ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK A LABDARÚGÓ NB I 22. FORDULÓJA ELÉ
PÉNTEK
FERENCVÁROSI TC–MEZŐKÖVESD ZSÓRY FC
♦ Eddig 21-szer találkozott a két csapat egymással NB I-es mérkőzésen, a mérleg 14 ferencvárosi siker, 4 döntetlen, 3 mezőkövesdi győzelem.
♦ AZ FTC pályaválasztásával a 13. bajnoki összecsapásuk következik, és a zöld-fehérek még sosem kaptak ki a Mezőkövesdtől (9 diadal, 3 iksz, 29–9-es gólkülönbség). A borsodiak legutóbb 2019 novemberében szereztek pontot az Üllői úton (1–1), majd egy évvel később, épp a címvédő elleni 0–3 zárta le Kuttor Attila első matyóföldi vezetőedzői korszakát.
♦ A Ferencváros kétszer kapott ki a bajnokságban, előnyről azonban csak a kövesdiek ellen, még az október 16-i odavágón (1–2). 2019 augusztusában Felcsúton 1–0 után 1–4 lett a vége, azóta az NB I-ben ez volt az egyetlen eset, hogy a zöld-fehérek vezettek, mégis vereséggel zárták a meccset.
♦ A Mezőkövesd ugyan kedden a Magyar Kupában 4–1-re alulmaradt otthon a ZTE ellen, de tavasszal még nem kapott ki a bajnokságban (3 diadal, 2 iksz), és közben mindössze a fehérvári Lirim M. Kastrati tudott betalálni neki.
♦ Az élvonal két legjobb formában lévő csapata találkozik ebben a párosításban, mindkét gárda 11 pontot gyűjtött az előző öt bajnokiján.
♦ Hátrányból a Kövesd szerezte eddig a legtöbb pontot (13) az NB I-ben, pedig már 15-ször vezettek az ellenfelei. Háromszor sikerült fordítania, négyszer pedig egy pontot megmentenie.
♦ A Fradi veretlenül vezeti a hazai tabellát (8 győzelem, 2 döntetlen), a Kövesd pedig 1–3–6-os mérlegével vendégként az utolsó előtti, egyetlen diadalát épp legutóbb, Pakson aratta (2–0).
SZOMBAT
KISVÁRDA MASTER GOOD–KECSKEMÉTI TE
♦ A legfelső osztályban csak egyszer találkoztak, ősszel a vendég Kisvárda háromszor is vezetett, de a KTE mindannyiszor egyenlíteni tudott, utoljára a 87. percben (3–3).
♦ A Magyar Kupában 2020 októberében játszottak egymással az akkor NB III-as Kecskemét otthonában, és a Supka Attila irányította élvonalbeli Kisvárda Horváth Zoltán góljával 1–0-ra győzött.
♦ A Kecskemét rendelkezik jelenleg a második leghosszabb veretlenségi sorozattal az NB I-ben: az előző hét fordulóban hatszor ikszelt, a Fehérvárt pedig legyőzte. A Kisvárda is jól áll ebben a tekintetben, hiszen a legutóbbi öt bajnokiján nem kapott ki.
♦ Az előző öt fordulóban egyformán teljesített (1 diadal, 4 döntetlen), a két együttes sőt, még a gólkülönbségük is azonos (7–6) ebben a periódusban.
♦ Jelentős eltérés van viszont, hogy amíg a Kisvárda – a Honvéddal egálban – a teljes bajnokság alatt a harmadik legtöbb gólt kapta a mezőnyben, 35-öt, a KTE viszont a második legkevesebbet, mindössze 22-t.
♦ A Várda pontjainak éppen a felét gyűjtötte be vendéglátóként, az otthoni mérlege 4 diadal, 4 iksz, 2 fiaskó, a Kecskemétnek pedig 50 százalékos az idegenbeli mutatója (2 gy., 6 d., 2 v., 9–9-es gólkülönbség).
♦ A két csapat vezetőedzője jól ismeri egymást, hiszen Szabó István Török László segítője volt, amikor 2012 nyarától 7 mérkőzés erejéig az utóbbi irányította a KTE-t, majd a távozása után egy meccsre ideiglenesen Szabó vette át a posztot. A két szakember NB I-es mérlege közel van egymáshoz, Szabónak 36 találkozó után 55.56, Töröknek 28-at követően kereken 50 százalékos.
PAKSI FC–ZALAEGERSZEGI TE FC
♦ Az NB I-ben lejátszott 22 mérkőzésük után minimális előnnyel a vendégek állnak jobban: 7 paksi siker, 7 döntetlen, 8 ZTE-győzelem. Még sosem végeztek 0–0-ra, és az is csupán hatszor fordult elő, hogy csak az egyik kapuba került be a labda, a gólátlag igen magas, 3.7.
♦ A zalaiak tavaly októberben a 3–0-s sikerükkel vetettek véget a tolnaiak ellen nyolc bajnokin át tartó, hároméves nyeretlenségi sorozatuknak.
♦ Tízszer csaptak össze úgy, hogy a paksiak voltak a házigazdák, és a találkozóik fele zárult az atomvárosiak győzelmével. A ZTE csak kétszer tudott nyerni, 2008-ban Pécsen 3–0-ra, majd 2010-ben Pakson 2–1-re.
♦ Közös a két gárdában, hogy első tavaszi győzelmüket aratták az előző körben: a Paks öt-, a Zalaegerszeg hatbajnokis nyeretlenségét törte meg ezzel.
♦ A tolnai együttes meccsein volt eddig a legtöbb találat, 71, ami 3.38-as átlagnak felel meg. A kapott gólokban 36-tal az egész mezőnyben a paksiak állnak a második legrosszabbul, a 35 szerzettet tekintve viszont a harmadik legjobbak.
♦ A tolnaiak hazai pályán eddig többnyire nyernek vagy veszítenek, csupán a Kisvárdával ikszeltek, az otthoni mérlegük 4–1–5.
♦ A ZTE az előző négy idegenbeli találkozójából hármat elbukott – csak Kisvárdán szerzett pontot (3–0) –, a legutóbbi kettőn gólt sem rúgott.
MOL FEHÉRVÁR FC–VASAS FC
♦ Már 95 élvonalbeli csatát rendeztek a két piros-kék gárda között, ezekből 33-at a Fehérvár nyert meg, 32 döntetlen lett, 30 Vasas-diadalt hozott.
♦ A legutóbbi nyolc találkozójukból csak kettő végződött a Fejér megyeiek sikerével, ezeket 2018 tavaszán játszották, amikor a fővárosiak búcsúztak az élvonaltól (2–1 és 3–0).
♦ Az előző öt egymás elleni bajnokijukból négyen volt legalább egy kiállítás, de előfordult, hogy három is. Ősszel a Vasas első győzelmét a 11. fordulóban, épp a Vidi ellen érte el ebben a bajnokságban (2–0), bár ellenfele Nikola Szerafimov kiállítása miatt a hajrában csaknem 20 percet emberhátrányban játszott.
♦ A fehérváriak az előző négy alkalommal a felcsúti Pancho Arénában fogadták az angyalföldieket, a legutóbbi három meccs ezekből 2–1-es eredményt hozott: kétszer a Vasas, egyszer a Vidi javára. Ez lesz az első összecsapásuk a Mol Aréna Sóstóban.
♦ Közös a csapatokban, hogy mindketten az őszi záró fordulóban tudtak legutóbb győzni és már öt bajnoki óta húzódik a nyeretlenségük. A Vasas azonban eközben csak egyszer, míg a Fehérvár háromszor veszített, így nem meglepő, hogy a Fejér megyeiek 0–2–3-as mutatójukkal sereghajtók a formatabellán.
♦ A Vidi 4–5–1-es mérlegével a középmezőnyben van a hazai tabellán, amelyen a KTE-vel holtversenyben a második legjobb a gólkülönbsége (+8), a legutóbbi öt otthoni meccsén nem veszített (1 diadal, 4 iksz).
