Mostantól fűre lépni tilos

Munkatársunktól MunkatársunktólMunkatársunktól Munkatársunktól
Vágólapra másolva!
2003.06.18. 21:01
Címkék
"A felelősség és rend 7 pontja címmel Gyurcsány Ferenc sportminiszter ajánlására intézkedési tervet fogadott el a kormány szerdai ülésén. A délutáni kormányszóvivői tájékoztatón a szaktárca minisztere elmondta, a csomag lényege, hogy a futballhuliganizmus megelőzésével kapcsolatos teendőket összefoglalja. Gyurcsány megköszönte a két hét alatt jelentést készítő Páva-bizottság munkáját, ám hozzátette, a kormány nem minden esetben fogadta el a nyolctagú testület állásfoglalását.
Ôk azok, akiknek semmi keresnivalójuk nincs a futballpálya gyepén – a szurkolók (fotó: Németh Ferenc)
Ôk azok, akiknek semmi keresnivalójuk nincs a futballpálya gyepén – a szurkolók (fotó: Németh Ferenc)
Ôk azok, akiknek semmi keresnivalójuk nincs a futballpálya gyepén – a szurkolók (fotó: Németh Ferenc)
Ôk azok, akiknek semmi keresnivalójuk nincs a futballpálya gyepén – a szurkolók (fotó: Németh Ferenc)
Ôk azok, akiknek semmi keresnivalójuk nincs a futballpálya gyepén – a szurkolók (fotó: Németh Ferenc)
Ôk azok, akiknek semmi keresnivalójuk nincs a futballpálya gyepén – a szurkolók (fotó: Németh Ferenc)
A cselekvési terv szerint a labdarúgás valamennyi szereplőjének közösen kell fellépni a stadionokba nem való emberekkel, illetve csoportokkal szemben; igaz, a rendőrségnek a jövőben nagyobb szerepet kell adni. A jövőben a csapatoknál csak akkreditált civil biztonsági cégek emberei dolgozhatnak, és hosszabb távon természetesen biztonságos stadionokat kell építeni. Gyurcsány a kormánytól utasítást kapott arra, hogy három éven belül teljesen szüntessék meg az üzleti alapon működő gazdasági társaságok közpénzből történő támogatását, ehelyett inkább az utánpótlás-nevelésre és a létesítményfejlesztésre költsenek.
"A terv elkészítésénél a kiindulási pont az volt, hogy a labdarúgás áldozata a rendbontásoknak – mondta Gyurcsány. – A klubokat nem tettestársként, hanem szenvedő alanyként kell kezelni, miként az is tény, nem a szurkolókból lesznek rendbontók, hanem a hulligánok találják meg maguknak a stadionokat. Ennek az oka, hogy a közvéleménynek, úgy tűnhet, ami a pályán kívül bűncselekménynek minősül, a futballstadionokban nem büntetendő. Ezen kell változtatni.”
Bárándy Péter igazságügy-miniszter elkészítette a javaslatot a büntető törvénykönyv és a szabálysértési törvény megváltoztatására, amelyben a közösség elleni izgatás tényállását egyértelműsítik.
"Megengedhetetlen, hogy a stadionokban állandó jelleggel szóljon az Indul a vonat Auschwitzba! rigmus – jelentette ki a sportminiszter. – Magyarországról nem indul vonat Auschwitzba, és a rasszista megnyilvánulásokat büntetni kell.” A jövőben működnie kell a "Fűre lépni tilos!” elvnek, vagyis aki a pályára lép (vagy oda bármilyen tárgyat bedob), gyorsított eljárással, akár napokon belül büntethető lesz.
A bajnokság július 26-i kezdetéig minden intézkedést nem lehet bevezetni, ám a Magyar Labdarúgóliga elkészíttetheti a szurkolói kártyát, működésbe léptetheti az éves szinten 100 millió forintos költséget jelentő térfigyelő rendszert, kijelölheti a csapatoknál a biztonsági vezetőket, és megkövetelheti a játékvezetőktől a mérkőzések félbeszakítását, ha arra szükség lesz. A belügyminiszter utasításba adhatja a rendőrség vezetőinek a nagyobb szerepvállalást, s ha csupán rendeletet kell módosítani, a szabálysértési törvény is változhat a rajtig. Július végére elkészülhet a sporttörvény és a btk. változtatásának tervezete, amit az Országgyűlés őszi ülésszakán szavazásra bocsátanak.
A remények szerint a jövőben nem lesz kuriózum, ha egy meccs után komoly szankciókat alkalmaznak, úgy mint az Üllői úti események után.
A rendőrség egyébként országos körözését rendelte el szerdán annak a férfinak, aki az Üllői úti Ferencváros– DVSC-MegaForce mérkőzés után megverte az egyik biztonsági őrt; további öt személyt keres a rendőrség, őket csoportosan elkövetett garázdasággal, rongálással vádolják.
Amint arról korábban lapunkban is beszámoltunk: a 25 tagú nyomozócsoport megalakulása óta eddig 18 embert azonosítottak és fogtak el különböző operatív és nyílt nyomozati módszerekkel. Pál József alezredes, a május 30-i esemányek kivizsgálására felállított speciális nyomozócsoportvezetője elmondta, hogy két elkövető kivételével – ellenük büntetőeljárás volt folyamatban korábbi futballmérkőzésen tanúsított garázdaság miatt – valamennyien szabadlábon védekezhetnek (ketten tagadják a vádakat, állításuk szerint valóban ott voltak a pályán, ám nem követték el azt, amivel gyanúsítják őket). Közvetlenül a mérkőzés után egyébként 14 szurkolót állított elő a rendőrség rendzavarás szabálysértése, illetve csoportosan elkövetett garázdaság bűntette miatt, közülük 11 embert vettek őrizetbe, s hatukat gyorsított eljárásban a Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) elítélte.
Pál József alezredes elmondta azt is, az elfogott személyeket bűnügyi őrizetbe veszik, és 72 órán belül eldöntik, javasolják-e a gyanúsítottak előzetes letartóztatását. A nyomozati szakaszban egyébként részletesen feltárják a történteket, például azt, milyen kézzel ütött a gyanúsított, milyen magatartást tanúsított, mennyire súlyos a vétke; ezek után következhet a vádemelés és a bírósági eljárás. A gyanúsítottak elvben évekig is előzetes letartóztatásban maradhatnak, ebben az esetben azonban vélhetően nem kell túl sokat várniuk majd az ítéletre. Pál Józseftől megtudtuk, hogy a videofelvételek miatt könnyebben feltárható az ügy, és egyben reményét fejezte ki, hogy rövid időn belül lezárulhat a nyomozás.
Az MTI szerdán egy magát megnevezni nem kívánó rendőrségi forrástól úgy értesült: a rendőrség speciális bevetési csoportja a Budai Központi Kerületi Bíróságon egy büntetőügyben beidézett tanút kívánt elfogni, aki kapcsolatba hozható a május 30-i mérkőzést követő bűncselekménnyel, de a férfi – észlelve a rendőrök jelenlétét – elmenekült.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik