MTK–PUSKÁS AKADÉMIA
♦ A jó tavaszi szereplésével a 10. helyre előrelépő MTK matematikailag még nincs biztonságban, ám az Újpest elleni sikerrel alighanem teljesen bebiztosította az élvonalbeli tagságát – majd azzal a lendülettel ki is esett a kupából a lilák ellen, így a „tavaszi hadjárat" nem zárul totális sikerrel.
♦ A Puskás Akadémia 33 szerzett bajnoki góljából 26-ot négy volt MTK-játékos (Lencse 14, Tischler 9, Czvitkovics 2, Szekeres 1) szerzett.
♦ A felcsútiak pocsék sorozattal csúsztak hátra a tabellán, a legutóbbi öt bajnoki mérkőzésükön mindössze egy pontot szereztek. Nem mozdított sokat előre a dolgokon az sem, hogy csupán háromszor találtak be ezen az öt meccsen...
♦ Ha a Puskás Akadémia nem veri meg az MTK-t, rövidke NB I-es történetének leghosszabb, hatos nyeretlenségi szériáját hozza össze.
♦ Az MTK a PAFC-cal ellentétben igen jó bajnoki formát mutat, a legutóbbi öt NB I-es mérkőzéséből négyet megnyert (Kecskeméten pedig 3–0-ra kikapott). Az MTK ráadásul 14 gólt szerzett ezen az öt találkozón – korábban az egész őszi szezonban 18-at...
♦ Sanyigól: Torghelle Sándor öt tavaszi bajnokin szerzett gólt vagy gólokat, és az MTK négy meccsen győzött is ezek közül. A center már hét találatnál jár a tavasszal, így még arra is van esélye, hogy megdöntse az egyéni gólcsúcsát (10 gól) egy bajnoki szezont tekintve.
♦ A tavasszal csak a Videoton tudott három ponttal eljönni az MTK pályájáról az élvonalban, az FTC, a DVSC és a Lombard vesztesen távozott a Hidegkuti-stadionból.
FERENCVÁROS–DIÓSGYŐRI VTK
♦ Ez a nyolcvanhatodik bajnoki mérkőzése a két csapatnak, először 1925 júniusában találkoztak. Bajnoki rendszerű kiírásban első alkalommal 1940-ben játszottak egymással, az 1925-ös két meccs ugyanis országos bajnoki döntőnek számított (az élvonalbeli bajnok FTC a vidékbajnok Diósgyőr ellen).
♦ Az örökmérleg 52–16–17 a Ferencvárosnak. A Puskás-stadionban még egyhangúbb az egyenleg a javára, 11–0–1-gyel dominál. A Diósgyőr vendégként mindössze négyszer tudta legyőzni a Fradit.
♦ Forró hangulat, forró fej: a két csapat legutóbbi hat mérkőzéséből négyen is villant a piros lap.
♦ Hatból hattal jött vissza a dobogóért folytatott versenyfutásba az FTC, ez a jelenlegi leghosszabb győzelmi sorozat a bajnokságban.
♦ A leghosszabb aktív veretlenségi sorozat is az FTC-é, egy másik zöld-fehér csapattal holtversenyben: a Ferencváros és a Győri ETO egyaránt nem maradt alul a legutóbbi nyolc bajnokiján.
♦ Thomas Doll igencsak összerántotta az FTC védekezését, a legutóbbi hét bajnoki mérkőzésből hatszor gólt sem kaptak a zöld-fehérek.
♦ A DVTK legutóbb 2009. október 31-én győzött a Ferencváros vendégeként, 3–0-ra diadalmaskodott ekkor.
♦ A Diósgyőr a legutóbbi tizenegy idegenbeli meccséből mindössze egyet veszített el – 2–0-ra, az Újpest ellen.
♦ Ha a Ferencváros ismét győz, akkor beállítja a 2013–2014-es idény leghosszabb győzelmi sorozatát – melyet pont mostani ellenfele, a DVTK tart hét sikerrel.
KECSKEMÉTI TE–LOMBARD PÁPA
♦ A két csapat eddig négyszer találkozott a Széktói Stadionban, és érdekesség, hogy a KTE mindössze egyszer (2011 őszén) győzött.
