Tizenegy válogatott meccsén csak egyszer kapott ki – ki az?

SZABÓ GÁBORSZABÓ GÁBOR
Vágólapra másolva!
2022.03.24. 15:39
null
Az MTK csapatában az ülő sorban balról az első Kertész Adolf
A Kertész-futballdinasztia legfiatalabb tagjának „kiugráló” válla volt a gyengéje, tizenegy válogatott fellépésén csak egyszer volt vert sereg tagja. Négyszeres bajnokként éppen csak új életet kezdett külföldön, amikor autóbalesetben elhunyt.

 

Nagy történelmi pillanat maradt kihasználatlanul csaknem száztíz évvel ezelőtt, 1912. május 5-én a 19. osztrák–magyar válogatott labdarúgó-mérkőzésen. Először fordulhatott volna elő, hogy egyazon találkozón három testvér ölti magára a címeres mezt, s hogy nem került be az annalesekbe a figyelemre méltó epizód, Kertész II Vilmos rovására írandó. A Kertész futballdinasztia akkor már háromszoros válogatott középső tagja ugyanis nem vállalta a szereplést, így „csak” a középcsatárposzton helyet kapó bátyja, Kertész I Gyula és balfedezet öccse, Kertész III Adolf lépett pályára Bécsben. Persze okolhatnánk Gyulát is, mert nemcsak első, hanem egyúttal utolsó meccsén is szerepelt országunk csapatában, így aztán később is – a két fiatalabb fivér jóvoltából –legfeljebb duóval képviseltette magát a család a válogatott szerelésében. Viszont nyertek hárman Magyar Kupát az MTK-val, bajnoki címet pedig azért nem szereztek „trióban”, mert Gyula már nem volt tagja az 1914-ben hosszú aranykorszakot nyitó kék-fehér gárdának.

KERTÉSZ III ADOLF
Született: 1892. március 15., Kisfalud (1907-től Barskisfalud, Bars vármegye)
Elhunyt: 1920. november*, Homburg és Neunkirchen között
Sportága: labdarúgás
Posztja: bal- és középfedezet
Klubja játékosként: MTK (1907–1920)**
Klubja edzőként: SC Saar 05 Saarbrücken (német, 1920. szeptember–november)
Legjobb eredményei: 4x bajnok (1914, 1917, 1918, 1920), 2x Magyar Kupa-győztes (1910, 1911)***
*nincs pontos adat – november utolsó napjaiban történt az autóbaleset
**először 1910-ben szerepelt élvonalbeli bajnokin
***az 1911-es finálét 1912 októberében rendezték meg – Kertész Adolf nem lépett pályára a döntőben, de az 1912. februári elődöntőben szerepelt

Egyértelműen Vilmos vitte a legtöbbre (lásd keretes írásunkat), mégis a 130 éve született, tragikus körülmények között 28 évesen elhunyt Adolf pályáját igyekszünk bemutatni.

Induljunk is ki az Alberttől Zsákig című könyvből, amelyben a következőket olvashatjuk:

„A Kertész-dinasztia legifjabb válogatott tagjának já­tékát intelligencia, könnyedség, tetszetős stílus jellemezte. Jól szerelt, pontosan passzolt. A támadásban és a védekezésben egyenértékű fedezet, nagyon jó ké­pességű labdarúgó volt. Pedig igen nagy hátrányt je­lentett számára, hogy egyik karjával sokat bajlódott. Mérkőzés közben gyakran maga illesztette helyére a kificamodott karját.”     

Nos, meglehetősen sokkoló magunk elé képzelni, ahogy Adi (így becézték Kertész III-at) visszaigazította a végtagját, talán nagyot kattant is, amikor a helyére került. Óhatatlanul felvetődik a kérdés, nem túloz-e a visszaemlékező, így hát utánajártunk a legendának és meggyőződtünk róla, nem jár messze az igazságtól.

Mindjárt itt van egy 1911. októberi MTK–Wiener AC meccs, amelynek második félidejében, a tizenkettedik percben szerencsétlenül ütközött ellenfelével, és „olyan hangosan jajdult fel, hogy a közönség ijedten kiabált orvosért”. A jobb válla ficamodott ki, ám nem ő nyújtott magának elsősegélyt (ennyiben megcáfoljuk a fent említett mesélőt), hanem az Üllői úti sporttelep orvosa, dr. Fürst Zsigmond rakta helyre a sérült testrészt – Brüll Alfréd, az MTK elnöke egy-egy szép ezüst cigarettatárcával hálálta meg Fürstnek és kollégájának a szakszerű segítséget.

VILMOS A LEGSIKERESEBB, SÁNDOR BÖRTÖNBEN ÜLT
A Sportvilág 1912. október 13-i cikkéből megtudhatták az olvasók, hogy a 24 éves Kertész I Gyula fényképészetiműterem-tulajdonos, nyolc éve játszik az MTK-ba, és mindhárom belsőcsatár-poszton megállja a helyét. „Kertész Vilmos 21 éves, kereskedő, 4 év óta játszik a MTK-ban. Óriási szívóssággal, nagy rutinnal és kiváló technikával rendelkezik. Csatárjátékos, de mint half is megállja a helyét. Hatszor szerepelt a válogatott csapatban” – írta az újság a legsikeresebb testvérről, aki 47 válogatottságig jutott, tagja volt az 1912-es és 1924-es olimpiai keretnek (nem lépett pályára), valamint nyert kilenc bajnokságot, és öt kupasikernek örülhetett. Kiderítettük, hogy Adolfnak volt egy harmadik fivére is, mindannyiuk közül a legfiatalabb: az 1895-ben született, szerelőként dolgozó Sándor 1920-ban és 1923-ban egyaránt lopásért ült börtönben.

Kertész III négy hónap múltán, az 1910–1911-es idény igencsak megkésett, nem tévedés, 1912. február 25-én rendezett MTK–FTC elődöntőjében (1:0) szisszent fel újra és nyugodtan mondhatjuk, hogy az 1966-os vb-n a diadalmas brazil meccsen (3:1) felkötött karral is küzdő Mészöly Kálmán méltó elődjének tekinthetjük.

Ezúttal az első játékrész tizenkettedik percében történt meg a baj: olyan szerencsétlenül esett, hogy a korábban megsérült jobb válla kiugrott a helyéről. S mit csinált Kertész III? Tizenegy minutum szünet után visszatért szvetterben (!), alatta felkötött kézzel, csakhogy a játékvezető nem engedte így játszani, miként társai is gyengéden tuszkolták lefelé. Erre tíz perc múltán újra megjelent a sebesült, immár sportdresszben, és hősiesen végigjátszotta (vagy inkább végigstatisztálta) a mérkőzést.

S még egy példa, egyúttal visszakanyarodva az 1912. május 5-i osztrák–magyar összecsapáshoz. A Nemzeti Sport „kijáró jobb karja” miatt aggódott, a Sportvilág viszont optimistán tekintett előre és úgy fogalmazott, sokkal valószínűtlenebb, hogy karja ismét kiugrik, mint hogy feladatát nem fogja a lehető legnagyobb megelégedésre ellátni. S valóban, Kertész III Adolf másodszor húzhatott válogatott mezt. Még 1911 októberében Svájc ellen mutatkozott be (noha 9:0-ra győztünk, játékát szürkének minősítették), ezt követte tíz Ausztria elleni összecsapás, összegzésként pedig leírhatjuk: 11 válogatott találkozóján hétszer nyert, háromszor döntetlent játszott, és csak egyszer kapott ki a magyar együttes.

Kertész Adolf 28 évesen vesztette életét
Kertész Adolf 28 évesen vesztette életét

Az Alberttől Zsákig kötetben olvashatjuk azt is, hogy „technikai képzettsége nem maradt el Vili bátyjáé mögött. Finom, könnyed játékfelfogása tö­kéletesen beillett az MTK stílusába. Valamiben mégis a bátyja mögé szorult: korántsem volt olyan határozott, erélyes labdarúgó.” Az állításnak az sem mond ellent, hogy az MK 1910-es fináléjában kiállították... Miután a szeptemberi találkozó döntetlenre végződött, október 2-án ismét összecsapott az MTK és a BTC. Az első félidőben két gólt kapó, ugyanakkor egy jogos tizenegyest a bírón számonkérő BTC rendkívül durván futballozott a szünet után, aminek négy kiállítás lett a következménye – az egyik páros büntetés volt, merthogy Kertész III revánsot vett Levák Istvánon. A tervekhez képest egy órával később kezdődő meccset sötétedés miatt a 80. percben lefújta a játékvezető, majd nagy vita kezdődött a zöldasztalnál a folyatásról. Végül az a döntés született, hogy november 20-án lejátsszák a maradék tíz percet, és ennyi idő elég is volt az MTK-nak, hogy – immár Kertész III Adolfot nélkülözve – még egy gólt szerezzen, egyúttal megnyerje az először kiírt Magyar Kupát.

Vállproblémája olyannyira akadályozta Adit, hogy az 1912–1913-as idényt teljesen ki kellett hagynia, majd az első világháborúban neki is be kellett vonulnia – katonai ruharaktár-kezelőként nem volt kitéve nagy megterhelésnek, még ha 1916 februárjában a frontra távozott is. Az 1918–1919-es évadban újra hiányzott a neve az összeállításból, utolsó idényében, az 1919–1920-asban viszont minden addiginál több, 16 találkozón segítette együttesét.

A világháborút és Trianont követő válságos gazdasági helyzetben – sok futballistához hasonlóan – ő is vándorbotot vett a kezébe, de nem a profizmust választotta: feleségével és pici gyermekével 1920 szeptemberében telepedett le Saarbrückenben, egy bankban kapott állást, mellette a helyi SC Saar 05 együttesét edzette. Három hónapot sem töltött a francia ellenőrzés alatt álló Saar-vidéken, amikor november utolsó napjainak egyikén (nincs pontos adat) halálos autóbalesetet szenvedett. A Pesti Hírlap szerint Metzbe tartott (ott dolgozott trénerként bátyja, Gyula), míg a Sporthírlap azt írta, hogy Homburgból Neunkirchenbe igyekezett, hogy elintézze a Nemzeti SC korábbi játékosa, Hesser Tibor játékengedélyét. Állítólag a ködös időben  „egy kanyarulatnál hatalmas kőrakásnak ment neki az autó. A sofőr és Kertész III ki­estek belőle s összetört csontokkal és megrepedt koponyával holtan terültek el az úton.”     

Klubja nem feledkezett meg özvegyéről és gyermekéről: 1922 januárjában 4000 márkát küldött nekik, februárban saját költségen síremléket állítottak Kertész III Adolfnak, májusban pedig már a harmadik jótékonysági mérkőzést szervezték meg (a korábbi kettőből 20 ezer márka gyűlt össze). A 28 évesen elhunyt MTK-fedezet a saarbrückeni zsidó temetőben alussza örök álmát.

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik