Huszti Szabolcs megtette, amit megkövetelt Debrecen: visszajuttatta a Lokit az élvonalba. Az NB I-ből egy éve kieső csapat élére február 16-án nevezték ki a szakembert, aki nemcsak egy jó csapatot, hanem nehéz „örökséget” is átvett: a cívisvárosban méltán tisztelt Kondás Elemér helyére ült le a kispadra – Toldi Gábor oldalán. A piros-fehérek akkor az NB II élén álltak, és a „lefújáskor” sem volt másként: a DVSC bajnokként került vissza az első osztályba.
„Nagy utat kellett megtennünk, de elértük a célunkat – mondta a 38 esztendős Huszti Szabolcs a sportbuzzer.de érdeklődésére. – Fiatal edző vagyok, ráadásul pro licenc nélkül – szeptemberben kezdem az A-licences képzést. A Magyar Labdarúgó-szövetség külön engedélyt adott, hogy Debrecenben edzősködhessek, ezért köszönettel tartozom. Most, hogy feljutottunk, kezdjük a munkát elölről. A játékosok négy hét pihenőt kaptak, mi pedig azon dolgozunk, hogy összerakjuk azt a csapatot, amely alkalmas az élvonalbeli szereplésre.”
Már eldőlt, hogy a Huszti, Toldi páros irányítja a Lokit egy szinttel feljebb is, de ami a keretet illeti, akadnak még kérdőjelek. Több futballista szerződése is lejár, így Dzsudzsák Balázsé is, de Szabó Péter, a klub igazgatótanácsának elnöke a haon.hu-nak elmondta, a csapatkapitányt (is) szeretnék megtartani. S hogy milyen futballt remélhetnek a szurkolók?
„A stílusom ugyanolyan edzőként, mint labdarúgóként volt: szeretem, ha a labdát a földön járatjuk – árulta el Huszti Szabolcs a német lapnak. – Dominálni akarunk, egyebek mellett azért, mert akkor alakíthatunk ki sok helyzetet, ha mi birtokoljuk a labdát, és kezdeményezők vagyunk. Nem sokkal az érkezésünk után elszenvedtünk két vereséget, aminek az volt az oka, hogy a csapatban voltak kétségek a visszajutást illetően – de ezt az akadályt is leküzdöttük. Játékosként is ambiciózus voltam, ha rúgtam egy gólt, arra vágytam, hogy rúgjak még egyet. S hogy a karrierem befejezése után miért lettem hamar edző? Az atmoszféra miatt. Persze más trénerként belépni az öltözőbe, mint futballistaként, de még mindig azt érzed, hogy a foci világában vagy. Sok edzővel volt szerencsém együtt dolgozni, úgy tűnik nekem, egy szakember addig nem áll készen teljesen, amíg nem okul a mások és saját hibájából. A legnagyobb hatást Niko Kovac gyakorolta rám, de Dieter Heckingtől és Mirko Slomkától is rengeteget tanultam. Másolni viszont nem érdemes senkit, a leghasznosabb tudnivalókat kell a magad stílusával vegyítened.”
A Hannoverben és az Eintracht Frankfurtban egyaránt maradandót alkotó, ennélfogva Németországban mindmáig nem feledett korábbi 51-szeres válogatott középpályás kapcsán felvetődött: fiatalon lett edző.
„Egy pillanat! – reagált Huszti Szabolcs. – Hány éves is a Bayern München új edzője? (Julian Nagelsmann – a szerk.) Harminchárom! Az, hogy valaki sikeres, nem a kortól függ, sokkal inkább a hozzáállástól, a munkához való viszonyulástól. Az én esetemben ott van még a játékosként gyűjtött tapasztalat, ami úgyszintén nagyon fontos. Amiként a személyiség is – az edzőnek el kell érnie, hogy tiszteljék a futballisták.”
Hogy az említett tiszteletet kivívhatja netán a rettegett bal lábával is?
„Sajnos a térdem már nem működik úgy, mint régen, ezért is hagytam fel a focival egy éve. De egy szabadrúgást még el tudnék vállalni.”