– Kisimultan, mosolygósan ül velem szemben: frissen vág neki a tavasznak?
– A téli szünetben odahaza voltam, Hollandiában, meglátogattam néhány barátot, de megmondom őszintén, unatkoztam – válaszolta lapunknak a Ferencváros elleni, őszről elhalasztott mérkőzés keddi pótlása előtt Ricardo Moniz, a ZTE FC 58 esztendős holland vezetőedzője. – Nem szeretem a vakációkat. Nekem két-három nap bőven elég, hogy feltöltődjek, kipihenjem magam. Igaz, decemberben legalább a katari világbajnokság mérkőzései lekötöttek.
– Ön szerint mi volt a világbajnokság legnagyobb tanulsága?
– Amit eddig is szajkóztam. A modern futballban a taktika, az atlétákat megszégyenítő futballisták, a gladiátorok harca a hangsúlyos, ám végül mindig a tehetségek döntik el a meccset. Lionel Messi és Kylian Mbappé is ezt bizonyította. Ők jelentették a különbséget a többi csapattal szemben. Tovább erősített abban, amit eddig is gondoltam: a tehetség számít leginkább.
A MAGYAR FUTBALL LEGINKÁBB ALVÓ ÓRIÁSHOZ HASONLÍT
– Mondják, könnyű Lionel Messinek, hiszen így született, kivételes érzéket kapott az égiektől a labdarúgáshoz.
– Aki ilyet mond, butaságot beszél. Így született?! Ha nem tréningezik gyerekkorától fogva megszállottan, akkor is ugyanilyen sikereket ért volna el? Lionel Messi a történelem egyik legjobb futballistája, ám semmire sem vitte volna, ha a tehetség nem párosul szorgalommal. Eleinte azt mondták neki, kicsi vagy, alacsony, elnyomnak, ellöknek, menj inkább sakkozni. Hát ő nem ment! Nem adta fel, hitt magában, tehetsége és akaratereje pedig a világ csúcsára repítette.
– Nekünk is vannak tehetségeink, csakhogy a felnőtté válás előtt eltűnnek, kiégnek, és nemhogy a topfutballra, sokszor a magyar harmadosztályra sem lesznek alkalmasak. Miért?
– Évek óta mondom, meg kell nézni, mi a gond, mi hiányzik a gyerekekből, de ha valaki tehetséges, az is könnyen a süllyesztőben találja magát. Félreteszik, legyintenek rá. A holland csapatoknál támadni szeretnek, gólhelyzeteket kialakítani, előre menni, és nem számít, hogy valaki tizenhét vagy huszonkilenc éves. A tinédzserek is megkapják a lehetőséget. Büszke vagyok rá, hogy itt, Zalaegerszegen mi is ezt próbáljuk meghonosítani. Eddig úgy néz ki, működik. A magyar futball egy alvó óriás.
– No igen, csapata a fiatalokkal is az ötödik helyen végzett az ősszel. Túlteljesített az együttes, vagy ez a realitás?
– Miért gondolta bárki is, hogy a Zalaegerszeg nem képes a mezőny első felében végezni?! Azért, mert nincsenek sztárjátékosaink? Huszonkét pontot szereztünk, egy győzelemre vagyunk a dobogótól, és ha szigorú akarok lenni, ennél is több volt bennünk. Újpesten és a Kecskemét ellen piros lapot kaptunk, a kiállításig mindkét találkozón vezettünk, ki tudja, miként alakul, ha egyenlő létszámban fejezzük be a mérkőzést.
– Szóval mindössze annyi a titok, hogy bízni kell a fiatalokban?
– Nincs titok. Keményen dolgozunk, sok a fiatal a keretben, összetartó társaság vagyunk, kiemelkedő sztárjátékosok helyett olyan futballistáink vannak, akik mindent megtesznek a sikerért. Mondok példát is. A téli szünetre egyéni programot kaptak a játékosok, naponta el kellett végezniük a feladataikat, és amikor a vakáció után találkoztunk, magam is meglepődtem, milyen fitten, jó erőben tértek vissza az öltözőbe. Ha nem végezték volna el a munkát, ha bliccelnek, nem így jelentkeznek munkára.
A KORÁBBI FERENCVÁROSI CSATÁR, LEONARDO EGERSZEGEN TANUL
Született: 1964. június 17., Rotterdam, Hollandia Nemzetisége: holland Posztja: védő Klubjai profi játékosként: FC Eindhoven (1981–1984), HFC Haarlem (1984–1988), RKC Waalwijk (1988–1991), FC Eeklo (1991–1992), Helmond Sport (1992–1993) Klubjai vezetőedzőként: Hamburg (2010), Red Bull Salzburg (2011–2012), Ferencváros (2012–2013), Lechia Gdansk (2014), 1860 München (2014), Notts County (2015), FC Eindhoven (2016–2017), Randers (2017–2018), Trencín (2018), Excelsior (2019–2020), ZTE FC (2022–) Kiemelkedő eredményei vezetőedzőként: osztrák bajnok (2012), Osztrák Kupa-győztes (2012), magyar Ligakupa-győztes (2013) |
– Az NB I-ből egyedül a ZTE maradt itthon, a többi csapat külföldi edzőtáborba utazott. Miért döntött úgy, hogy végig idehaza készülnek?
– Nekem elég, ha van jól felszerelt edzőterem és tökéletes talajú edzőpálya. Minek utaztunk volna külföldre, ha itthon is minden adva van a munkához, ráadásul nemhogy hó nem esett, plusz tíz fokban tréningeztünk. Arra kértem a játékosokat, dolgozzanak keményen, a szabadidejükben pedig pihenjenek sokat. A motiváltságukra, elhivatottságukra rossz szavam sem lehet. Edzések után sem rohan senki haza. Igaz, van kitől tanácsokat kérni, tanulni.
– Nocsak, kitől?
– A szakmai stáb mellett például Leonardótól.
– A korábbi ferencvárosi csatártól?
– Igen. Egy-két hete itt van Zalaegerszegen. Meglátogatott bennünket, figyeli az edzéseket, jegyzetel. A játékosok mind felnéznek rá. Harminckilenc éves, akár játszhatna is, de szeretne egyszer edző lenni.
– Brazíliából utazott ide?
– Hollandiában él. Mindig is jó volt a kapcsolatunk, hasonlóan látjuk a labdarúgást. Zseniális futballista volt, nem sok ilyen kaliberű légiós futballozott a magyar első osztályban. Most élvezi, hogy itt lehet velünk Zalaegerszegen, természetesen a Ferencváros ellen is ott lesz a stadionban.
SZIMPATIKUS, HOGY A FRADINÁL IS FEJLŐDNI SZERETNÉNEK
– Magyarországra visszatérése óta először ülhet korábbi csapata ellen a kispadon, hiszen októberben az eltiltása miatt nem lehetett ott a Groupama Arénában.
– Hát igen… Az az eltiltás…
– Még mindig bántja?
– Persze. Ezt a témát azonban hagyjuk, csak előre tekintek.
– Eljátszott a gondolattal, milyen lesz a kispadról irányítani csapatát a Fradi ellen?
– A Ferencváros számomra még mindig a világ egyik legjobb csapata. Csak időközben csatlakozott mellé a Zalaegerszeg, mert ez a klub maximálisan elnyerte a szimpátiámat. A Fradinál pedig tetszik, hogy fejlődni szeretne, és egyre jobb lenni.
– Telt ház lesz a keddi meccsen?
– Fontos mérkőzés vár a csapatunkra, a szurkolóknak is kiemelt jelentőségű.
– Legyőzhető a mostani Ferencváros?
– Bárkit le tudunk győzni! Más kérdés, hogy ha rossz napot fogunk ki, bárkitől ki is tudunk kapni. Megfelelően felkészülünk a ferencvárosiakból, nincsenek olyan klasszis futballistáink, mint nekik, de ellenünk sohasem könnyű játszani. Papíron övék a jobb csapat, de mi támadni akarunk és irányítani a játékot.
– Nem bánja, hogy a télen nem erősítették meg a keretet?
– Tudom, hogy mindig lehetne erősíteni, de… Inkább a második csapat edzéseit figyeltem, hogy kik azok a fiatalok, akik megértek a továbblépésre. Itt van Németh Dániel példája, akit a nyáron a második csapatból hoztunk fel, megkapta a lehetőséget, az ősszel ragyogóan futballozott, gólokat szerzett az NB I-ben.
– Van babonája?
– Fiatalon voltak különös meccsnapi szokásaim, ma már nincsenek. Idővel rájöttem, hogy a babona itt már nem elég! Inkább a munkában hiszek.