No nem minden légiósunk teljesítményét értékeltük, valahol ugyanis meg kellett húzni a határt, úgyhogy a külföldön játszók közül csak azokat osztályoztuk, akik magasan jegyzett európai bajnokságban gyakran, rendszeresen pályára lépnek vagy a Bernd Storck szövetségi kapitány által irányított válogatott tagjai. A két kategória egyikébe sem fért be például Litauszki Róbert, a lengyel Cracovia Kraków középhátvédje, a sérüléssel bajlódó Simon Krisztián, a Bundesliga 2.-ben szereplő 1860 München szélsője, Kalmár Zsolt, aki a Leipzigben még egyetlen percet sem játszott az idén a Bundesligában, az indiai Mumbai Cityben légióskodó Vadócz Krisztián vagy éppen a kevés játéklehetőséghez jutó Varga Barnabás, az osztrák Mattersburg csatára.
De térjünk is rá a végeredményre! Osztályzataink alapján az ősszel Nikolics Nemanja nyújtotta a legjobb teljesítményt, a Legia Warszawa 28 éves csatára 8.2-es érdemjegyet kapott. Itt jegyeznénk meg, hogy az NB I-ben a kispesti Davide Lanzafame volt a legjobb mezőnyjátékos 4.909-es osztályzattal, míg a legjobb kapusnak Kemenes Szabolcsot, a Paks futballistáját láttuk, aki 5-ös átlaggal zárt az élen. A nagy különbségre egyszerű a magyarázat, az NB I színvonala ugyanis meg sem közelíti a lengyel élvonalét, amelyben Nikolics előkelő helyen áll csapatával, ráadásul a gólokat is folyamatosan termeli.
Esetében mégsem ez a legfőbb indok a remek osztályzatra, hanem az, hogy hat mérkőzésen öt góllal segítette együttesét a Bajnokok Ligája főtáblájára, amelyen ő volt az egyetlen magyar futballista a 2016–2017-es szezonban, sőt a Borussia Dortmund ellen gólt szerzett, továbbá a harmadik helyen végeztek, vagyis kiharcolták, hogy a tavasszal az Európa-ligában szerepelhetnek – igaz, minden bizonnyal már Nikolics nélkül.
A második helyet Gulácsi Péter (7.8) szerezte meg, aki az RB Leipzig kapuját védi. A Bundesligában abszolút újonc együttes egyedüliként tartja a lépést a címvédő és listavezető Bayern Münchennel, sőt ha a lipcseiek szerdán meglepetésre nyernek Münchenben, az élre állnak.
A dobogóra Korhut Mihály (7.6), a Hapoel Beer-Seva balhátvédje fért fel harmadikként, s bár az izraeli első osztály távolról sem olyan erős, mint mondjuk a német élvonal, a 28 éves futballista remek félévet tudhat maga mögött. Amióta Korhut Mihály a Hapoelhez igazolt, a csapat csak győzött a bajnokságban, ráadásul az Európa-ligában óriási bravúrral továbbjutott csoportjából, miután a Southamptont és az Internazionalét is megelőzte, vagyis a tavasszal vélhetően a védő lesz az egyetlen magyar játékos a nemzetközi kupaporondon.
A triót holtversenyben Huszti Szabolcs (7.4) és Nagy Ádám (7.4) követi. Előbbi középpályás 33 évesen is kiváló idényt produkál a Bundesligában 6. helyen álló Eintracht Frankfurttal, két gólja pedig igencsak fontosnak bizonyult, mert a Bayern München (2–2) és a Dortmund (2–1) ellen összesen négy pontot ért csapatának. A Bologna légiósának sem lehet oka panaszra, első külföldi szezonjában rögtön megragadta a lehetőséget, és élvezi Roberto Donadoni vezetőedző bizalmát.
Az említett öt labdarúgón kívül csak egyvalaki kapott 7-esnél jobb osztályzatot, Futács Márkó (7.2). A Hajduk Split 26 éves csatára az eddigi 20 fordulóban tizenháromszor játszott a bajnokságban, ám ennyi is elég volt neki, hogy hét gólt szerezzen, ami jelzi, kiváló formában futballozik.
Ami a lista alját illeti, az utolsó helyen a palermói Balogh Norbert végzett (3.6), míg előtte holtversenyben Szalai Ádám (4) és Mervó Bence (4), a Hoffenheim, illetve a Slask Wroclaw csatára. A három játékos aligha elégedett az elmúlt félévével, elvégre klubjukban alig jutottak lehetőséghez, de arra sem lehetnek büszkék, hogy csatárként hárman összesen csupán két gólt szereztek – Mervó a Lengyel Kupában a másodosztályú Sandecja, Szalai pedig a Mainz ellen. Mellettük Dzsudzsák Balázs, a válogatott csapatkapitánya sem érte el az 5-ös átlagot, aminek az a legfőbb oka, hogy az Emírségekben, az al-Vahdában szerepel, s e bajnokság színvonala még az NB I-ét sem üti meg.
Kíváncsiak vagyunk, önök szerint hogyan teljesítettek légiósaink az ősszel.
KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!