♦ A pápaiak nagy fölényben vannak az élvonalbeli bajnokikat tekintve: 6–1–2 a KTE elleni NB I-es örökmérlegük.
♦ A Széktói Stadionban jó szériában van a Kecskemét, a legutóbbi hét bajnokiján nem talált legyőzőre. Ennél hosszabb hazai veretlenségi időszaka csak egyszer volt NB I-es története során – ha nem botlik meg a KTE, akkor beállítja a 2008–2009-es nyolcas sorozatot.
♦ A Pápa pont ellentétes szériát jár be, a legutóbbi kilenc vendégjátékából egyen se kerekedett felül. A Lombard 2013. szeptember 20. óta (Pécs–Pápa 1–3) nyeretlen idegenben.
♦ A Lombard 2014-ben mindössze egy bajnoki mérkőzésén győzött (1–0 a Pécs ellen), tavasszal csak hét pontot szerzett – ajtót is mutattak a vezetők Tóth Bálintnak.
PÉCSI MFC–MEZŐKÖVESD-ZSÓRY
♦ A Véber Györgyöt a héten leváltó Mezőkövesd kiesik az NB I-ből, ha kikap Pécsett, míg a Paks és a Puskás Akadémia győz, az Újpest pedig pontot szerez Debrecenben.
♦ A PMFC veretlen a legutóbbi nyolc hazai bajnokiján, igaz, öt meccset ezek közül döntetlenre adott.
♦ 2013 októbere (Pécs–PAFC 1–2) óta egyetlen vendégcsapat sem tudott egynél több gólt szerezni NB I-es meccsen a pécsi stadionban. A legutóbbi négy bajnokin egyaránt érintetlen maradt a pécsi háló, 2014-ben egyedül Gyurcsó Ádám szerzett gólt a vendégjátékosok közül a mecsekaljai stadionban. Már a bajnokságban, mert az MK-ban a PMFC csúnyán rászaladt az Újpestre...
♦ A Mezőkövesd mindössze két idegenbeli bajnokiját tudta megnyerni a szezonban, ezen belül 2013. szeptember 14. óta egyet sem – az aktív idegenbeli nyeretlenségi sorozata nyolc meccs óta húzódik.
♦ Véber György ugyan távozott, ám a „kapu előtti nihilizmus" kifejezést ránk hagyta: a Kövesd az előző tíz bajnoki mérkőzéséből heten gólt sem tudott szerezni.
VIDEOTON–KAPOSVÁR
♦ A sereghajtó Kaposvár matematikailag is elköszön NB I-es tagságától, ha nem nyer a Videoton otthonában. Ha nyer, akkor is kiesik, amennyiben a Puskás Akadémia és a Paks pontot szerez a fordulóban. Kiesés esetén a Rákóczi 2004 után száll ismét alá az NB II-be, lezárva a csapat történetének leghosszabb élvonalbeli korszakát.
♦ A Kaposvár jó eséllyel úgy búcsúzik az NB I-től, hogy a 2013–2014-es bajnokság minden fordulójában az utolsó, 16. helyen állt.
♦ A két fél legutóbbi hat székesfehérvári tétmérkőzéséből ötön a Videoton győzött (a hatodik 1–1 lett). A legutóbbi öt tétmeccset kivétel nélkül megnyerte a Vidi (2–1, 2–0, 3–1, 4–0, 2–0).
♦ A Rákóczi a legutóbbi húsz idegenbeli NB I-es találkozójából tizenhatot elveszített. A kaposváriak ebben a szezonban egyszer, a Mezőkövesd otthonában bizonyultak jobbnak vendégként.
♦ A Videoton senkit sem vert meg a legutóbbi négy hazai bajnokiján, sőt 2014-ben egyszer sem győzött otthon (igaz, csak háromszor játszott a Sóstói Stadionban). Ez a felcsútiakkal karöltve az NB I leghosszabb aktív hazai nyeretlenségi sorozata.
♦ A Vidi a legutóbbi három bajnokiját megnyerte, a legutóbbi négy mérkőzésén veretlen.
DVSC–ÚJPEST
♦ Az új Nagyerdei Stadion nyitó NB I-es mérkőzése a 86. élvonalbeli Loki–Újpest összecsapás lesz.
♦ Az örökmérleg óriási újpesti fölényt mutat, hazai szemszögből 16–27–42.
