyénileg valószínűleg azért mindenki ünnepelt egy kicsit, mert ez óriási siker" - tört elő a büszkeség a sok szép eredményt elérő szakvezetőből. Tényleg nagyon büszke volt a mester, de visszafogott is, pedig ha valamikor, hát most aztán nyugodt szívvel mondhatna bármit, a nép egy emberként inná a szavát. Ô azonban inkább előretekintett.
A pécsi lányok az Euroligában
Vilnius a befutó? Bodrogváry Iván, a honi szövetség főtitkára, a női Euroliga bizottsági tagja úgy véli, ha csak a szakmai indokokat nézzük, 2004 után újra Pécsre kellene hozni a sorozat négyes döntőjét. Ehhez az kell, hogy a határozathozó testület a magyarokat favorizálja a másik három jelentkezővel szemben. Ami az erőviszonyokat illeti, a szakember szerint a litván Vilnius lehet a favorit, noha erős az orosz vonal is - mint ismeretes, a pompás csapatot összehozó Szamara a lehető legkönnyedebben, veretlenül jutott be az elitbe. A litvánok mellett tehát a VBM-SGAU törekvései a legszembeötlőbbek, a kétszeres klubvilágbajnok vezetőinek állítólag félmillió eurót is megérhet a végső torna megrendezése, de persze szívesen lenne vendéglátó az elődöntőben a PVSK-val összecsapó cseh Brno is (a baranyaiak talán ennek örülnének legkevésbé…). Vagyis a nagy négyes alakulatai egytől egyig szíves örömest lennének a final four házigazdái - a döntést jövő hétre ígéri az európai szövetség.
"Nagyon sok dolognak kell összejönnie, hogy megnyerjük az Euroligát. Ha úgy játszunk, mint csütörtökön, meg még egy kicsit jobban, akkor, bár nagyon nehéznek ígérkezik, nem lesz lehetetlen" - elmélkedett már a négyes döntővel kapcsolatban, amelynek egyelőre a helyszínét sem ismerjük, csak az időpontját: az elődöntőkre április 22-én, a bronzcsatára és a fináléra pedig két nappal később kerül sor. Rátgéber láthatóan nagyon várja már az újabb nagy megméretést, talán mert a megannyi itthoni bajnoki cím és kupagyőzelem mellett az Euroligában még van számára meghódítatlan csúcs: eddig a két harmadik hely a legjobb eredménye a pécsiekkel. Tehát a döntőbe jutás már előrelépés lenne a számára, ő mégis azt hangsúlyozta a Bourges kiverését követő sajtótájékoztatón, hogy ha nem nyer, teljesen mindegy, a másodiktól a negyedikig melyik helyen végez társulata, mert a final four - mint a csapatsportokban alkalmazott rájátszásos rendszer úgy általában - a győzelemről, a győztesről szól.
„Nagyon agresszívan és fegyelmezetten játszottak, és azt gondolom, hogy emellett még látványosan is. Mindig ilyen PVSK-t szeretnék látni!”
A MiZo-Pécs nagyon sokszor győzött már ebben az idényben. Szám szerint 36-szor, míg a mérleg másik serpenyőjében mindössze három kudarc áll, ami Rátgéber szerint olyan, mintha nem is lenne. Egyet kell értenünk vele, mert: "Úgy érzem, az első vereségnek, amelyet Moszkvában szenvedtünk el, nincs jelentősége, mivel az euroligás alapszakasz összesített ranglistáján akkor sem tudtuk volna megelőzni a Szamarát a rosszabb kosárarányunk miatt, ha mégis megverjük a Dinamót. Az, hogy nemrég botlottunk egyet Zaporizzsjában, szintén nem osztott, nem szorzott, mert a nyolcaddöntőben végül is kivertük az ukránokat, és ugyanez igaz a Bourges elleni zakóra és a negyeddöntős párharcra is. Tehát a helyzetünk olyan, mintha veretlenek lennénk." Azért egy kicsit hadd igazítsuk ki a trénert: ha Zaporizzsjában és Bourges-ban nem marad alul csapata, kicsit többet pihenhetett volna, ami az erőltetett menetben sokat jelenthet, különösen a mostanihoz hasonló influenzajárványok idején. De a lényeget tökéletesen megragadta a következő mondata, amivel sikerül egy másodpercre mindenkit elhallgattatnia a sajtószobában: "Mindent el lehet veszíteni, egy autót, egy állást vagy akár egy mérkőzést - csak a hitet nem egymásban!"