– A Wikipedián többek között ez áll önnel kapcsolatban: „Jelentős része volt az 1982-es spanyolországi világbajnokságra való kijutásban.”
– Bár a Wikipedián vannak fals adatok rám vonatkozóan, ez az állítás igaz.
– Viszont nem volt ott a vb-n, pedig 1981-ben pályára lépett a válogatott felkészülési mérkőzésein, sőt két selejtezőn is.
– Menjünk sorban: játszottam az Austria Wien ellen a Népstadionban kettő egyre, a FC Bruges-zsel szemben idegenben egy nullára megnyert mérkőzésen, ezt követően pedig ott lehettem a pályán a spanyolok három nullás legyőzése során. Ez a siker óriási lökést adott a felkészülésre, a vébéházigazdát vertük meg Valenciában.
Született: 1951. október 25., Máza Sportága: labdarúgás Posztja: középpályás Klubjai: Dorog (1968–1970), FTC (1970–1981), Waregem (belga, 1981–1983) Válogatottsága/góljai: 6/0 (1974–1981) Kiemelkedő eredményei: 2x magyar bajnok (1976, 1981), 4x MNK-győztes (1972, 1974, 1976, 1978), KEK-döntős (1975), UEFA-kupa-elődöntős (1972); Belga Kupa-döntős (1982); az FTC örökös bajnoka (1981), az FTC-ben 425 meccsen 64 gólt szerzett; pályafutása befejeztével edzősködött, 1996-ban és 1999-ben rövid ideig az FTC-t is irányította; jelenleg MLSZ-ellenőr |
– A középpályássorunk mindhárom találkozón így állt fel: Müller Sándor, Nyilasi Tibor, Mucha József. Ki álmodta meg a triót?
– Mészöly Kálmán volt a szövetségi kapitány, Mezey György segítette a munkáját. Kálmánnak a Vasasban Müller Sanyi a játékosa volt, ráadásul az Royal Antwerpnél kiváló formába lendült. „Nyíl” megkérdőjelezhetetlen volt, én azért kaptam helyet, hogy valaki elvégezze a kulimunkát. Nem jelentett problémát, a Ferencvárosnál is ez volt a feladatom. Nagyon jó évem volt egyébként a '81-es, sokat köszönhetek Novák Dezsőnek.
– Bajnok lett, futott a szekér.
– Igen, de nem vezetett egyenes út odáig. Még az is megfordult a fejemben, hogy eligazolok a Fraditól. Nagyon megbántva éreztem magam, hogy mellőznek.
– Nehéz elképzelni, hiszen 1975-ben bajnok lett és KEK-döntőt játszott a csapattal Dalnoki Jenő edzősége idején.
– Egy ideig nem is volt probléma, ám amikor 1978-ban Friedmanszky Zoltán lett az edző, kikerültem az együttesből. De ami még jobban fájt, hogy a keretből is. Ő úgy álmodta meg a csapat szerkezetét, hogy Mészöly Pali beállításával átalakította a középpályát és a csatársort.
– Mondjuk, Mészöly 1979-ben az Újpest hét-egyes legyőzése során remekül játszott…
– Persze, nem arról volt szó, hogy rossz futballista lett volna, hanem arról, hogy nekem nem jutott hely. A keretben sem, ami miatt nehezteltem. De a tarcsiban pályára léptem rendületlenül. Emlékszem, a Gyáli úton bajnokit játszottunk, Novák Dezső is megnézte. Akkor már nyílt titok volt, hogy Dunaújvárosból jön a Fradihoz. A meccs után átöltöztem, amikor odajött hozzám. Elmondta, számít rám, megadja a lehetőséget, mindenképpen kerettag leszek. Többet nem mondott, de nekem ez elég volt. Már azon voltam, hogy otthagyom a Fradit, mert Friedmanszkynál két év alatt fél esztendőt kaptam, azt is csak azért, mert Pogány Laci megsérült, és az edző megkérdezte, vállalom-e, hogy szélsőt játszom. Persze hogy vállaltam!