♦ A Vasas szerdán Magyar Kupa-negyeddöntőt nyert Pakson, és eddig a bajnokságban is egyedül ott tudott idegenben győzni, a házon kívüli mérlege 1–6–3. Vendégként a legutóbbi három alkalommal döntetlenre végzett.
♦ Csak erre a két együttesre igaz az NB I-ben, hogy ha hátrányba került, még sosem tudott fordítani: mindkettejüknek csupán három döntetlent sikerült összehozniuk ezekből a szituációkból.
♦ A 2020–2021-es idényben mindkét csapat vezetőedzője dolgozott az akkor NB II-es Debrecennél, ahol a jelenleg a Vasast irányító Kondás Elemért váltotta Huszti Szabolcs, akivel a feljutást is kiharcolta a Loki. Az OTP Bank Ligában jelenleg dolgozó trénerek közül jelenleg Husztinak a második leggyengébb az élvonalbeli örökmérlege (4 győzelem, 7 döntetlen, 9 vereség), a mérkőzésenkénti pontátlaga pedig még az 1-et sem éri el (0.95).
VASÁRNAP
BUDAPEST HONVÉD FC–PUSKÁS AKADÉMIA FC
♦ Huszonháromszor találkoznak az NB I-ben, az örökmérleg a piros-feketék felé billen: 10 kispesti siker, 6 döntetlen és 7 felcsúti diadal.
♦ Az előző években azonban a felcsútiak voltak a sikeresebbek, hiszen 2019 novembere óta a Honvéd kilencből csak két meccset tudott megnyerni: 2021 februárjában Gazdag Dániel duplájával, tavaly májusban pedig a bennmaradást biztossá tevő meccsen nyert, mindkétszer 2–1-re a Pancho Arénában. A több mint három esztendő alatt 5-ször győzött a PAFC, 2-szer pedig ikszeltek.
♦ Nyárig a Honvéd védője volt, ősszel már a Puskás Akadémia labdarúgójaként, korábbi csapata ellen lőtt győztes gólt (1–0) Batik Bence, aki a nem ferencvárosi mezőnyjátékosok közül a második legjobb Instat-teljesítményindexszel (234) rendelkezik az NB I-ben.
♦ A kispestiek 2013 augusztusában egy 3–0-s diadallal indították a párharcot a régi Bozsik-stadionban, ahol az első négy találkozóból egy 0–0 mellett hármat sikerült behúzniuk. A Honvéd pályaválasztása mellett csupán egyszer tudott nyerni a Puskás Akadémia, 2020 novemberében az Új Hidegkuti-stadionban, zárt kapuk mögött, David Vanecek ráadásban elért góljával 1–0-ra.
♦ A Honvéd a leghosszabb ideje nyeretlen csapat a magyar élvonalban, még az utolsó előtti őszi fordulóban a Vasast gyűrte le, azóta 3 döntetlen és 3 vereség az egyenlege.
♦ Bár a Puskás Akadémia csütörtökön a Loki elleni kiharcolta a négy közé jutást a Magyar Kupában, az NB I-ben hullámzóan szerepel és a legutóbbi öt bajnokijából – 2 iksz és 2 vereség mellett – csak egyet, a ZTE ellenit tudta megnyerni.
♦ A kispesti csapat a hazai pályán elért győzelmek (1), az otthon szerzett gólok (10) és pontok számát (13) tekintve is utolsó az NB I-ben.
♦ Bár a felcsútiaknak 50 százalékos a házon kívüli teljesítményük (2–6–2), a legutóbbi négy vendégfellépésükről egyszer sem tudtak győztesen hazatérni (3 iksz, 1 vereség).
ÚJPEST FC–DEBRECENI VSC
♦ Ez a forduló legnagyobb múltú párosítása, hiszen a két csapat már a 108. meccsét játssza a legfelső osztályban, az örökmérleg 50 újpesti sikert, 35 döntetlent és 22 debreceni győzelmet mutat.
♦ A legutóbbi 13 találkozójukból 7 végződött a lila-fehérek győzelmével, 4 iksszel és csak 2 a Loki diadalával. Igaz, az utóbbiak fölényes sikerek voltak, mert 2020 januárjában 4–0-ra, tavaly októberben 4–1-re nyert a DVSC a Nagyerdőben.
♦ A Loki az Újpest vendégeként mindössze négyszer tudott diadalmaskodni, 1982-ben, 2003-ban, 2012-ben, majd legutóbb 2013 novemberében, amúgy hatalmas a lilák fölénye, hiszen az 53 alkalomból 33-szor győztek, a döntetlenek száma 16.
♦ A debreceniek az Újpest elleni legutóbbi 10 idegenbeli bajnokijukból hetet elbuktak, háromszor pedig be kellett érniük az egy ponttal.
♦ Egy négymeccses idegenbeli sorozatot követően tér haza a lila-fehér alakulat, amely az FTC (0–6) után a Lokitól kapta eddig a legtöbb gólt (1–4) ebben a bajnokságban. Ha nyer az Újpest, a klub történelmének jubileumi, 1600. élvonalbeli győzelmét ünnepelheti.
♦ Bár a Debrecen az FTC elleni 0–2 után csütörtökön a Magyar Kupában is kikapott otthon, a Puskás Akadémiától (1–3), a zöld-fehérek után – a Kisvárdával egálban – így is második legtöbb győzelmet tudja felmutatni (8) a mezőnyben.
♦ Az Újpest a pontjainak majdnem kétharmadát (23-ból 15-öt) hazai pályán gyűjtötte be, 2023-ban az egyetlen Megyeri úti bajnokiját megnyerte, a DVSC viszont a tavasszal még nem kapott ki házon kívül (1 győzelem, 1 iksz).
HELYSZÍN | JÁTÉKVEZETŐ | NÉZŐSZÁM | |
Március 3., péntek | |||
20.15: Ferencváros–Mezőkövesd Zsóry FC (Tv: M4 Sport) | Budapest, Groupama Aréna | Farkas Ádám | |
Március 4., szombat | |||
14.15: Kisvárda–Kecskemét (Tv: M4 Sport) | Kisvárda, Várkerti Stadion | ||
17.45: Paks–ZTE (Tv: M4 Sport) | Paks, Fehérvári úti Stadion | ||
20.15: Mol Fehérvár–Vasas (Tv: M4 Sport) | Székesfehérvár, Mol Aréna Sóstó | ||
Március 5., vasárnap | |||
15.00: Budapest Honvéd–Puskás Akadémia (Tv: M4 Sport+) | Budapest, Bozsik Aréna | ||
18.30: Újpest–DVSC (Tv: M4 Sport) | Budapest, Szusza Ferenc Stadion |
1. Ferencvárosi TC | 21 | 15 | 4 | 2 | 45–16 | +29 | 49 |
2. Kecskeméti TE | 21 | 7 | 12 | 2 | 30–22 | +8 | 33 |
3. Kisvárda | 21 | 8 | 8 | 5 | 34–35 | –1 | 32 |
4. Debreceni VSC | 21 | 8 | 6 | 7 | 36–33 | +3 | 30 |
5. Puskás Akadémia | 21 | 7 | 9 | 5 | 26–25 | +1 | 30 |
6. Zalaegerszegi TE | 21 | 7 | 6 | 8 | 27–24 | +3 | 27 |
7. Mezőkövesd | 21 | 7 | 6 | 8 | 23–27 | –4 | 27 |
8. Paksi FC | 21 | 7 | 5 | 9 | 35–36 | –1 | 26 |
9. Újpest FC | 21 | 6 | 5 | 10 | 26–37 | –11 | 23 |
10. Mol Fehérvár | 21 | 5 | 6 | 10 | 25–31 | –6 | 21 |
11. Budapest Honvéd | 21 | 4 | 7 | 10 | 22–35 | –13 | 19 |
12. Vasas FC | 21 | 3 | 10 | 8 | 16–24 | –8 | 19 |