Kezdjük azzal, hogy az egy évvel ezelőtti helyzethez képest az NB I értéke csökkent, 96.4 millió euróról 94.23 millió euróra. Ebben az az érdekesség, hogy hiába tértek haza külföldről az elmúlt egy évben is korábbi válogatott labdarúgók (mint például a télen Vass Ádám, míg idén nyáron Priskin Tamás, Feczesin Róbert, Varga József vagy Gera Zoltán), a hazai pontvadászat becsült értéke nem nőtt, sőt csökkent, noha eközben a kluboknak csak két magyar futballistát sikerült eladniuk külföldre (az MTK Varga Szabolcsot értékesítette a télen a holland Heerenveennek, a Győri ETO pedig most nyáron Kalmár Zsoltot a német másodosztályú RB Leipzignek).
Vagyis az NB I értékét döntően továbbra is a légiósok határozzák meg, az ő mozgásuk befolyásolja. Jó példa erre a Videoton, amelynél a nyári időszak legértékesebb távozója a zöld-foki-szigeteki Zé Luís (becsült értéke 1.1 millió euró, Videoton – kölcsönből vissza Braga) volt, őt közel egymillió euróval értékelik többre, mint a helyére szerződtetett Feczesint (150 ezer euró). Ezek után nem csoda, hogy, mint azt később látni fogjuk, a fehérváriak keretértéke mutatta be az egyik legnagyobb csökkenést egy év alatt.
Azt persze nagyon nehéz meghatározni, hogy adott pillanatban mennyit ér egy futballista. A Transfermarkt adatai is csak viszonyítási alapként kezelhetők, az általuk feltüntetett összegek nem feltétlenül azt az árat jelölik, amennyiért az a játékos adott pillanatban értékesíthető. Van, hogy alul-, máskor pedig felülértékelik a futballistákat. A győri Kalmár Zsolt értékét például januárban még csak kétszázezer euróra becsülték, a múlt heti frissítés után már nyolcszázezerre tették, miközben a hírek szerint 1 millió eurót fizet érte a Leipzig. Aztán ott van a bosnyák Muhamed Besic példája, akit egy éve 800 ezerre becsültek, januárban egymillióra, múlt héten pedig már 2.5 millióra, miközben az Everton a hírek szerint 5 millió eurónak megfelelő összeget adott érte. Ezalatt például Radó Andrást hiába taksálja 700 ezer euróra a piaci portál, az eddigi legnagyobb ajánlat, amely a Videotontól érkezett, a hírek szerint 500 ezerről szólt, a Haladás viszont legalább hatszázezret szeretne kapni.
Ha a legértékesebb játékosok listáját vizsgáljuk, akkor azt láthatjuk, hogy egy esztendővel ezelőtt a már említett Zé Luíst becsülték a legtöbbre, kétmillió euróra, ugyanakkor a Bragától kölcsönbe érkezett csatár ára alig féléves NB I-es szereplés után, januárban már csak 1.1 milliót ért. Az általánosságban elmondható, hogy a külföldről a magyar élvonalba igazoló labdarúgók értéke szinte automatikusan csökken, és ez aligha csak a Transfermarkt szerint van így, valószínűleg a nemzetközi piac hazánkhoz való viszonyulását is tükrözi. Gera Zoltán például tavasszal a West Bromwich játékosaként még egymilliót ért, a Fradiba igazolásával azonban már csak 500 ezret.
Az NB legértékesebb játékosának jelenleg Juhász Rolandot tartják, ám az ő piaci értéke is folyamatosan csökken, mióta hazatért. Az Anderlechtben 2013 elején még kétmilliót ért, most 1.2 millióra teszik. A még jelenleg is NB I-es játékosnak számítók közül a legnagyobb emelkedést, mintegy 75 százalékos ugrást Vécsei Bálint mutatta be, akinek az értéke a korábbi 400 ezerről 700 ezerre változott. Az ő esetében jól működik klubja, a Honvéd tudatos értéknövelő politikája: télen elutazhatott a török Galatasarayhoz tesztelésre, olasz forrásokban pedig időről időre felbukkan a neve átigazolási pletykákban – az itáliai sajtóval jó kapcsolatokat ápoló kispesti sportigazgató, Fabio Cordella például tegnap is nyilatkozott róla.
A klubok rangsorában, akárcsak tavaly, idén is a Videoton vezet, annak ellenére, hogy a fehérváriak keretértéke is alaposan csökkent, 16.28 millió euróról 12.25 millióra. A 24.7 százalék egy év alatt a harmadik legnagyobb visszaesés az előző szezon közben anyagi problémákkal is küzdő Lombard Pápa 58 (4.85-ről 2 millióra esett vissza a csapat értéke) és a tavaly nyáron üzletpolitikát váltó, a drágább külföldiek helyett egyre több saját nevelésű játékosra építő Pécsi MFC 30.5 százalékos (4.75-ről 3.3 millió) csökkenéséhez képest.
A keretértékek sorában a második helyre feljött a Ferencváros. Vagyis a Fradi keretértéke egy év alatt a nevesebb távozók ellenére is – mint például Besic vagy Leonardo – mintegy 39.5 százalékkal emelkedett, 8.23 millióról 11.48 millióra. Köszönhetően például az egyaránt 500-500 ezer euróra becsült Emir Dilaver, Gera Zoltán, Stjepan Kukuruzovic, Mateo Pavlovic, Benjamin Lauth ötös jövetelének. Az persze már egy másik kérdés, és egyelőre még a jövő zenéje, hogy hosszú távon a mutatott játékban is képes lesz-e előrelépésre Thomas Doll vezetőedző gárdája.
A Fradin kívül az élmezőnyből a bajnok Debrecen keretértéke is emelkedett, 20 százalékkal (9.3 millióról 11.2-re), ezzel a Lokié a 3. legértékesebb csapat, míg a Győr, amelynél szinte változatlan a csapat értéke, a 4. A legnagyobb növekedést egyébként nem a Fradi, hanem a válogatott játékosok sorával erősítő Puskás Akadémia (3.13 millióról 4.53 millióra nőtt az együttes értéke, 44.8 százalékos emelkedés) mutatta be.
Az adatok forrása, és teljes táblázatok itt: www.transfermarkt.de