– Ezek szerint rossz viszonyban van Friedmanszkyval?
– Annak ellenére, hogy miatta kerültem az élet árnyékos oldalára, nem. Az idő fátylat borított a múltra, a Groupama Arénában elbeszélgetünk, ha a Fradi mérkőzésein találkozunk.
TALÁN MEG TUDTA VOLNA ÁLLÍTANI JAN CEULEMANST
– Adta magát, hogy a válogatott spanyolok feletti győzelme után az első vb-selejtezőn a svájciak ellen Luzernben is pályára lépjen. Csakhogy Nyilasi az utolsó pillanatban belázasodott, helyére Csapó Károly került a középpályássor tengelyébe. Nem tartottak tőle, hogy – ahogyan mondani szokták – porszem kerül a gépezetbe?
– Nem! Csapó Karcsi rutinos futballista volt, részt vett az 1978-as vébén. Más karakter persze, mint „Nyíl”, kapura kevésbé veszélyes, viszont a pontrúgásoknál roppant hasznos. A kettő-kettes döntetlennel el is hoztunk egy pontot Svájcból.
– A júniusi magyar–angolt követően viszont ez jelent meg önről a Népsportban: „A tőle megszokott lelkesedéssel lótott-futott, de a hosszabb kihagyás meglátszott.” Miért nem vették számításba?
– Iszonyú balszerencsés voltam. Pontot szereztünk Svájcban, hazai meccs jött a románok ellen, aztán következtek Oslóban a norvégok. Csakhogy a tatai edzőtáborban egy szögletrúgás után meghúzódtam, s mind a két találkozó elúszott. Állítom, ha ott vagyok, nem tudnak kiszorítani.
– Nem lehet azt mondani, hogy Mészöly nem volt bizalommal ön iránt, mert az angolok ellen a Népstadionban már kezdett.
– Igen, de gondoljon bele: ahogy korábban, akkoriban sem voltak olyan sűrűn a válogatott mérkőzések, mint manapság. Egy Rákosi Gyula csupán 41-szer játszott a legjobbak között. Hatszor léphettem pályára a nemzeti együttesben, amikor még kevesebb volt a válogatott mérkőzés és nagyobb a konkurencia.
– A magyar–angolt követően többször már nem játszott a legjobbak között. Miért mellőzték?
– Nem hiszem, hogy a Kevin Keeganék ellen három egyre elveszített selejtező miatt. Nekik minden bejött, nekünk semmi. Emlékszik, Trevor Brooking egyik gólja után beragadt a labda a kapufa és a hálótartó vas közé, Katzirz Bélának úgy kellett kiszednie onnan. Mégis, az az este nagy élmény volt. Puskás Öcsi futballozott a Budapest–Vidék öregfiúk-mérkőzésen.
– A vb-selejtező olyan hangulatban kezdődött, mintha már megnyertük volna a mérkőzést.
– Ennek megvolt az oka. Puskás hazatérése hatalmas ünnep volt nekünk, játékosoknak és a szurkolóknak is. Csurig telt ház volt a Népstadionban, a figyelem Öcsire összpontosult. Ezt az érzést ismertem már az Üllői útról – sohasem sikerültek jól a nagy ünneplések.
– Nem hiszem, hogy azért maradt ki, mert Belgiumból nem hívta volna Mészöly. Vagy tévedek?
– Nem, Kálmán beválogatott, jöttem haza, betett az edzőmeccseken, aztán ahogyan mondani szokták, a vébé előtt a keretszűkítés áldozata lettem.
– Nyomot hagyott önben, hogy lemaradt a vb-ről?
– Hogy a fenébe ne! Harmincéves múltam, voltak nehézségeim az átállással, mert a belga foci egy daráló volt, mi technikailag, taktikailag képzettebbek voltunk. De most is azt mondom, helyem lett volna a keretben. Három csoportmérkőzés, azt gondoltam, jó, nem kezdek, de csereként talán tudok segíteni, ráadásul Belgium is az ellenfeleink között volt. Kinti klubomból, a Waregemből ketten is ott voltak a vébén, a Millecamps testvérpár, Marc és Luc. Nagyon jó lett volna, ha rám is büszkék lehetnek. És hogy úgy mondjam, a presztízsemnek jót tett volna.
– Nem mellékesen kedvezőbb anyagi feltételek között szerződhet.
– Igen, úgy terveztem, mint Fazekas Laci. Ha nem a Waregemben, de más együttesben futballozni, ameddig lehet.
– S talán ha szóhoz jut a magyar–belga mérkőzésen, más az eredmény…
– Tudom, a ha szóval kezdődő mondatoknak nincsen helyük, de azt mondom, talán. Jan Ceulemans ellen többször játszottam, esetleg meg tudom állítani.
– Sokan úgy vélték, a belga gól előtti támadásnál Csongrádi Ferencnek még a félpályánál szabálytalanság árán is meg kellett volna akadályoznia, hogy Ceulemans elfusson a jobb oldalon, és beadja a labdát Alex Czerniatynskinek…
– Hagyjuk, úgysem lehet visszaforgatni az idő kerekét!
– Miért éppen a Waregemet választotta?
– Nem én választottam, hanem engem választottak.
BELÉPETT AZ ÖLTÖZŐBE, ÉS ELKEZDŐDÖTT AZ ÉLETE
– Hogyhogy?
– Az én külföldi szerződésem jó példa arra, hogyan működött akkoriban a futballvilág. Főleg úgy, hogy nem volt menedzserem. Tulajdonképpen a véletlennek köszönhetem a szerződtetést. Ismertem a Popovics családot, idővel mindhárom testvér, Sándor, Géza és István külföldre távozott, és Sándor Belgiumban élt. Ő lett a Waregem edzője 1981-ben, s eljött egy kettős mérkőzésre a Népstadionba, hogy megnézze a kiszemeltjét, de nem tetszett neki, viszont az én játékomra felfigyelt. Nem tudta, mitévő legyen, és öccse, Géza, akit jól ismertem, mondta neki, vidd ki Mucha Józsit! Így kerültem képbe, s mivel nem volt menedzserem, amellett, hogy az edzőm volt, a kinti ügyeimet is intézte. Ebből aztán adódtak faramuci helyzetek, mert nem mehetett be úgy az elnökhöz, hogy Mucha ezt vagy azt szeretné, mert olyat még nem látott a világ, hogy az edző az egyik futballistája menedzsere is egyben. Megtetézve azzal, hogy akkoriban speciális kölcsönadási szerződéssel kerültek a labdarúgók nyugatra, két év múlva a játékjoguk visszaszállt a magyar egyesületükre. Ha külföldön továbbra is igényt tartottak valakire, a kinti klub nem értette, miért kellene megvásárolnia tulajdonképpen még egyszer a játékost? Már sérülékeny is voltam, így egy Flamand Kupa-győzelemmel és egy Belga Kupa-döntővel – amelyet Martos Győző együttese, a Waterschei nyert meg kettő-nullára – a hátam mögött hazajöttem. Csendben jegyzem meg: amikor kikerültem, azt sem tudtam, milyen együttes a Waregem, egyáltalán nekem való-e. Kint jöttem rá, hogy a kiesés ellen harcolunk, állandóan kaparni kellett.
Ferencváros–Liverpool, EVK, 1970–1971, első forduló 1970. szeptember 29., Népstadion, 25 000 néző, vezette: Horstmann (NSZK-beli) Gól: Mucha (48.), illetve Hughes (65.) Ferencváros–Eintracht Braunschweig 5–2 (2–0), UEFA-kupa, 1971–1972, 3. forduló 1971. december 8., Népstadion, 20 000 néző, vezette: Kamber (svájci) Gól: Juhász (4.), Bálint (37., 52.), Branikovits (58., 80.), illetve Bründl (73.), Erler (88.) Ferencváros–Diósgyőr 4–1 (2–0), NB I, 1972–1973 1973. március 4., Diósgyőr, 15 000 néző, vezette: Somlai Gól: Mucha (30., 50., 83.), Branikovits (34.), illetve Horváth (74.) Ferencváros–Komló 3–1 (0–1), MNK, döntő, 1974 1974. május 1., Népstadion, 6000 néző, vezette: Palotai Gól: Mucha (70.), Magyar, (77.), Kelemen (77.), illetve Eipel (21. – öngól) |
– Ugorjunk vissza az időben: itthon is, csak éppen a bajnoki címért a Fradival. Dorogiként fiatalon az volt a vágya, hogy a fővárosba kerüljön? Vagy kimondottan a legnépszerűbb együtteshez, a Fradihoz?
– Budapestnek a futball szempontjából óriási vonzereje volt. Dorogon a legendás Karába, Szuromi, Monostori, Kertes, Csóri csatársorból utóbbival még futballoztam együtt, és amikor 1968-ban NB I-es labdarúgó lettem, még aktív volt Fellegi István, Csóri László, a kapuban Ilku Pista állt. Prohászka János volt az edzőnk, de nem hagyhatom ki az Aranycsapat jobbhátvédjét, Buzánszky Jenőt, akiért mindenki rajongott a bányászvárosban. Az ifiválogatott meccsei után nemegyszer ő vitt haza Dorogra. De mondok valamit Csóri Laciról: a Groupama Aréna környékén lévő tablókon a Ferencváros korábbi mérkőzéseiről vannak fényképek, még a fekete-fehér fotók időszakából is. Nézegetem a képeket, s látom, hogy az egyiken Albert Flórit gyötri valaki, akinek nem írták oda a nevét. Megismertem, Csóri az, gyorsan szóltam a srácoknak, azóta már ki is írták.
– A sorsa tulajdonképpen az ifiválogatottnál dőlt el.
– A Komárom megyei legjobbakat Farsang Ferenc edzette, az országos döntőben pedig felfigyelt rám Mészáros József, aki korábban az 1965-ben VVK-győztes Fradi trénere volt, ő ajánlott be a zöld-fehérekhez. Nem állom meg, hogy meg ne jegyezzem: akkor ismeretlen volt a scout munkaköre. Azt, hogy vannak tehetséges fiatalok, zömmel a játékvezetőktől lehetett megtudni. Ők adták le a drótot, hogy itt is, ott is van egy srác. Dorogon még elvégeztem a bányagépgyári technikumot, meg nem is örültek volna, ha rögtön eligazolok, úgyhogy csak 1970 januárjában jöttem el. Valami fegyelmit is a nyakamba sóztak, mondván, az egyesület engedélye nélkül utaztam az ifiválogatottal Tbiliszibe. De én kezdetben nem voltam Fradi-drukker! Sándor Károly miatt gyerekként inkább az MTK-val szimpatizáltam. Tetszett a megalkuvás nélküli stílusa, az akaratereje. Később az is, ahogyan kezelt egy velem kapcsolatos helyzetet: Dorogra utazott, hogy a kék-fehérekhez hívjon, erről nyilatkozott is az akkori Magyar Ifjúságban. A riporter kérdezte, ki tetszett, Csikar válaszolt, hogy Muhára figyelt fel – így írták le, c nélkül, mint a Népszabadság egykori újságírójának a nevét. De az esett a legjobban, amit utána mondott: „Szóban megegyezett a Fradival, én azt kívánom, hogy sikeres pályafutása legyen.” De a fél NB I akart engem, Gelei József mindig mondja, ha találkozunk, hogy Tatabányán is szívesen láttak volna.
– Emlékszik, milyen érzésekkel lépett a Fradi öltözőjébe?
– Tatán találkoztam a többiekkel, Páncsics Miklóssal, Géczi Istvánnal, Juhász Pistával, de nyomott volt a hangulat. Szűcs Lajos bejelentette, hogy elhagyja az FTC-t, a velem szimpatizáló Lakat Károly helyett Kalocsay Géza lett az edző. Azt szoktam mondani, beléptem a Fradi öltözőjébe, és elkezdődött az életem. Az is eszembe jut, még a falelátós pálya idejéből, hogy Martos Győzővel találkoztam, aki – ha jól emlékszem – Rákosligetről került a csapathoz, de nem ám ez egyhez, hanem a Fradi háromba. Nem is gondoltuk, hogy majd évekig játszunk egymás mellett.
LEHETŐSÉGET KAPOTT, CSAK RENDRE ROSSZKOR
– Kit kellett kiszorítania a zöld-fehéreknél?
– Kalocsay Juhász Pista mellé állított be, balfedezetet játszottam.
– Idővel összeállt egy remek támadósor: Szőke István, Branikovits László, a sérüléséből lassan felépülő Albert Flórián, Kű Lajos mellett ön kapott helyet a bal szélen.
– Csanádi Ferenc edzősége idején kerültem a szélre, de nem vonalszélsőnek, hanem a négy–kettő–négyes és a négy–három–hármas felállásban is kaptam védekező feladatot. De megharcoltam a posztért Rákosi Gyulával, Katona Sándorral, Füsi Jánossal.
– Hamar megkedvelték a szurkolók. Jól futballozott, rengeteget futott, az elterjedt kifejezéssel szólva, cipelte a zongorát. Idővel a drukkerek ezzel a rigmussal ijesztgették az ellenfelet: „Itt a Mucha, lesz nagy ruha!” Büszke volt rá?
– Meg fog lepődni, egyáltalán nem. Hogy egészen pontos legyek, nemigen kedveltem. Elfogadtam, hogy vannak szurkolói rigmusok, ez is, meg – biztos, emlékszik rá – a „Bólints, Tibi!” Nyílnak.
– Miért nem kedvelte?
– A legendás Frutti-árus, Kalap, azaz Zöllei János találta ki. Ő később jóban lett apámmal, aki el-eljárogatott a meccseimre. Képzelheti, Kalap odaállt a fater mellé, és ordította, „Itt a Mucha, lesz nagy ruha!” Például Komlón, tízezer bányász szurkoló előtt… Persze nem bántották, de kényelmetlen volt neki.
– Meg Salgótarjánban majd' ennyi drukker előtt…
– Ott inkább nekem voltak gondjaim. Első NB I-es mérkőzésemen a Karancsalján mutatkoztam be. Kaptam egy jó labdát, gondoltam, megindulok, de a tarjániak középhátvédje, Ferencz Gyula térden rúgott. Olyan lendülettel érkeztem, hogy fejjel beestem a pályáról letolt hóbuckák egyikébe. Mondanom sem kell, a Bányász-szurkolók kiröhögtek, de – és nekem az volt akkor a legfontosabb – minden rosszban van valami jó. Tudniillik, korábban porccal műtötték a térdem, s azt hittem, hogy kampec, lábra sem tudok állni. Akkoriban nem úgy volt, mint manapság, előfordult, hogy valakinek egy térdsérülés derékba törte a karrierjét. Hatvankilencben még nem volt rá garancia, hogy a műtét százszázalékos eredményt hoz. De semmi gond nem volt, kibírta lábam, és nyertünk is. A sérülésről jut eszembe, hogy Dalnoki Jenő egyszer hasonló cipőben járt. Ott álltam az edzőpálya mellett, Jenő ahogyan szokott, irgalmatlanul összerúgott valakivel. Szinte eltakartuk a szemünket, ne is lássuk, mi történt, amikor Dalnoki kikiabált a nézőtérre: „Apuka, jó a lábam!”
– Kikkel volt a legjobb viszonyban a csapatból?
– Vépi Petivel, Megyesi Pistával, Horváth Árpival, Bálint Lacival, Albert megtisztelt vele, hogy a barátja lehettem, Kű Lajossal pedig egy ideig együtt is laktam a klubházban.
– Játszott védekező középpályást, csatárt, melyik poszton érezte magát a legjobban?
– Voltam „Báró” (Bálint László – a szerk.) mellett beállós is. Imádtam ezt a játékot, ha kellett, John Toshack ellen birkóztam, mint első válogatottságom alkalmával Wales ellen – néha gerincen fejeltem, mert addig tudtam felugrani a magas termetű csatár mellett –, de egy futballistának legnagyobb öröm, ha gólt szerez.
– Vannak emlékezetes góljai, meccsei?
– A Komló elleni MNK-döntőn én egyenlítettem, aztán kupagyőztesek lettünk, Diósgyőrben négy-egyes Fradi-győzelem során három gól fűződött a nevemhez, és a Liverpool elleni itthoni egy-egyes meccsen vezetést szereztem. Ezek a kedvenc meccseim. Ja, és egy olyan, amelyre kevesen emlékeznek, az öt-kettes Fradi–Eintracht Braunschweig a Népstadionban. De a minap gondoltam bele, hogy 1975-ben a KEK-döntőig meneteltünk, 1972-ben az UEFA-kupában elődöntősök voltunk.
– Edzőként korántsem volt olyan sikeres, mint játékosként. Miért?
– Diplomatikusan fogalmazva: nem akkor kaptam meg a lehetőséget, amikor kellett volna. Pedig tudatosan készültem az edzői pályára, már a Waregemnél jegyzeteltem, aztán Vincze Gézánál pályaedző lettem, később Nyilasinál, Nováknál is. Elvileg Dezső után kellett volna eljönnie az én időmnek, de Varga Zoltán lett a befutó, nála Rácz László volt a pályaedző.
– Az UEFA-kupa első fordulójában az Olympiakosz ellen önnel a kispadon nyert a Fradi három-egyre, a visszavágón már Varga volt az edző.
– Az elnökség nem akarta visszahozni Nyilasit, Zolit hívta haza Németországból. Halottról jót vagy semmit, de nem titok, hogy Varga roppant megosztó személyiség volt. Egy idő után nem akadt ember, akivel kijött volna a klubházban. Szakmailag az a véleményem, hogy a bajnoki bronzéremmel nem hozta ki a csapatból a maximumot. Ha Varga helyett én vagyok az edző, nem is tudom, hol állunk meg!
– Második időszakából, az 1999-es cirka két hónapból sem jött ki sokkal jobban…
– Marijan Vlak mellett voltam pályaedző, amikor visszament Zágrábba, enyém lett a kispad, csakhogy nem volt csapat. Szabics Imre, Lendvai Miklós távozott, Torgyán József elnök kérte, számítsak a fiatalokra, mégis le kellett igazolni Bárányos Zsoltot, Tóth Mihályt, Váczi Zoltánt, jött Szűcs Lajos, de ő sem tudott segíteni. Jöttek a vereségek. Röviden ennyi.
– Mi a véleménye a jelenlegi Fradiról?
– Hála Istennek, egyre jobb! A hazai találkozókra kijárok, hacsak nem ütközik az MLSZ-ellenőri munkámmal. De tartom a kapcsolatot a többiekkel, a Baráti Kör titkára vagyok, vasárnap délelőtt járok a „faházba” focizni, ám egyre inkább a fiaink játszanak, mert itt fáj meg ott fáj. Ezt írja le, mert tény: a jelenlegi vezetőség jobban odafigyel a régiekre.
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Hosszabbítás 2020. február elsejei lapszámában jelent meg.)