Derbi: Grzelaknak tavalyról már van tapasztalata abban, hogyan lehet nyerni a Ferencváros ellen

P. Gy.P. Gy.
Vágólapra másolva!
2024.11.29. 14:19
Bartosz Grzelaknak, az újpestiek vezetőedzőjének fehérvári időszakából már van tapasztalata, hogyan lehet nyerni a Fradi ellen, viszont az első derbijét ebben az idényben elveszítette csapatával (Fotó: Török Attila, archív)
Két, kimondottan nézőcsalogató mérkőzést kínál a labdarúgó NB I hétvégi, 15. fordulója. Szombaton a 63. élvonalbeli keleti rangadót rendezik meg a négy forduló óta veretlen DVTK és az előző nyolc bajnokiján nyerni képtelen Loki között, vasárnap pedig a 243. derbit játsszák a Szusza-stadionban. A ferencvárosiak sorozatban 18-adszor győzhetik le a lila-fehéreket, és ha ez sikerül nekik, új rekordot állítanak fel a két csapat párharcában. Bartosz Grzelaknak, az újpestiek vezetőedzőjének azonban van tapasztalata abban, hogyan lehet nyerni a Fradi ellen, hiszen tavaly novemberben a Fehérvárral már sikerült neki. A forduló péntek este a Paks nyíregyházi vendégjátékával kezdődik, és az említetteken kívül még szombaton az MTK a Puskás Akadémiát, az ETO a Kecskemétet, vasárnap pedig a ZTE a Fehérvárt fogadja.

 

ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK A LABDARÚGÓ NB I 15. FORDULÓJA ELÉ

PÉNTEK

NYÍREGYHÁZA SPARTACUS FC–PAKSI FC

2007-ben meccseltek először az élvonalban, most pedig a 10. találkozójuk következik, az örökmérleg a vendégek nagy fölényét mutatja, 1 nyíregyházi siker, 3 iksz, 5 paksi győzelem. 

A szabolcsiak egyetlen sikere 2008 októberében, Pakson jött össze (1–2), azóta a döntetlenek és a tolnai győzelmek felváltva követték egymást. Augusztusban Silye Erik döntő találatával 2–1-re nyert a Paks.

Nyíregyházán 4-szer csaptak össze az NB I-ben, és a Szparinak még egyszer sem sikerült győznie: 2 döntetlen mellett 2-szer a tolnaiak diadalmaskodtak, legutóbb, 2014 augusztusában 3–0-ra.

2020 októberében a Magyar Kupában találkoztak, és a paksiak a duplázó Hahn János hosszabbításban összehozott második góljával tudták csak kiharcolni a továbbjutást az akkor NB II-es Nyíregyháza otthonában (2–1). A Szpari vezető találata akkor annak az Ötvös Bencének a nevéhez fűződött, aki nyártól már a zöld-fehéreket erősíti.

A nyírségi csapat egy hárommeccses bajnoki veretlenségi sorozat után (1 győzelem, 2 iksz) legutóbb simán kikapott odahaza a Puskás Akadémiától. Az őszi bajnokijainak pont a felét bukta el, 14-ből 7-et, így egálban a második legtöbb veresége van a mezőnyben.

A Paks legutóbb fordulatos 2–2-t játszott odahaza a ZTE-vel, pedig több mint 50 percen át emberelőnyben volt. Már 3 forduló óta képtelen győzni (2 döntetlen, 1 vereség), és visszacsúszott a harmadik helyre. Ez a mostani a leghosszabb nyeretlenségi szériája az idényben. 

A Nyíregyháza 15 pontjából 11-et pályaválasztóként gyűjtött be, a mérlege 3–2–2, kétszer maradt gólképtelen, a DVTK (0–2) és a PAFC (0–3) ellen. 

A tolnai együttes idegenbeli szereplése kiegyenlített (2 győzelem, 2 döntetlen, 2 vereség), viszont házon kívül a legutóbbi 2 bajnokiján még gólt sem kapott: 5–0 Debrecenben, majd 0–0 Újpesten. 


SZOMBAT

MTK BUDAPEST–PUSKÁS AKADÉMIA FC

♦ Kereken 20 NB I-es összecsapáson vannak túl, eleinte a kék-fehérek domináltak, hiszen az első 10 meccsükből 7-et megnyertek, a második 10-ből viszont a felcsútiak húztak be ugyanannyit, így a párharc jelenleg kiegyenlített. 

♦ Eddig mindkét csapat 9 győzelmet számlál, és mindössze 2-szer ikszeltek: rögtön az első találkozójukon, 2013 novemberében, Székesfehérváron (1–1), majd 2022 májusában a Hungária körúton (0–0). A gólkülönbség 32–23 a legutóbbi 4 találkozójukat megnyerő Puskás Akadémia javára, amely augusztusban Jonathan Levi góljával győzött 1–0-ra a Pancho Arénában.

♦ A kék-fehér együttes pályaválasztása mellett minimális különbséggel a felcsútiak az eredményesebbek: 4 MTK-győzelem, 1 döntetlen, 5 Puskás Akadémia-siker. A fővárosiak az előző 5 hazai meccsükön csupán egyszer tudtak betalálni az akadémistáknak, idén májusban Nagy Zsombor révén, amikor a finn Urho Nissilä két góljával 3–1-re diadalmaskodtak a vendégek.     

♦ Az MTK legutóbb védője, Varju Benedek góljával tartott otthon egy pontot az ETO ellen (2–2). Holtversenyben a harmadik legtöbb gólt szerezte (22), viszont már 3 forduló óta nyeretlen (2 iksz, 1 vereség).

♦ A Puskás Akadémia hármas nyeretlenségi sorozatát (2 döntetlen, 1 kudarc) szakította meg legutóbb, a Nyíregyházán aratott 3–0-s sikerével. A 15. forduló előtt a Paks mögött a második legeredményesebb csapat az élvonalban (23 gól), és a második legjobb a gólkülönbsége (+9). 

A kék-fehérek eggyel kevesebb pontot gyűjtöttek otthon, mint idegenben (11, ill. 12), a hazai mérlegük 3–2–1. Egyedül az FTC-től kaptak ki, az előző 2 bajnokijukat pedig ikszre hozták az Új Hidegkuti-stadionban.

A PAFC az egyetlen együttes most az élvonalban, amelynek 50 százalékos az idegenbeli mérlege: 3 győzelem, 3 vereség. Az előző 3 vendégfellépéséből kettőt fölényesen nyert meg (3–0 Kecskeméten és Nyíregyházán), viszont közben Zalában 4–2-re alulmaradt. 


ETO FC GYŐRKECSKEMÉTI TE

♦ 2008 óta 15 találkozójuk volt az NB I-ben, és mivel a kecskemétiek augusztusban Nikitscher Tamás duplájával 2–1-re győztek, ezzel megszakították az ETO ellen 2013 ősze óta tartó élvonalbeli nyeretlenségüket. A két csapat örökmérlege így most kiegyenlített: 6 győri győzelem, 3 döntetlen, 6 KTE-siker. A gólkülönbség 24–21 a Rába-partiak javára.

♦ Győrbe eddig kikapni jártak a kecskemétiek, hiszen a 7 élvonalbeli találkozójukból 6-ot elbuktak, és csak legutóbb, 2015 áprilisában tudtak kiharcolni egy ikszet (1–1).

♦ A 2021–2022-es idényben az NB II-ben meccseltek, és mindkétszer egy góllal a KTE bizonyult jobbnak: előbb Tóth Barna találatával Győrben 1–0-ra, majd a Széktói Stadionban fordulatos mérkőzésen az ugyancsak tavaly télen távozott Szalai Gábor góljával 3–2-re nyert a lila-fehér gárda. A legutóbbi 3 egymás elleni tétmeccsük tehát mind a kecskemétiek sikerével zárult. 

♦ Az ETO legutóbb ugyanúgy 2–2-t játszott az MTK vendégeként, mint egy héttel előtte Debrecenben, így sorozatban már 4 iksznél jár a bajnokságban. Ha a KTE elleni meccsének sem lesz győztese, beállítja az 1989. őszi klubrekordját, amikor a Borbély Balázshoz hasonlóan szintén felvidéki születésű Pecze Károly irányításával 5 döntetlent játszott egymás után.  

♦ Az újonc győrieké jelenleg az NB I leghosszabb veretlenségi szériája, amely már 9 bajnoki meccs óta tart (3 győzelem, 6 iksz). Legalább ilyen hosszú sorozata az előző kiírásban a Ferencvárosnak volt, amely tavaly december és idén május között zsinórban 15 bajnoki meccsen nem kapott ki – ráadásul közben csak 2-szer ikszelt – , míg a győriek Horváth Ferenc dirigálásával a 2013–2014 bajnokság záró 11 találkozóján nem találtak legyőzőre, sőt ezalatt 10-szer nyerni tudtak.

♦ Az utolsó helyen álló KTE vasárnap 2–2-re végzett Debrecenben, ezzel 9 egymást követő bajnoki vereség után szerzett újra pontot, amely az első Gera Zoltán vezetőedzői kinevezése óta.

♦ Közös a két csapatban, hogy eddig még egyik javára sem ítéltek tizenegyest a játékvezetők ebben az idényben.

♦ Az ETO otthoni szereplése eddig közepes, 2 vereségét sorrendben 2 győzelem, majd 2 döntetlen követte, a hazai tabellán úgy 10., hogy csak a két kiesésre álló csapatot, a DVSC-t és a KTE-t előzi meg.

♦ A kecskemétiek utolsók a vendégtáblázaton, 6 vereség után vasárnap Debrecenben szereztek először pontot.


DIÓSGYŐRI VTK–DEBRECENI VSC

♦ A 63. keleti rangadó következik, és bár a legutóbbi 4 találkozójukból 1 iksz mellett 3-at a diósgyőriek nyertek meg, az örökmérlegben továbbra is elsöprő a debreceniek fölénye: 12 DVTK-siker, 11 döntetlen, 39 Loki-győzelem. Ősszel a Nagyerdőben úgy diadalmaskodtak 1–0-ra a miskolciak, hogy a debreceniek Jorgo Pëllumbi kiállítása miatt egy félidőt emberelőnyben játszottak.

♦ Amikor a DVTK volt a pályaválasztó, 10-szer született hazai siker, 12-szer vendégdiadal, 7-szer pedig iksszel zártak. Az új miskolci stadionban egyszer nyertek a debreceniek, háromszor pedig a diósgyőriek, áprilisban 5–3-ra. A nyolc találat ellenére nem ez a párharc leggólgazdagabb meccse, hanem az 1961. júniusi, amikor 7:4-re a Loki győzött.  

♦ A DVTK úgy veretlen 4 forduló óta, hogy közben az előző bajnokság első négy helyezettjével játszott, közben 2-szer nyert, 2-szer ikszelt, legutóbb a címvédő FTC otthonában ért el 3–3-at. 

♦ A Debrecen kispadján a KTE elleni döntetlennel mutatkozott be az idénybeli negyedik vezetőedző, Nestor El Maestro. A vasutasoknak zsinórban ez volt a harmadik 2–2-es eredményük, és mivel előtte 5-ször kikaptak, így már 8 forduló óta képtelenek nyerni. Legutóbb augusztus utolsó napján a ZTE-t tudták megverni (3–1).

♦ A Loki az egyetlen csapat a mezőnyben, amely a szünetben még sosem vezetett, sőt, 0–7–6-os mutatóval utolsó az első félidei tabellán. 

♦ A Diósgyőr hazai pályán kevesebb pontot gyűjtött, mint idegenben (11, illetve 12), az otthoni mérlege 3 győzelem, 2 döntetlen, 2 vereség. Feltűnő, hogy a házigazdaként lejátszott 7 mérkőzéséből hármon nem talált be, és otthon a második legkevesebb gólt szerezte a mezőnyben, mindössze 6-ot.

♦ A DVSC a pontjai felét zsebelte be házon kívül, 10-ből 5-öt, vendégként a középmezőny második felében tanyázik. Az egyetlen győzelmét még a 2. fordulóban, Győrött aratta, Kecskeméten és legutóbb az Üllői úton ikszelt, közte viszont 4-szer kikapott. 


VASÁRNAP

ZALAEGERSZEGI TE FC–FEHÉRVÁR FC

♦ A 95. meccsük jön a legfelső osztályban, a piros-kékek fölénye jelentős, hiszen az örökmérleg 25 ZTE-győzelmet, 28 döntetlent és 41 fehérvári sikert mutat. 

♦ A zalaiak 2009 augusztusától az NB I-ben több mint egy évtizeden át képtelenek voltak legyőzni a Vidit (5 döntetlen, 8 vereség), 2022 tavaszán azonban jött a fordulat. Onnantól kezdve – 3 győzelem és 4 iksz mellett – már csak egyszer, tavaly májusban kaptak ki a piros-kékektől (3–0), amikor egyedül a bennmaradásért küzdő fehérvári csapat számára volt igazán tétje a mérkőzésnek. A Vidi augusztusban Kovács Patrik révén csak a 94. percben tudott egyenlíteni a ZTE ellen (1–1).

♦ A Zalaegerszeg pályaválasztóként éppen 20-szor nyert a Vidi ellen, amely 14 döntetlen mellett 13-szor tudta mind a három pontot elhozni Zalából. A legutóbbi 3 egerszegi találkozójuk egyaránt hazai sikert hozott (2–0, 2–1 és 3–1).

♦ A ZTE Várkonyi Bence kiállítása miatt több mint 50 percet tíz emberrel játszva ért el 2–2-t Pakson, így már 4 forduló óta nem kapott ki – igaz, közben csak egyszer, a Puskás Akadémia ellen nyert. Márton Gábor együttese az egyetlen, amely az idény minden meccsén kapott gólt.

♦ Hullámzó teljesítményt nyújt ősszel a Fehérvár, hiszen a Kecskemét 6–1-es kiütését 2 vereség követte, ráadásul Diósgyőrben, majd múlt szombaton az Újpest ellen sem tudott betalálni, és egyaránt 1–0-ra kapott ki.

♦ Továbbra is a Zalaegerszeg az egyetlen csapat, amely hazai pályán még nem ikszelt, 3 diadal és 3 vereség a mérlege. A legutóbbi otthoni meccsén a felcsútiak ellen (4–2) közel nyolc hónapos szünet, a DVTK elleni 5–1 után tudott ismét több mint 3 gólt elérni.  

♦ A Vidi eddig nagyon halványan szerepel idegenben, hiszen 5 vereség mellett csak 2 ikszet tudott kiharcolni, Kecskeméten (0–0) és a Szpari otthonában (3–3), így a vendégtabellán csak a KTE-t előzi meg. Házon kívül 4-szer nem talált be – ezzel leghátul áll a mezőnyben. 


ÚJPEST FC–FERENCVÁROSI TC

♦ Mindent egybevetve a 299. tétmérkőzés, közte a 243. bajnoki derbi következik vasárnap a lila-fehérek és a zöld-fehérek között. Az örökmérlegben egyre jelentősebb a ferencvárosiak fölénye, hiszen három siker híján kétszer annyi győzelmet arattak, mint ellenfelük: 61 újpesti siker, 62 döntetlen, 119 FTC-diadal, Ezek között három olyan – döntetlennel végződő – találkozó volt, amelyet félbeszakadt bajnokságokban, 1944–1945-ben, illetve 1956-ban játszottak.

♦ Az újpestiek legutóbb közel kilenc éve, 2015. december 12-én, Nebojsa Vignjevics irányításával tudták bajnokin legyőzni a Ferencvárost, akkor a Groupama Arénában a szenegáli Mbaye Diagne szöglet utáni fejes góljával nyertek 1–0-ra. Azóta az NB I-ben a mérleg: 26 derbin 21 FTC-siker és 5 döntetlen. 

♦ A lila-fehér gárda legutóbb 2019 februárjában, hazai pályán szerzett pontot (1–1) az FTC ellen, amely augusztusban a csereként beállt nigériai Tosin Kehinde 92. perces góljával csikarta ki az 1–0-s győzelmet a Groupama Arénában. Az újpestiek így már 4 bajnoki óta gólképtelenek a ferencvárosiakkal szemben. Máig utolsó derbis találatukat tavaly május 1-jén a Szusza Ferenc Stadionban Simon Krisztián érte el, aki a 93. percben azzal szépített 2–3-ra.  

♦ A zöld-fehér együttes sorozatban a 18. bajnoki derbit nyerheti meg vasárnap, és ezzel tovább nyújthatja a 2019-ben kezdődött sikerszériáját. Idén februárig még a párharc elején, 1905-től 1916-ig, 15 meccsen át tartó győzelmi sorozat jelentette a rekordot, amely 1917. június 24-én egy 4:1-es újpesti sikerrel zárult le. Az Újpest leghosszabb diadalszériája 2005 és 2010 között jött össze, amikor megszakítás nélkül 5 győzelmet aratott a bajnoki meccseiken (az FTC közben három idényen át az NB II-ben szerepelt).

