ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK A LABDARÚGÓ NB I 27. FORDULÓJA ELÉ
PÉNTEK
ZALAEGERSZEGI TE FC–BP. HONVÉD
♦ Ez lesz a két csapat 82. mérkőzése az élvonalban, az örökmérleg 23 ZTE-diadal, 18 döntetlen és kereken 40 kispesti siker.
♦ Zalaegerszegen a 42. NB I-es meccsük jön, a hazai együttes 16-szor, a Honvéd 17-szer győzött, 8 találkozó pedig döntetlenre végződött. A ZTE stadionjában megrendezett előző hat bajnoki összecsapásukból öt kispesti diadalt, egy zalai sikert hozott. Legutóbb, a tavaly augusztusi bajnokin úgy nyert 3–1-re a fővárosi gárda, hogy már az első negyedóra végén két góllal vezetett.
♦ A zalai megyeszékhelyen több mint 13 évvel ezelőtt, 2009. március 21-én fordult elő, hogy ikszelt egymással a két csapat (1–1). Azóta hatszor a Honvéd győzött, és csak kétszer a Zete.
♦ A sors úgy hozta, hogy 2021-ben két Magyar Kupa-mérkőzést is játszottak egymással Zalaegerszegen, és mind a kétszer csak a hosszabbításban dőlt el a továbbjutás. Februárban hátrányból felállva a ZTE (2–1), októberben a már eligazolt Nono találatával a Honvéd győzött (0–1).
♦ Már hat forduló óta veretlen a Zalaegerszeg (2 siker, 4 iksz), sőt közben gólt sem kapott. Legutóbb február 13-án, a ferencvárosi Botka Endre talált be a kapujába. Demjén Patrik kapus góltalansági szériája így – a hosszabbítások nélkül – már 581 játékperce tart, ami a leghosszabb aktív sorozat pillanatnyilag az NB I-ben. (A hazai élvonalban az abszolút magyar csúcsot Szűcs Lajos tartja, aki a Ferencváros kapusaként a 2003–2004-es idényben 768 percen keresztül nem kapott gólt.)
♦ Egymás után harmadszor játszott gól nélküli döntetlent a zalai csapat, amely ebben a kiírásban először február 26-án a Kisvárda ellen végzett 0–0-ra, majd a következő négy meccséből hármat is így zárt. A bajnokságban ebből a szempontból a Kisvárda vezet, összesen öt gólmentes meccsel.
♦ A ZTE ugyanakkor 277 perce nem talált be az ellenfeleknek, legutóbb március 6-án, a Fehérvár ellen a már távozott Koszta Márk volt eredményes a kék-fehérektől. Csak egy csapat van, amely hosszabb ideje eredménytelen, a Gyirmót, 318 perce.
♦ Az előző hét bajnokijukból csupán egyet vesztettek el a kispestiek, igaz, épp a sereghajtó MTK ellenit (0–1). Emellett háromszor nyertek és háromszor ikszeltek ebben az időszakban.
♦ A Zalaegerszeg 5–4–4-es mérlegével hetedik a hazai tabellán. A negyedik legkevesebb gól szerezte (17) és a negyedik legtöbbet kapta (18), így a gólkülönbsége negatív.
♦ A kispesti csapat négymeccses idegenbeli nyeretlenségének (1 iksz, 3 vereség) vetett véget a legutóbb Újpesten aratott 2–0-s diadallal, így jelenleg 4–2–7-es a mutatója, amivel ugyancsak hetedik a vendégtáblázaton.
♦ Nebojsa Vignjevicsnek, a Honvéd vezetőedzőjének – még az Újpesttel – pozitív a mérlege a Zalaegerszeggel szemben (3 győzelem, 2 döntetlen, 1 vereség). A hat találkozó közül – az első négy még Magyar Kupa-meccs volt – egyedül éppen a legutóbbin, 2020 februárjában (1–2 a ZTE Arénában) kapott ki.
SZOMBAT
KISVÁRDA MASTER GOOD–MEZŐKÖVESD ZSÓRY
♦ Tizenegy összecsapásuk volt eddig a legfelső osztályban, az örökmérleg az ebben a bajnokságban aratott két 2–0-s győzelemmel billen a hazaiak felé: 5 Várda-diadal, 3 döntetlen, 3 kövesdi siker.
♦ Egyszer sem volt példa arra ebben a párosításban, hogy valamelyik együttes egy találkozón két gólnál többet szerzett, illetve kétgólosnál nagyobb különbségű győzelmet aratott volna.
♦ Eleinte a Mezőkövesd dominált, az első öt meccsükből ugyanis hármat megnyert, aztán fordult a kocka: a legutóbbi hat bajnokijukból a Kisvárda már egyet sem bukott el (4 győzelem, 2 iksz). A matyóföldiek máig utolsó győzelme több mint két évvel ezelőtt, 2020 januárjában a borsodi városban született (1–0).
♦ Kisvárdán hatszor csaptak össze az NB I-ben, és a mérleg teljesen kiegyenlített (2–2–2). A leggyakoribb eredmény a 2–1 volt, kétszer a vendégek, egyszer a hazaiak javára.
♦ A Várda az előző fordulóban háromgólos vezetésről 5–3-as vereséget szenvedett Fehérváron. Bár élvonalbeli történetét 2018-ban két 4–0-s zakóval indította, ez volt az első alkalom, hogy egy meccsen öt gólt kapott.
♦ A Kövesd legutóbb fontos alsóházi helyosztót nyert meg a Gyirmót ellen, ezzel megszakította ötmeccses nyeretlenségi sorozatát (2 döntetlen, 3 fiaskó).
♦ Ha a Gyirmót és az MTK közül egyik sem nyer ebben a fordulóban, a Kisvárda már biztos bennmaradó, és ezzel az első Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei gárda lesz, amely megszakítás nélkül öt idényt tölt el a legfelső osztályban.
♦ Az NB I két, legtöbb sárga lapot összegyűjtött csapata találkozik ebben a párosításban: a Mezőkövesd játékosainak 78-szor, a kisvárdaiaknak 75-ször mutatták már fel a játékvezetők a figyelmeztető kártyát. A kiállításokban 7–3-ra a Szabolcs megyeiek „vezetnek".
♦ Otthoni teljesítménye alapján a Kisvárda a legjobb az NB I-ben: 8 győzelem, 3 döntetlen és 1 vereség (0–4 az FTC ellen) a mérlege.
♦ A Mezőkövesd az előző három bajnokiját kivétel nélkül elvesztette idegenben, legutóbb még Debrecenben szerzett pontot, amikor 4–1-re nyert.
♦ A várdaiaknál eltiltása leteltével újra játszhat a házi gólkirályjelölt, a nyolc találatnál járó bosnyák Jasmin Mesanovic, aki ebben a kiírásban a kövesdiek elleni mind a kétszer eredményes volt. A Vidi ellen kiállított Anton Kravcsenko viszont nem szerepelhet.
GYIRMÓT FC GYŐR–PUSKÁS AKADÉMIA
♦ Csak ebben a bajnokságban találkoztak egymással az élvonalban. Mindkét meccset a Puskás Akadémia nyerte meg, a gyirmótit Nagy Zsolt találatával 1–0-ra, a felcsútit 3–0-ra. Utóbbin Luciano Slagveer duplázott, Marius Corbu egyszer talált be.
♦ A 2012–2013-as idényben az NB II Nyugati csoportjában mind a kétszer a Puskás Akadémia diadalmaskodott. Gyirmóton 1–0-ra győzött, hazai pályán pedig úgy nyert 5–2-re, hogy a 37. perctől emberhátrányban volt. A Benczés Miklós vezette Puskás AFC akkor aranyérmesként feljutott az NB I-be, a Csank János irányította kisalföldi együttes harmadikként zárt.
♦ Hat forduló óta nem nyert a Gyirmót, és közben csupán két fővárosi gárda, a Ferencváros és az MTK ellen szerzett egy-egy pontot.
♦ A legutóbbi három találkozóját úgy vesztette el Csertői Aurél együttese, hogy közben egyszer sem talált be az ellenfelek kapujába, és mindig már a szünetben hátrányban volt. A góltalansági szériája 318 perce tart, legutóbb március 4-én a az MTK elleni hazai találkozón Szegi Vince volt eredményes a kisalföldiektől.
♦ A Puskás Akadémia az előző körben kétgólos hátrányból mentette döntetlenre az FTC elleni rangadót. Igaz, hogy a legutóbbi három fordulóban nem kapott ki, viszont az előző hét bajnokijából csak egyet nyert meg, a Paks ellenit (2–0). Emellett háromszor ikszelt és háromszor vesztett a vizsgált időszakban.
♦ A Gyirmót vendéglátóként elért 11 pontjával (2 győzelem, 5 iksz, 6 vereség) a mezőny legrosszabban teljesítő csapata, csak a Paksot és az Újpestet tudta eddig legyőzni hazai pályán.
♦ A PAFC idegenben épp úgy 23 pontot kasszírozott, mint otthon, a 6–5–2-es mérlegénél csak a Ferencváros tud jobbat felmutatni. Vendégként csupán Pakson és Újpesten veszített.
♦ Két gólnál több egyszer sem esett a Gyirmót legutóbbi nyolc hazai bajnokiján.
FERENCVÁROS–DEBRECENI VSC
♦ 1943 óta ez lesz a 98. találkozójuk a legfelső osztályban, 45-ször a Ferencváros győzött, 25 a döntetlenek száma, 27 a Loki-győzelmeké.
♦ Az előző 20 összecsapásukból a DVSC mindössze hármat tudott megnyerni, legutóbb decemberben a zöld-fehérek ötmeccses győzelmi sorozatának vetett véget a Loki. A 2–0-s siker egyben edzőbuktató eredmény volt, hiszen utána menesztették a bajnokcsapattól Peter Stögert.
♦ Az eggyel korábbi, 2019. február 16-i 2–1-es DVSC-diadal pedig arról marad emlékezetes, hogy Zsóri Dániel a 93. percben lőtt ollózásos góljáért kapta meg a Puskás-díjat.
♦ A Ferencváros vendégeként kevés babér termett eddig a debrecenieknek, a 49 alkalomból 12 döntetlen mellett csupán négyszer – 1999-ben, 2001-ben, 2002-ben és 2012-ben – tudtak győzni. Az FTC 1943-tól 55 éven át őrizte meg hazai veretlenségét a Lokival szemben (22 győzelem, 2 döntetlen), most pedig bajnokin már több mint tíz éve, egészen pontosan 2012. március 3. óta nem kapott ki pályaválasztóként a DVSC-től (8 győzelem, 4 iksz).
♦ Az előző Üllői úton találkozójukon úgy nyert 4–2-re a Ferencváros, hogy Róbert Mak kétszer is betalált. Ez volt a szlovák légiós eddigi egyetlen magyarországi duplája, ezen kívül még összesen két gólt szerzett az NB I-ben. A Gyirmót elleni február 26-i meccsen öngólt hozott össze, és azóta egyetlen percnyi játéklehetőséget sem kapott.
♦ A Ferencváros hét forduló óta nem talál legyőzőre (4 siker, 3 döntetlen), ez a leghosszabb ideje tartó aktív veretlenségi széria az NB I-ben. Legutóbb február 6-án hazai közönség előtt a Pakstól szenvedett vereséget (0–3).
♦ Az előző héten a ZTE ellen megszakadt a Loki hétfordulós döntetlenmentes szériája, ráadásul akárcsak a sorozat kezdete előtt a Kisvárdával, most is 0–0-t játszott. Dzsudzsák Balázsék így a paksi találkozót (0–1) követően újabb meccsüket hozták le kapott gól nélkül.
♦ A zöld-fehérek házigazdaként öt ponttal kevesebbet gyűjtöttek eddig (24), mint idegenben (29). A Mezőkövesd elleni 1–0-val már a harmadik hazai győzelmüket aratták 2022-ben, de mindegyik csak egygólos különbségű volt.
♦ Veszélyes ellenfél idegenben ezen a tavaszon a Debrecen, a legutóbbi házon kívüli mérkőzéséből ugyanis hármat megnyert (Fehérváron, Felcsúton és Pakson), és csak a Honvéd otthonában kapott ki.
♦ Joan Carrillónak, a Loki mesterének ugyan eddig enyhén negatív a mérlege a Ferencvárossal szemben (2–1–3), de éppen a legutóbbi két mérkőzését nyerte meg. 2020 júniusában a Fehérvárral 1–0-ra, tavaly decemberben a Debrecennel 2–0-ra tudott győzni. Így a zöld-fehérek előző hat bajnoki vereségéből kettőnél is tevékeny részt vállalt, hiszen ő ült az ellenfél kispadján. További érdekesség, hogy a spanyol edző FTC elleni meccsein mindig legalább az egyik csapat gólképtelen volt.
♦ A Loki az előző hat alkalommal egyszer sem úszta meg két gól alatt a Ferencváros vendégeként és egy kivételtől eltekintve legalább három gól esett ezeken a meccseken.
VASÁRNAP
PAKSI FC–ÚJPEST FC
♦ Először 2006 szeptemberében mérték össze erejüket az élvonalban, az örökmérleg minimális különbséggel a tolnaiak felé billen: 12 paksi siker, 15 iksz és 11 újpesti győzelem.
♦ A Paks éveken át az Újpest mumusának számított, de aztán fordult a kocka és 2015 októberétől egészen tavaly augusztusig, tehát majdnem hat éven át nem tudta legyőzni a lila-fehér csapatot (11 döntetlen, 5 vereség). Legutóbb megint a fővárosi gárda nyert (4–3), és a Paks az egyetlen csapat, amelynek ebben a bajnokságban négyszer is betalált az Újpest.
♦ A tolnai városban megrendezett első hét bajnokin veretlen maradt a házigazda (5 győzelem, 2 iksz), azóta viszont a lila-fehérek jelentősen csökkentették a lemaradásukat, így most már a mérleg 7 paksi győzelem, 7 döntetlen, 5 újpesti diadal.
♦ Jelentősen visszaesett a Paks támadójátékának eredményessége az utóbbi időben, Bognár György együttese ugyanis csupán egy gólt ért el az előző három fordulóban (0.33 gól/meccs), azt is tizenegyesből. Pedig előtte 23 bajnokin 60 gólt termelt, ami 2.6-os meccsenkénti átlagot jelentett.
♦ Az előző öt kör alapján az Újpest az élvonal legjobb formában lévő gárdája: 4 győzelem mellett csak két fordulóval ezelőtt, a Honvéd ellen csúszott be egy 2–0-s vereség a Szusza Ferenc Stadionban.
♦ A legutóbbi hét hazai bajnokiján egyszer sem játszott döntetlent a Paks (4 siker, 3 kudarc). Meglepő viszont, hogy idén otthon csak olyan együttesektől (Gyirmót és Debrecen) kapott ki, amelyek a mezőny alsó régiójában tanyáznak.
♦ Bár az Újpest az előző két idegenbeli NB I-es meccsét egyaránt behúzta (2–1-es siker Fehérváron, majd Debrecenben), olyan mélyről indult, hogy 26 forduló után még mindig csak két vetélytársát előzi meg a vendégtabellán.
♦ Az előző hat bajnokijából ötön legalább kétszer betalált az Újpest és ezeket a meccseket mind meg is nyerte.
MTK BUDAPEST–MOL FEHÉRVÁR FC
♦ Az 5. fordulóra kisorsolt mérkőzésüket eredetileg a Hungária körúton rendezték volna meg, ám a gyep gombásodása miatt a két klub akkor az MLSZ jóváhagyásával felcserélte a pályaválasztói jogot. Így a legutóbbi, decemberi találkozójukat követően most ismét az Új Hidegkuti Nándor Stadionban csapnak össze.
♦ Ez lesz a 105. meccsük az NB I-ben, az örökmérleg szerint a fehérváriak állnak jobban: 40-szer győzött az MTK, 43-szor nyertek a piros-kékek, a döntetlenek száma 21.
♦ Az előző kilenc tétmeccsükön egyszer sem ikszeltek, és a legutóbbi, decemberi találkozójuk – 2–0 lett a vendég Vidi javára – kivételével eközben mindig legalább három gól esett. A legutóbbi három egymás elleni bajnokijukat és a tavalyi kupaelődöntőt is a fehérvári együttes nyerte meg.
♦ Amikor az MTK volt a vendéglátó, 27-szer nyert a házigazda, 15-ször a fehérvári együttes, 10-szer ikszeltek. A Hungária körúton 2009 ősze óta csak egyszer remiztek, 2017 áprilisában, amikor már a 9. percben kialakult az 1–1-es végeredmény.
♦ A kék-fehéreknél továbbra is késik a feltámadás, az újpesti 0–2-vel véget ért a háromfordulós veretlenségük (1 győzelem, 2 döntetlen). A megszerzett öt ponttal így is csak két csapatot előznek meg a mezőnyből az ötfordulós „formatabellán".
♦ A Vidi a hosszú nyeretlenségi szériája lezárása után már két mérkőzést nyert meg egymás után. A Kisvárda ellen ebben az idényben először szerzett öt gólt egy meccsen, előtte három volt a maximum, az is csak kétszer, a ZTE és a Gyirmót ellen jött össze.
♦ Az előző három otthoni bajnokiján veretlen maradt az MTK (1 győzelem, 2 iksz), a 4–3–6-os összmérlegével azonban csak a Gyirmótot előzi meg a hazai táblázaton.
♦ Két fordulóval ezelőtt Gyirmóton még csak idénybeli második idegenbeli diadalát aratta a Fehérvár. Mivel emellett csak négy döntetlenre volt képes, hétszer pedig kikapott, így 10 pontjával a vendégtabellán is csak jobb gólkülönbségével előzi meg az utolsó MTK-t.
♦ A két vezetőedző, Michael Boris (Mol Fehérvár) és Márton Gábor (MTK) eddig kétszer került egymással szembe, amikor az előző bajnokságban még mind a ketten a mostani ellenfelet irányították. A német szakember még hibátlan, miután akkor az MTK-val otthon 3–1-re, idegenben 2–1-re verte meg a Vidit.
♦ Három gólnál kevesebb született az MTK legutóbbi hat bajnokiján.
♦ Az előző nyolc fordulóban csak egyszer, Gyirmóton fordult elő, hogy a Fehérvár két gólnál kevesebbet kapott.
♦ A legutóbbi három hazai találkozóján nem találtak be az ellenfelek az MTK kapujába.
A korábbi bajnokságok hajrájának statisztikai érdekességeiről itt olvashatnak bővebben.
FTC | Puskás AFC | Kisvárda | MTK | Gyirmót | |
27. forduló | DVSC (otthon) | Gyirmót (idegenben) | M.kövesd (o) | Fehérvár (o) | PAFC (o) |
28. forduló | Honvéd (i) | Kisvárda (o) | PAFC (i) | Paks (i) | DVSC (i) |
29. forduló | Újpest (o) | Fehérvár (i) | DVSC (o) | M.kövesd (o) | Honvéd (o) |
30. forduló | Paks (i) | M.kövesd (o) | Honvéd (i) | ZTE (i) | Újpest (i) |
31. forduló | ZTE (o) | MTK (i) | Újpest (o) | PAFC (o) | Paks (o) |
32. forduló | MTK (o) | DVSC (i) | Paks (i) | FTC (i) | ZTE (i) |
33. forduló | Gyirmót (i) | Honvéd (o) | ZTE (o) | DVSC (o) | FTC (o) |
HELYSZÍN | JÁTÉKVEZETŐ | |
Április 8., péntek | ||
20.00: ZTE FC–Budapest Honvéd (Tv: M4 Sport) | Zalaegerszeg, ZTE Aréna | Karakó Ferenc |
Április 9., szombat | ||
14.45: Kisvárda Master Good–Mezőkövesd Zsóry FC (Tv: M4 Sport) | Kisvárda,Várkerti Stadion | Csonka Bence |
17.00: Gyirmót FC Győr–Puskás Akadémia FC (Tv: M4 Sport) | Gyirmót, Alcufer Stadion | Zierkelbach Péter |
19.30: FTC–DVSC (Tv: M4 Sport) | Budapest, Groupama Aréna | Berke Balázs |
Április 10., vasárnap | ||
14.30: Paksi FC–Újpest FC (Tv: M4 Sport) | Paks, Paksi FC Stadion | |
17.00: MTK Budapest–Mol Fehérvár FC (Tv: M4 Sport) | Budapest,Új Hidegkuti Nándor Stadion |
1. Ferencvárosi TC | 26 | 16 | 5 | 5 | 44–21 | +23 | 53 |
2. Puskás Akadémia | 26 | 13 | 7 | 6 | 35–27 | +8 | 46 |
3. Kisvárda | 26 | 12 | 9 | 5 | 42–29 | +13 | 45 |
4. Zalaegerszegi TE | 26 | 9 | 9 | 8 | 33–39 | –6 | 36 |
5. Paksi FC | 26 | 10 | 5 | 11 | 61–50 | +11 | 35 |
6. Mol Fehérvár | 26 | 10 | 5 | 11 | 35–36 | –1 | 35 |
7. Újpest FC | 26 | 9 | 6 | 11 | 35–38 | –3 | 33 |
8. Budapest Honvéd | 26 | 9 | 5 | 12 | 42–41 | +1 | 32 |
9. Debreceni VSC | 26 | 8 | 8 | 10 | 40–40 | 0 | 32 |
10. Mezőkövesd | 26 | 8 | 7 | 11 | 27–39 | –12 | 31 |
11. Gyirmót FC Győr | 26 | 6 | 7 | 13 | 24–37 | –13 | 25 |
12. MTK Budapest | 26 | 6 | 7 | 13 | 18–39 | –21 | 25 |