Az NB I 2018–2019-es idényének első fordulója olyan gólátlagot (3.5) hozott, mint 2012 óta egyik bajnoki nyitány sem, lássuk, a második körben elapadnak-e a gólok (általában visszaesés szokott jönni gólszámban). Mivel még áll magyar csapat az európai kupaporondon, ezt a fordulót is két napra bontva, szombaton és vasárnap rendezik meg.
DIÓSGYŐRI VTK–PUSKÁS AKADÉMIA FC
♦ Eddig tízszer találkozott egymással a két csapat az élvonalban, a DVTK 4, a PAFC 5 mérkőzést nyert meg, egy döntetlenre végződött.
♦ A Diósgyőr legutóbb 2016 tavaszán tudta legyőzni a felcsútiakat, azóta egy iksz és két zakó.
♦ Ha a DVTK volt a pályaválasztó, akkor egy mérkőzés kivételével az összes, egymás elleni bajnokin 3 vagy több gól esett. A legutóbbi mérkőzés rontotta le a gólátlagot, a Puskás Akadémia akkor 1–0-ra nyert.
♦ A Puskás Akadémia legutóbbi 5 idegenbeli bajnokijából csak egyet vesztett el.
♦ A felcsútiak a legutóbbi hét idegenbeli bajnokijuk mindegyikén szereztek legalább egy gólt.
♦ A DVTK megnyerte legutóbbi két hazai bajnokiját, pályaválasztóként hármas győzelmi sorozata legutóbb 2017 áprilisában volt a diósgyőrieknek, akkor az Újpestet (3–1), a Honvédot (2–0), majd a Vasast (2–1) győzték le.
MOL VIDI FC–PAKSI FC
♦ 27 NB I-es mérkőzést vívtak eddig egymás ellen, óriási a Vidi fölénye. A házigazda szemszögéből az örökmérleg 17 győzelem, 5 döntetlen, 5 vereség.
♦ A Paks még sosem nyert a Vidi vendégeként, sőt, pontot is csak egyszer, legelső vendégjátéka (2007. március 3., 1–1) szerzett. Azóta 11 mérkőzés, 11 Vidi-siker, 32–4-es gólkülönbség. A Paks „részsikere”, hogy a 11 mérkőzésen kétszer, összesen 29 percig tudott vezetni a Vidi ellen…
♦ Az összes élvonalbeli csapatból a Paksnak van a legrosszabb aktív szériája: Csertői Aurél csapata 2018. május 5. óta mind az öt bajnoki mérkőzését elveszítette. Idegenben a legutóbbi három találkozóján szenvedett vereséget a tolnai klub.
♦ Ötös bajnoki vereségszériája ezelőtt 2013 májusában volt a Paksnak, akkor a Ferencvárostól (1–3), az MTK-tól (0–1), a Debrecentől (1–2), a Kaposvártól (0–1), majd a Kecskeméttől (0–1) kapott ki a szezon végén. 2010 tavaszán is volt egy hasonló rossz sorozat, 2007-ben pedig egy még rosszabb, egymás után hat zakóval. Ha most a Paks kikap, akkor élvonalbeli negatív klubrekordot állít fel az egymást követő hat vereséggel.
♦ A Vidi veretlen a legutóbbi 22 hazai mérkőzésén, és csak egy vereséget szenvedett el a pályaválasztóként lejátszott legutóbbi 33 NB I-es találkozóján.
♦ Egy hosszú hazai „nullázós” szériája is van a Vidinek: a fehérváriak vendégei közül egymás után a Balmazújváros, az Újpest, a Debrecen, a Ferencváros, a Haladás, a Honvéd, majd a Kisvárda is gól, illetve sikerélmény nélkül maradt. Ha a 90. perc utáni ráadásokat nem vesszük figyelembe, akkor a Vidi 642 játékperce nem kapott gólt pályaválasztóként, legutóbb a diósgyőri Óvári Zsolt talált be Kovácsik Ádám kapujába – még március 10-én.
♦ Az eredeti sorsolás szerint az NB I 2. fordulójában Paksi FC–Mol Vidi FC mérkőzés lett volna, azaz a találkozót Pakson rendezték volna meg. Ám a paksi stadion rekonstrukciója során a vendégszurkolók lelátójának építése még nem fejeződött be, ezért a paksiak a fehérváriakkal közösen megkérték a pályaválasztói jog felcserélését, így Mol Vidi FC–Paksi FC meccs lesz – Felcsúton.
DEBRECENI VSC–MEZŐKÖVESD
♦ Eddig 8 NB I-es mérkőzést vívott egymással a két csapat, a mérleg 3 debreceni és 3 mezőkövesdi siker, valamint két döntetlen.
♦ Kicsit meglepő, de a Mezőkövesd jobban áll a debreceni mérleget tekintve: kétszer győzött a cívisvárosban (a legutóbbi két alkalommal) egy döntetlen és egy vereség mellett.
♦ A DVSC legutóbbi 7 hazai bajnoki mérkőzéséből csak egyen tudott győzni. Hasonlóan rossz periódusa legutóbb 2016-ban volt a Lokinak (akkor 8 hazai bajnokin 1 siker).
♦ A legfőbb probléma az, hogy a Debrecen védelme hazai pályán jó ideje képtelen kapott gól nélkül hozni a meccseket: az említett hétmeccses periódus mindegyik találkozóján legalább egyszer kapitulált a Loki hátsó alakzata. Legutóbb 2017. december 2-án (DVSC–Bp. Honvéd 1–0) zárt hazai bajnokit kapott gól nélkül a Debrecen.
♦ A Mezőkövesd az előző idényben kilenccel több pontot szerzett idegenben (23 pont), mint hazai pályán (14). A „vendégrangsorban” csak a Vidi és az Újpest előzte meg a kövesdieket.
BP. HONVÉD–KISVÁRDA
♦ A Kisvárda abszolút újonc, így ez az első élvonalbeli mérkőzés a két csapat között.
♦ A Honvéd veretlen legutóbbi három hazai bajnoki mérkőzésén és megnyerte az előző két bajnokiját a Bozsik-stadionban. Ez még „nem nagy szám”, ám a kispestiek 2016–2017-es bajnoki győzelmét hazai eredményességük alapozta meg, és ez szinte teljesen tovatűnt az előző idényben.
♦ A 2018-as naptári évben a Kisvárda csak három idegenbeli tétmérkőzését tudta megnyerni (a Szolnok, a Csákvár és az MTK ellen).
♦ A 2010-es évek abszolút újoncai (Puskás Akadémia, Mezőkövesd, Dunaújváros PASE, Gyirmót, Balmazújváros) közül egy sem tudott győzni az első két fordulóban.
♦ Szinte garantált a hazai találat: a kispestiek a pályaválasztóként lejátszott előző 31 NB I-es mérkőzésük közül csak egyszer nem szereztek gólt (az Újpest „tolt ki” velük áprilisban).
♦ Kondás Elemér, a Kisvárda szakvezetője legutóbb 2016. április 23-án örülhetett NB I-es győzelemnek a kispadon (DVSC–DVTK 3–1). A Debrecen azt az idényt egy idegenbeli döntetlennel zárta, a következőt két nyeretlen bajnokival nyitotta, aztán Kondásnak mennie kellett – hogy aztán a várdaiakkal térjen vissza az élvonalba.
HALADÁS–ÚJPEST FC
♦ 122 élvonalbeli mérkőzésen eddig nem sok sikerélmény jutott a szombathelyieknek, az örökmérleg a pályaválasztó Haladás szemszögéből nézve 19–31–72.
♦ Szombathelyen valamivel kiegyenlítettebb a párharc, lévén a Haladás 19, Újpest elleni bajnoki győzelméből 16-ot pályaválasztóként aratott.
♦ A két csapat legutóbbi 11 bajnoki találkozójából csak egyet nyert meg a Haladás – tavaly szeptemberben 1–0-ra győzött.
♦ A legutóbbi 13 Haladás–Újpest mérkőzésből csak 3 olyan volt, amelyen mindkét csapat be tudott találni a kapuba. Ezzel az is együtt jár, hogy kevés a gól: a kétezres években csak egy olyan Haladás–Újpest volt, amelyen háromnál több gól esett (2001-ben egy 2–2-es döntetlent játszottak a felek).
♦ Ha az Újpest gólt kapott a Haladás vendégeként, legutóbb 1997-ben tudott bajnoki mérkőzést nyerni (Haladás–Újpest 1–2).
♦ Az Újpest veretlen legutóbbi 4 idegenbeli bajnoki mérkőzésén, igaz, csak egyet nyert meg ezek közül. Ha most sem kap ki, akkor 2016 óta először hoz össze ötös idegenbeli veretlenségi szériát az NB I-ben.
♦ 2018-ban csak egy olyan idegenbeli bajnokija volt az Újpestnek, melyen egynél több gólt szerzett – Debrecenben győzött 2–1-re.
♦ Amióta a Haladás új stadionjában játszik, még nem szenvedett vereséget a bajnokságban hazai pályán. A veretlenségi sorozat nyolcmérkőzéses, 2017. november 25-én, a Ferencváros elleni 2–1-gyel kezdődött. Ilyen hosszú hazai veretlenségi szériája legutóbb 2015–2016 fordulóján volt a Halinak. Nyolcasnál hosszabb hazai veretlenségi sorozatot a Haladás legutóbb öt évvel ezelőtt, 2013-ban produkált (10 veretlen mérkőzés pályaválasztóként április és október között).
MTK BUDAPEST–FERENCVÁROS
♦ Egy idény kihagyás után ismét örökrangadó: a magyar élvonalbeli labdarúgó-bajnokság egyik legnagyobb hagyományú mérkőzését immár 213. alkalommal rendezik meg, és az MTK szokás szerint „örökrangadó-mezben” lép pályára.
♦ Az örökrangadó örökmérlege a Ferencváros javára billen: a zöld-fehérek 85 bajnokit nyertek meg, a kék-fehérek 78-at, 49 alkalommal született döntetlen.
♦ Mióta örökrangadó az örökrangadó? Az Arcanum folyóirat-adatbázisa szerint 1936-ra datálódik az MTK és az FTC csatájának első ilyen említése, és ha külön írjuk az „örök rangadó” kifejezést, akkor is 1936 az első találat. Örök derbyről viszont már az 1920-as évek közepén is beszéltek, így csupán bő két évtized kellett a két csapat első bajnoki mérkőzése (1903) után, hogy megkapja az örökrangadó nevet a párharc – előbb angolos, aztán magyaros formában.
Hogy miért? 1903 és 1929 között csak ezt a két csapatot avatták magyar bajnokká, hogy aztán az 1929–1930-as idényben az Újpest „beleszóljon” a különviadalba. „Emberek jönnek, emberek mennek, nap kihűlhet, hold lehullhat, Mándi visszavonulhat, de az örökrangadó mindent túlél” – szerepel a Nemzeti Sport 1936. április 30-i számában, ehhez képest 1940 áprilisa és 1945 májusa között nem volt örökrangadó, mert a történelem és a politika „eltüntette” az MTK-t. Azt szintén kevesen gondolhatták ekkor, hogy 15 évvel később hatalmi szóra átnevezve és átszínezve Bp. Bástya–Bp. Kinizsi mérkőzést rendeznek… A két „piros-fehér” csapat csatáját az MTK (azaz a Bástya) nyerte meg 6:1-re.
♦ Az MTK 2012 és 2016 között egymás után ötször legyőzte hazai pályán a Ferencvárost, ilyen győzelmi sorozata az 1910–20-as évek óta nem volt legnagyobb riválisa ellen! A szériának 2017 májusában egy 3–1-es Fradi-siker vetett véget (hogy aztán az MTK ki is essen).
♦ A Ferencváros 13 mérkőzéses bajnoki veretlenségi sorozatban van, legutóbbi 35 bajnokijából csak hármat veszített el.
♦ A 2018-as naptári évben még nyeretlen idegenbeli bajnokin a Fradi: a DVTK-tól kikapott, előző öt mérkőzésén ikszelt vendégként. Legutóbb 2017. december 9-én, a Vasas ellen tudott három pontot szerezni az FTC vendégcsapatként (ekkor 2–0-ra győzött). Hatmérkőzéses vagy hosszabb idegenbeli nyeretlenségi szériája legutóbb 2012-ben volt a Ferencvárosnak, akkor hétnél állt meg a számláló.
♦ Ha a közelmúltat nagyon tágan értelmezzük (mondjuk az elmúlt bő 20 évre), akkor nem találunk egyszer sem olyan idegenbeli Fradi-döntetlensorozatot, mint a mostani. 2003-ban járt ehhez közel az FTC, akkor két hármas idegenbeli döntetlenszéria „szendvicsébe” belefért egy győzelem.
JÚLIUS 28., SZOMBAT | HELYSZÍN | JÁTÉKVEZETŐ |
17.00: Diósgyőri VTK–Puskás Akadémia (Tv: M4 Sport) | Miskolc, Diósgyőr, DVTK-stadion | Karakó Ferenc |
19.30: Mol Vidi FC–Paksi FC | Felcsút, Pancho Aréna | Solymosi Péter |
19.30: Debreceni VSC–Mezőkövesd (Tv: M4 Sport) | Debrecen, Nagyerdei Stadion | Pintér Csaba |
JÚLIUS 29., VASÁRNAP | ||
18.00: Bp. Honvéd–Kisvárda | Budapest, Bozsik József Stadion | Farkas Ádám |
18.00: Haladás–Újpest FC | Szombathely, Haladás-stadion | Erdős József |
18.00: MTK Budapest–Ferencváros (Tv: M4 Sport) | Budapest, Új Hidegkuti Nándor Stadion | Kassai Viktor |
TABELLA •GÓLLÖVŐLISTA |
1. Mol Vidi FC | 1 | 1 | – | – | 4–0 | +4 | 3 |
2. Ferencvárosi TC | 1 | 1 | – | – | 4–1 | +3 | 3 |
3. Mezőkövesd Zsóry FC | 1 | 1 | – | – | 3–1 | +2 | 3 |
4. MTK Budapest | 1 | 1 | – | – | 2–0 | +2 | 3 |
5. Budapest Honvéd | 1 | 1 | – | – | 3–2 | +1 | 3 |
6. Debreceni VSC | 1 | 1 | – | – | 1–0 | +1 | 3 |
7. Szombathelyi Haladás | 1 | – | – | 1 | 2–3 | –1 | 0 |
8. Puskás Akadémia FC | 1 | – | – | 1 | 0–1 | –1 | 0 |
9. Paksi FC | 1 | – | – | 1 | 1–3 | –2 | 0 |
10. Újpest FC | 1 | – | – | 1 | 0–2 | –2 | 0 |
11. Diósgyőri VTK | 1 | – | – | 1 | 1–4 | –3 | 0 |
12. Kisvárda | 1 | – | – | 1 | 0–4 | –4 | 0 |