♦ A Debrecennek sokáig az Újpest volt az egyik mumusa, a két csapat legutóbbi hat tétmérkőzéséből viszont négyet a DVSC nyert meg.
♦ A régi Nagyerdei Stadiont (ami akkor új Nagyerdei Stadion volt) nyolcvan éve, 1934. június 3-án avatták fel. A magyarfutball.hu-n található korabeli MTI-beszámoló szerint az „ország leghatalmasabb arénáját" (28 ezer fős befogadóképesség) 267 ezer pengős költséggel építették fel, a megnyitóünnepségre tízezren látogattak ki. A Bocskai a Bologna ellen játszotta az első találkozót: 1934. június 24-én a Közép-Európa-kupában 2:1-re nyertek a debreceniek, ám 3:2-es összesítéssel az olaszok mentek tovább.
♦ Az éllovas DVSC hazai pályán az egész idényben veretlen (ezt egyedüliként mondhatja el magáról), legutóbb 2013. május 26-án kapott ki – 3–2-re a Ferencvárostól. Ezzel a Lokié az NB I leghosszabb hazai veretlenségi sorozata.
♦ Az Újpest a legutóbbi négy idegenbeli tétmérkőzésén egyaránt gólképtelen maradt (két 1–0-s vereség, két 0–0).
♦ A lilák pocsék szériában vannak, a március végi, DVTK elleni siker (2–0) óta nyeretlenek a bajnokságban, hat mérkőzésen mindössze egy pontot szereztek, s ezeken mindössze két gólt értek el. Az Újpest ezzel beállította a szezonbeli leghosszabb nyeretlenségi szériáját, hiszen 2013. augusztus 31. és október 20. között szintén egymás után hat bajnokin volt képtelen győzni.
♦ Lehet-e bajnok ebben a fordulóban a DVSC? A válasz: matematikailag nem, de gyakorlatilag igen, ha megveri az Újpestet, az ETO pedig kikap a Honvédtól. Ebben az esetben a DVSC 59 ponttal és 17 győzelemmel (a pontszám után ez rangsorol) állna, az ETO 53 ponttal és 15 győzelemmel. A harmadik mutató a gólkülönbség, ebben az ETO-nak minimum 20 gólos hátránya lenne a DVSC-vel szemben a fent vázolt szcenárió esetén. Matematikailag tehát még nem lenne bajnok a Loki, gyakorlatilag azonban indulhatna a buli.
GYŐRI ETO–HONVÉD
♦ Kapcsolódjunk a fentiekhez: az ETO pontszerzés esetén mindenképpen megőrzi esélyét a bajnoki címvédésre. Ha a Videoton és az FTC pontokat veszít a fordulóban, az ETO pedig nyer, akkor a győriek már nem végezhetnek másodiknál rosszabb helyen.
♦ A Honvéd a legutóbbi nagy trófeáját – a 2009-es Magyar Kupát – épp az ETO elleni döntőben nyerte meg.
♦ A kispestiek legutóbb 2011 novemberében nyertek Győrben, 3–1-re diadalmaskodtak az ETO Parkban. Azóta gólt sem szereztek ott (0–0 bajnokin, 2–0-s hazai siker MK-meccsen).
♦ Kétség sem fér ahhoz, hogy a Honvéd van a legrosszabb formában az NB I-ben, a hat egymást követő bukás az egész szezon leghosszabb vereségsorozata a teljes mezőnyt tekintve. A széria március 28-án, Mezőkövesden kezdődött, azóta a DVTK-tól, a Haladástól, az FTC-től, a Pécstől és a Videotontól is kikapott.
♦ Kritikus a kispesti gólképtelenség is: a hat vesztes mérkőzésen összesen egy gólt tudtak elérni, a legutóbbi négy találkozón nem találtak a hálóba. A gólképtelenség a kezdő sípszó pillanatában 441 perces.
♦ A Győri ETO bezzeg! A kisalföldiek veretlenek a legutóbbi nyolc bajnoki mérkőzésükön, ami az FTC-vel holtversenyben a leghosszabb vonatkozó sorozat az NB I-ben.
♦ Ebben a szezonban csak a Ferencváros (1–2) és a Pécsi MFC (2–5) tudott bajnokit nyerni az ETO Parkban.
HALADÁS–PAKS
♦ Sorminta a Haladás–Pakson: egy egygólos vendégsiker (0–1), egy hazai kiütéses diadal (4–0), egy egygólos vendégsiker (1–2), egy hazai kiütéses diadal (5–0), egy egygólos vendégsiker (1–2). Ezek szerint sokgólos szombathelyi győzelem jön, persze egy sorminta sem tart a végtelenségig.
♦ A Haladás remekül szerepel hazai pályán, mindössze egyszer kapott ki, otthoni mérlege a harmadik legjobb a DVSC és az ETO után az egész NB I-ben.
♦ A legutóbbi hat hazai mérkőzésén veretlen a Haladás, a legutóbbi ötön gólt sem kapott, a legutóbbi négyet megnyerte. 2014-ben még nem szerzett gólt vendégjátékos a Rohonci úton! Nikolics Nemanja volt a legutóbbi a látogatók közül, aki a Rohonci úton a hálóba talált, még 2013. december elsején.
♦ A Paks nem talált legyőzőre a legutóbbi négy bajnokiján, és a legutóbbi hármon gólt sem kapott. Az MTK elleni zakó (ezzel csúszott kieső helyre a csapat) óta nem kaptak ki a tolnaiak, és ebben a fordulóban akár matematikailag is bebiztosíthatják a bennmaradást.
Időpont | Mérkőzés (Tv) | Játékvezetők |
Május 9., péntek | ||
19.00 | MTK Budapest–Puskás Akadémia FC (tv: Sport 2) | Solymosi Péter |
Május 10., szombat | ||
14.00 | Ferencvárosi TC–Diósgyőri VTK (tv: Duna) | Kassai Viktor |
16.00 | KTE-Phoenix Mecano–Lombard Pápa TFC | Becséri Dániel |
16.00 | Pécsi MFC–Mezőkövesd-Zsóry (tv: Sport 1) | Vad II István |
18.00 | Videoton FC–Kaposvári Rákóczi (tv: Sport 1) | Farkas Ádám |
20.00 | Debreceni VSC-Teva–Újpest FC (tv: Sport 1) | Erdős József |
Május 11., vasárnap | ||
16.30 | Győri ETO FC–Budapest Honvéd (tv: M1) | Iványi Zoltán |
18.30 | Szombathelyi Haladás–MVM-Paks (tv: Sport 2) | Németh Ádám |
TABELLA ♦ GÓLLÖVŐLISTA ♦ MENETREND ♦ EREDMÉNYEK |
1. DVSC-Teva | 27 | 16 | 8 | 3 | 62–30 | +32 | 56 |
2. Győri ETO | 27 | 15 | 8 | 4 | 44–30 | +14 | 53 |
3. Videoton FC | 27 | 14 | 6 | 7 | 48–29 | +19 | 48 |
4. Ferencváros | 27 | 14 | 6 | 7 | 42–32 | +10 | 48 |
5. Haladás | 27 | 12 | 9 | 6 | 36–28 | +8 | 45 |
6. Diósgyőri VTK | 27 | 11 | 10 | 6 | 40–35 | +5 | 43 |
7. Pécsi MFC | 27 | 11 | 8 | 8 | 38–33 | +5 | 41 |
8. Budapest Honvéd | 27 | 9 | 6 | 12 | 33–33 | 0 | 33 |
9. Kecskeméti TE | 27 | 8 | 9 | 10 | 33–43 | –10 | 33 |
10. MTK Budapest | 27 | 8 | 7 | 12 | 36–35 | +1 | 31 |
11. Lombard Pápa FC | 27 | 8 | 6 | 13 | 30–44 | –14 | 30 |
12. Újpest FC | 27 | 7 | 8 | 12 | 38–45 | –7 | 29 |
13. Puskás Akadémia FC | 27 | 7 | 7 | 13 | 33–47 | –14 | 28 |
14. MVM Paks | 27 | 6 | 10 | 11 | 34–40 | –6 | 28 |
15. Mezőkövesd | 27 | 6 | 5 | 16 | 25–44 | –19 | 23 |
16. Kaposvári Rákóczi | 27 | 4 | 7 | 16 | 21–45 | –24 | 19 |