Káprázat és dráma Eszéken: kijutott az Eb-re a magyar válogatott!

2008.09.13. 22:34
Hosszabbítás után tíz ponttal, 72–62-re győzött a magyar női kosárlabda-válogatott a horvátok elleni idegenbeli Eb-selejtezőn.Rátgéber László csapata remekül kezdett, és szünetre közel húszpontos előnyt épített, de a negyedik negyedet egy 13–0-s rohanással kezdő horvátok egyenlítettek. Rendkívül izgalmas végjáték után a rendes játékidő végén 60–60-at mutatott az eredményjelző, de a hatalmas szívvel küzdő magyar csapat a hosszabbításban, Fűrész Diána utolsó másodpercekben dobott büntetőivel kiharcolta a győzelmet, megváltva így rigai repülőjegyét

A mérkőzés előtt még csak az volt biztos, hogy nyerni kell, a végére az is biztos lett, hogy pont „eléggel” nyert a Rátgéber-csapat: a magyar női kosárlabda-válogatott hihetetlen izgalmak közepette tíz ponttal győzött Eszéken, és a diadal egyben a lettországi Eb-re kijutást is jelentette.

A magyar csapat kitűnően kezdte a horvátok elleni meccset, a feltüzelt lányok az első negyed után már 28–14-re vezettek.

A Fegyverneky, Bujdosó, Vajda trió által vezetett magyarok kitűnően dobtak, és a szünetben már nagyon magabiztos előnnyel vonulhattak pihenőre – no meg azzal a tudattal, hogy a majd’ húszpontos előny kedvező eredmények esetén elég lesz a rigai repülőjegyhez.

A harmadik negyedben Vajdának és Ujhelyinek is faultproblémái voltak, majd a negyedik negyed legelején jött a nem várt, és egyáltalán nem kívánt összeomlás: az Ivezic és Cakic vezette horvátok 13–0-val indítottak, így a végjáték igen szoros lett.

Egypontos győzelem azonban nem ért volna semmit, így 22 másodperccel a vége előtt Fegyverneky Zsófia szándékosan csak az egyik büntetőjét dobta be. A horvátok utolsó támadásánál Cakic triplája nem lett jó, így jöhetett a hosszabbítás, amelyben a csapatnak ki kellett harcolnia a minimum kilencpontos előnyt.

Sikerült, nem mindennapi izgalmak közepette: nyolcpontos fórnál Fűrész Diána dobhatott két büntetőt az utolsó másodpercekben, és nem remegett meg a keze: a higgadtság pedig Eb-részvételt ért a fantasztikus teljesítményt nyújtó női kosarasoknak!

Az óriásit küzdő magyarok 1,1035-nél álltak meg, éppen annyival nyertek, amennyivel "kellett", így ők jutottak ki legjobb csoportharmadikként egyenes ágon a jövő júniusban Rigában sorra kerülő Eb-re.

NŐI KOSÁRLABDA EB-SELEJTEZŐ

C CSOPORT, 8. FORDULÓ
HORVÁTORSZÁG–MAGYARORSZÁG 62–72 (14–28, 12–17, 14–7, 20–8, 2–12) – h. u.
Eszék, 600 néző. V: Taurino (olasz), Poljansek (szlovén)
HORVÁTORSZÁG: Iljanic 2, Jelazic 1, CAKIC 16/3, Stampalija 5, Sliskovic 2, Csere: IVEZIC 16/6, Bura, IVANKOVIC 7, Vrdoljak 2, VRSALJKO 11, Lokas
MAGYARORSZÁG: ENGLERT 4/3, FEGYVERNEKY 20/9, BUJDOSÓ 17/3, VAJDA 12, Ujhelyi 3, Csere: Horti 4, FŰRÉSZ D. 10/3, Vida 2, Krivacsevics
Az eredmény alakulása. 7. p.: 12–22. 13. p.: 18–33. 20. p.: 26–45. 28. p.: 35–47. 35. p.: 53–52. 43. p.: 60–63
Kipontozódott: Jelazic 40. p., Ujhelyi 45. p.
Nenad Amanovic, a horvátok szövetségi kapitánya: Krimibe illő fordulatok tarkították a mérkőzést, amelyen úgy érzem, a szerencsésebb csapat nyert. Minden jót kívánok a magyaroknak az Európa-bajnokságon!
Rátgéber László, a magyarok szövetségi kapitánya: Ez maga a csoda!