17 mérkőzés: FTC (2019–)
15 mérkőzés: FTC (1905–1916)
5 mérkőzés: Újpest (2005–2010)
GYŐZELMI SOROZATOK A DERBI TÖRTÉNETÉBEN






♦ A Tempó, Fradi! honlap kimutatása szerint a Megyeri úton eddig 81 bajnoki derbit rendeztek, és az előző 6-ot megnyerő ferencvárosiak a februári 5–0-s diadalukkal összesítésben már ezen a helyszínen is jobban állnak, hiszen itt az mérleg 28 FTC-győzelem, 26 döntetlen, 27 újpesti siker. A legutóbbi újpesti siker több mint tíz éve jött össze a Szusza Ferenc Stadionban: 2014. szeptember 21-én Dusan Vasziljevics és Simon Krisztián góljával 2–1-re győzött a lila-fehér csapat. Azóta 3 döntetlen mellett 8-szor nyert a Ferencváros a IV. kerületben.

♦ A lila-fehérek legutóbb 1–0-ra nyertek Fehérváron, így már 3 forduló óta veretlenek (1 diadal, 2 iksz). Riccardo Piscitellivel a kapuban az előző 2 bajnokijukon nem kaptak gólt, az idényben pedig már 7 meccset tudtak hátul nullára lehozni – ezt a mutatót tekintve a legjobban állnak most a NB I-ben. 

♦ Az FTC 5 forduló óta nem kapott ki az NB I-ben, az Újpest pedig az előző 10 bajnokijából csupán egyet vesztett el, amikor 4–1-re alulmaradt az MTK pályáján.  

Bár a Fradi a csütörtöki Malmö elleni 4–1-gyel az Európa-ligában már 3-as győzelmi sorozatban van, az előző 6 bajnokijából csupán 2-t tudott megnyerni. Legutóbb egy 0–3-as első félidő után 3–3-ra mentette a DVTK elleni hazai meccsét.

Az Újpest hazai mérlege 3 győzelem, 3 iksz, 1 vereség. Mindjárt a nyitányon a Puskás Akadémiától kapott ki, a legutóbbi 6 otthoni bajnokiján viszont már nem veszített. Érdekesség, hogy mindhárom döntetlenje 0–0 lett. 

A Ferencváros idegenben 3 győzelem mellett október 6-án Pakson maradt alul (1–3), majd három héttel később, Győrben ikszelt (1–1) – mindkétszer pár nappal egy El-mérkőzése után.

Bartosz Grzelaknak, az újpestiek vezetőedzőjének kellemes emléke is van már az FTC elleni mérkőzésekről, hiszen – 3 vereség és 1 döntetlen mellett – tavaly november közepén előző csapatával, a Fehérvárral 1–0-ra nyerni tudott a Groupama Arénában. 

A 15. FORDULÓ PROGRAMJA

November 29., péntek
20.00: Nyíregyháza Spartacus FC–Paksi FC (Tv: M4 Sport.) Vezeti: Erdős József
November 30., szombat
12.30: MTK Budapest–Puskás Akadémia (Tv: M4 Sport)
14.30: ETO FC Győr–Kecskeméti TE (Tv: M4 Sport+)
16.30: DVTK–DVSC (Tv: M4 Sport)
December 1., vasárnap
17.00: ZTE FC–Fehérvár FC (Tv: M4 Sport+)
19.30: Újpest FC–Ferencvárosi TC (Tv: M4 Sport)

   
AZ ÁLLÁS       
  1. Ferencvárosi TC1283122–11+1127
  2. Puskás Akadémia1382323–14+926
  3. Paksi FC1373326–18+824
  4. MTK Budapest1372422–15+723
  5. Diósgyőri VTK1465318–17+123
  6. Újpest FC1464418–12+622
  7. Fehérvár FC1443719–22–315
  8. Nyíregyháza Spartacus1443717–24–715
  9. ETO FC Győr1336416–18–215
10. Zalaegerszegi TE1334618–21–313
11. Debreceni VSC1324717–26–910
12. Kecskeméti TE141310  9–27–186





 

 

 

 

 

 

 

 

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik