Zakari: 10 másodperc százon

MARIK BALÁZSMARIK BALÁZS
Vágólapra másolva!
2004.07.27. 22:54
Címkék
A férfi 100 méteres síkfutással kezdődött a stockholmi Szuper Grand Prix, és ez meg is adta az alaphangot, hiszen Aziz Zakari kereken 10 másodpercet száguldott a kellemes hátszélben.
Zakari nagyszerû versenyzéssel, kereken 10 másodperces idôeredménnyel nyerte meg a 100 méteres férfi síkfutást
Zakari nagyszerû versenyzéssel, kereken 10 másodperces idôeredménnyel nyerte meg a 100 méteres férfi síkfutást
Zakari nagyszerû versenyzéssel, kereken 10 másodperces idôeredménnyel nyerte meg a 100 méteres férfi síkfutást
Zakari nagyszerû versenyzéssel, kereken 10 másodperces idôeredménnyel nyerte meg a 100 méteres férfi síkfutást
Zakari nagyszerû versenyzéssel, kereken 10 másodperces idôeredménnyel nyerte meg a 100 méteres férfi síkfutást
Zakari nagyszerû versenyzéssel, kereken 10 másodperces idôeredménnyel nyerte meg a 100 méteres férfi síkfutást
A ghánai sprinter formája alapján az olimpiai döntő résztvevője lehet. Négy éve, Sydneyben is ott térdelt a világ nyolc leggyorsabb emberének egyikeként a döntőben, de megsérült, így eredmény nélkül zárta az ötkarikás játékokat. Athénban javíthat.
Női 800 méteren négyen is két percen belüli eredményt értek el, közülük a 38 éves Jearl Miles-Clark bizonyult a legjobbnak. Maria Mutola Párizsban, az 1500 méteren tett kirándulása során megsérült, így többen is megragadhatják a hirtelen jött esélyt az olimpiai bajnoki címre, közöttük kell említeni a sokadvirágzását élő amerikait is.
Sandra Glover viszont hiába nyert 400 gáton, nem volt boldog. Hogyan lett volna, hiszen elbukta az amerikai olimpiai válogatót. Még eljött Európába, begyűjteni "némi aprópénzt", de a nagy cél, az athéni jó szereplés elúszott. Nem csoda, ha győzelme után csak egy kesernyés mosolyra futotta tőle. Nem úgy Carolina Klüfttől! A svédek kedvence távolugrásban sorozatról sorozatra javított, és utolsóra 685 centiméterig szállt, holott addigra már eleredt az eső. Ahogy mondani szokás: Stockholmban kedden déltől este hatig volt nyár…
Ez múlt el a legjobbak színre lépéséig. Még szerencse, hogy a női 3000 méteren indulókat ez kevésbé zavarta. Edith Masainak azért volt rendkívül fontos a jó eredmény, mert esélye volt a fődíj elnyerésére. A tízezer dollárt érő gyémánt ugyanis az egyes versenyszámokban pályacsúcsot elérő atlétáknak jár. Az egész mezőnyből szinte csak neki volt reális esélye erre. A kenyai klasszis élt is a lehetőséggel, és 8:40.02 perccel győzött. A mezőnyben volt Papp Krisztina is, aki remekül helytállt, olyannyira, hogy az ötödik helyen fejezte be a versenyt, de ami még ennél is fontosabb: élete legjobbjával minden idők második legjobb magyar eredményét futotta. Ez pedig rendkívül biztató az Athénban 5000 méteren rajtoló, tavaly a 23 éven aluliak Eb-jén győztes futónak. A még mindig csak 21 éves versenyzőnek korábban 9:08.49 perces ideje volt, most viszont csaknem 20 másodpercet faragott belőle!
Stefan Holm elképesztő! A férfi magasugrók számára gyakorlatilag életveszélyes volt a terep, nem csoda, hogy egymás után verték le a jobbnál jobb ugrók a 224-et. Máskor - némi túlzással - ezen a magasságon szállnak be. A 227-et már csak ketten vették sikerrel. A 230-on pedig Jaroslav Bába elsőre túljutott, Holm pedig leverte. Maga sem értette, hogyan, de leesett a léc. Majd 233-ra emeltetett. Ezt is leverte, hogy az utolsó próbálkozásakor elképesztően magasra ugorjon, és érintés nélkül jusson túl a magasságon. Ha valaki ilyen körülmények között is képes erre a teljesítményre, csoda lenne, ha Athénban nem állna a dobogó legmagasabb fokára! Főként, hogy a budapesti fedett pályás vb-győzelme után is azt hangsúlyozta, számára teljesen mindegy, hogy 220 centiméterrel, de nyerni akar az olimpián, más nem számít.
Női 100 méteren egy nagy áttörés szemtanúi lehettünk. Ivet Lalova, a mindössze 18 esztendős bolgár tehetség győzött már junior Eb-n, az idén hazai pályán minden idők második legjobb európai eredményével, 10.77-tel nyert második vonalbeli Ek-t, sőt a párizsi Golden League-en a harmadik helyet szerezte meg. De igazán nagy versenyen még nem diadalmaskodott. Persze ne kérjük ezt számon egy olyan atlétától, aki az idén éppen csak belekóstolt a felnőttek közötti versenyzésbe, ám Lalova nem kevesebb mint öt amerikait vert meg, méghozzá ellenállhatatlan utolsó 30 méterének köszönhetően. Ezután nem csodálkoznánk, ha a bolgárok üdvöskéje döntőbe kerülne Athénban.
Két rendkívül érdekes szám maradt a műsor végére. Férfi 5000 méteren nemcsak az számított, ki nyeri meg a versenyt, hanem az is, kik szerzik meg a körönkénti részhajrákért járó tekintélyes összegeket. Szaid Szaif Sahin, a nem kevés pénzért kenyaiból katarivá avanzsáló, eredetileg akadályfutó természetesen ott volt a rajtnál, no meg a részhajráknál. Már 4000 dollárt a zsebében érezhetett, amikor a hajrá nagy tülekedésében fellökték. Márpedig a szabály szerint a részhajrákért járó összeget csak az első tízben végző atléta veheti fel. Sahinnak nagyon kellett igyekeznie, hogy megcsípje ezt a helyet. Azért sikerült neki.
Férfi 1500-on pedig a presztízs volt a tét. Hosszú évtizedek óta hatalmas elismerés Stockholmban 1500-at nyerni, a táv szinte minden jelentős alakja hazavitte már az ezért járó hatalmas ezüstserleget. Egy magyar is büszke tulajdonosa a trófeának, Tábori László több mint negyven éve győzött a svédek legnagyobb versenyén. A maiak közül Ivan Hesko tudott győzni. Az ukránok fedett pályás világbajnoki ezüstérmese nagy hajrában szerezte meg a győzelmet, igaz, a B-futamban jobb eredménnyel nyertek. ---- S ---- F
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik