Tavaly novemberben elsőként a Nemzeti Sport Online adta hírül, hogy Roderick Duchatelet egyeztetéseket kezdeményezett az Újpest labdarúgócsapatát működtető kft. eladásáról. Ezt később a belga üzletember és felesége, Valerie Gys, a fővárosi klub gazdasági igazgatója sem cáfolta. Elmondásuk szerint nem minden áron akarnak megszabadulni a magyar klubtól, de van az az ajánlat, amelyiken már érdemes elgondolkodni…
Az Újpest-drukker hírében álló Győri Tibor a második Orbán-kormányban a miniszterelnökség jogi ügyekért felelős államtitkára volt, de a 2014 tavaszán felálló új kormányban már nincs tisztsége. A 2010-2014.kormany.hu-n megtalálható önéletrajza szerint korábban vezérigazgatóként irányította a Nézőpont Intézetet (2006–2010), előtte a Mahir Zrt.-t (1995–2003), 2004 és 2006 között pedig elnöki tanácsadó volt Orbán Viktor mellett a Fideszben. |
A Duchatelet családhoz közel álló belga forrásból úgy tudjuk, ez az ajánlat máig nem érkezett meg, de a tárgyalások folyamatosak, és mára odáig jutottak, hogy van egy érdeklődő, akivel már a vételárról egyezkednek. Roderick Duchatelet konkrét ajánlatot kapott, amit azonnal visszautasított, de a kapcsolat nem szakadt meg a vevőjelölttel, aki több helyről megerősített információink szerint Győri Tibor.
Belgiumi forrásaink állítják, Roderick Duchatelet nem egészen azt kapta Magyarországon, amire számított. Úgy érzi, az NB I-ben nem egyenlők a versenyfeltételek, mert amíg ő jelentős mennyiségű saját tőkét invesztál a klubba és próbálja piaci alapon működtetni, addig a fő versenytársak olyan jelentős önkormányzati és egyéb háttértámogatásoknak is köszönhetően működnek, melyekre ő nem számíthat. Ráadásul sok esetben a Magyar Labdarúgó-szövetség döntéseivel sem ért egyet, legyen szó akár a televíziós pénzek elosztásának szabályairól vagy milliós büntetéseket kiszabó fegyelmi határozatokról.
Éves szinten az Újpest FC nagyjából egymilliárd forintos költségvetésének valamivel több mint felét (a másik ötven százalékot teszik ki a tv-s pénzek és egyéb kisebb bevételi források) állja Duchatelet a saját, belgiumi bankszámlájáról, vagyis nem offshore cégeken keresztül. A klubot 2011 októberétől működtető üzletember újpesti befektetése eléri vagy talán meg is haladja a tízmillió eurót (3.1 milliárd forint). Mivel ma már látja, hogy a jövőben sem lesz képes nyereséget termelni, szeretne minél kisebb veszteséggel, esetleg minimális haszonnal kiszállni. Ezért 10 és 15 millió euró között van az az összeg, amelyért cserébe szeretné átadni a tulajdonrészét, de az első ajánlat informátoraink szerint ezzel köszönő viszonyban sem volt.
A tárgyalások egyik problémáját állítólag éppen az jelenti, hogy pontosan nem lehet tudni, Duchatelet mennyit költött eddig az Újpestre. A 2013-ban létrehozott, a labdarúgócsapatot 2014 tavaszán átvevő új kft. (Újpest 1885 Futball Kft.) már úgy működik, hogy Duchatelet ingatlanbefektetési cége kölcsönt nyújt a csapatot működtető társaságnak, így forintra pontosan nyomon követhetők a befektetések. A korábbi, csődbe jutott társaságnál azonban nem voltak ennyire átláthatók a viszonyok – a belga ezt az előző tulajdonosi kör számlájára írja, állítása szerint olyan pénzügyi követelésekért is vállalnia kellett a felelősséget, melyekről nem is tudott, sem az eredetük, sem a pénz útja nem volt nyomon követhető.
Mivel a „kért” és a „kínált” oldal egyelőre messze van egymástól, kérdés, mikorra születhet megállapodás az Újpest eladása ügyében. Ugyanakkor elképzelhető – és ez az út tűnik járhatóbbnak – olyan megoldás, illetve javaslat, amelyben nem a konkrét pénzmozgás játssza a főszerepet, hanem az üzleti haszonszerzés. Ez alatt érthetjük például, hogy ingatlanokat vagy különböző érdekeltségeket, kedvező befektetési lehetőségeket ajánlanak fel Duchatelet-nek. Ezzel együtt nehéz megjósolni, mikorra várható érdemi előrelépés az ügyben.
Értesülésünkkel kapcsolatban természetesen megpróbáljuk felvenni a kapcsolatot Győri Tiborral, és amint lesz fejlemény az ügyben, beszámolunk róla.