Matthäus, a maximalista

SINKOVICS GÁBORSINKOVICS GÁBOR
Vágólapra másolva!
2004.01.04. 21:21
Címkék
Peter Pelladynak bizony mozgalmas vasárnapja volt. Először is körbe kellett telefonálnia a barátainak, hogy azok pakolják össze a gyerekeket, vegyék elő szolidan elegáns zakóikat, kiskosztümjeiket, s meg se álljanak a Grand Hotel Royal szálloda étterméig. Majd amikor szép sorban megérkezett a baráti társaság szinte valamennyi tagja, Peter Pellady annyit mondott, mindenki menjen az étterembe, hallgassa a cigányzenét, ő még megvárja Lothart.
Úgy bizony, Lothar Matthäus is a meghívott vendégek között volt.S ami még emellett még fontosnak mondható: a Nemzeti Sportot is meghívták. S ki hagyna ki egy ilyen lehetőséget, ki nem használná ki azt a szituációt, amikor a teljesen laza, barátságos Lothar Matthäusszal beszélgethet? Így is történt. A Bayern München és a német válogatott korábbi sztárja valóban megérkezett a hotelbe. Igaz, késett csaknem egy órát, de mindezt telefonon jelezte, előre elnézést kérve a reá váróktól. Tudta, hogy nemcsak amolyan baráti ebéd lesz ez, magyaros fogásokkal, nótaszóval, hanem ott lesz majd a sportnapilap újságírója is. De nem volt ezzel sem gond, Lothar barna kordbársony öltönyben, igazi extravagáns szerelésben, kipihent, lebarnult arccal masírozott be a szállóba, oldalán egyre csinosabb feleségével, Marijannával. Majd miután a Magyar Labdarúgó-szövetségben január 5-én, hétfőn munkába álló szakember kezet fogott mindenkivel, készségesen válaszolt kérdéseinkre.
– Röstellem, hogy ebédidőben zavarom, tudom, hivatalosan hétfőtől áll a sajtó rendelkezésére, köszönöm, hogy kivételt tesz.
– Ne köszönjön semmit, én mindig dolgozom – mondta Lothar Matthäus. – Tisztában vagyok vele, hogy egy edzőnek kötelessége gyakorlatilag állandóan a sajtó rendelkezésére állnia, úgyhogy kérdezzen csak bátran. Ha a nyaralásomra kíváncsi, még arról is szívesen beszélek. Remekül éreztük magunkat, igazán rám fért egy kis kikapcsolódás, igen nehéz év áll mögöttem.
– Nehéz évnek titulálta kétezer-hármat, én mégis kíváncsi lennék, hogyan gondol vissza az óesztendőre.
– Egyértelműen pozitívan, hiszen fantasztikus sikert értem el a csapatommal. Szerbia nem is álmodhatott olyasmiről, hogy akár a Partizan, akár a Crvena zvezda ilyen jelentős sikert ér el. Nekem sikerült a szerbek álmát megvalósítani; előbb bajnok lettem a Partizannal, majd csapatommal az angol Newcastle Uniteddel szemben bejutottunk a Bajnokok Ligájába. Ezek után ne gondoljak vissza boldogan kétezer-háromra?
– Igen, valóban remek éve lehetett, csakhogy már kétezer-négyet írunk, és ön nem a Partizant, hanem a magyar labdarúgó-válogatottat irányítja.
– Jól mondja, négy napja, amióta él a szerződésem, magyarnak vallom magam. Tudom, hogy tökéletesen más munka és más feladat vár rám, de hiszek a sikerben, és bizton állíthatom, a magyar futball ígéretes jövő előtt áll. Fontosnak tartom, hogy ne csupán én gondolkodjak pozitívan, hanem azok az emberek is, akik döntési helyzetben vannak. A játékosokról nem is beszélve, nekik ugyanazt kell vallaniuk, amit én mondok és hangoztatok: ki kell jutni a németországi világbajnokságra!
– Hangzatos mondatokban korábban sem volt hiány. Ahány kapitány munkába állt, annyi ígéretet hallhattunk, aztán újra és újra csalódás lett a nagy nekibuzdulás vége.
– Látja, ezen kell változtatni, ezen a negatív hozzáálláson, amit most ön is képvisel. Ne keseregjenek még most, kétezer-négyben is azon, hogy elveszítették a berni világbajnoki döntőt. Előre kell nézni, mert az élet ezt diktálja. Így teszek, és a csapatom is hasonlóan fog gondolkodni, ebben biztos vagyok.
– A közvélemény egyre nagyobb kíváncsisággal várja az első válogatott meccset. Csak az a kérdés, kik alkotják a csapatát. Hányszor nézte meg azokat a videokazettákat, amelyeket magával vitt még a nyaralására is? Ugyebár a magyar válogatott legutóbbi fellépéseit rögzítő szalagokról van szó…
– Többször is megnéztem őket, de nehogy azt kérdezze ezek után, hogyan áll fel a csapat, mondjuk, Cipruson, a februári nemzetközi tornán. Megtekintettem a kazettákat, de ez csak apró támpont, még rengeteg munka vár rám addig, amíg kiválasztom a legjobbakat.
– Ha nem haragszik, kicsit erőszakoskodnék még kazetta-ügyben. Azért ossza meg velünk az észrevételeit.
– Nézze, ha akarja, beszélhetünk erről órákat, de nem lesz tőle okosabb. Ott van például a svéd–magyar meccs, a stockholmi egy egy vagy a Budapesten lejátszott lettek elleni három egyes győzelem. Mindkét mérkőzésen láttam rengeteg pozitívumot. A végső cél eléréséhez, a továbbjutáshoz csak apró kockák hiányoztak… Ne nézzen így rám, kérem is, írja le, pontosan úgy, ahogy mondom: apró kockák hiányoztak ahhoz, hogy a magyar csapat ott legyen Portugáliában.
– Nem akar neveket említeni? Azért vagyok kénytelen erőszakoskodni, mert a magyar szurkolók alig várják, velünk, újságírókkal együtt, hogy konkrétumokról is beszéljen.
– Ne legyenek türelmetlenek. Hiszen csak hétfőn állok munkába. Most emeljem ki Lisztes Krisztiánt, aki ellen annak idején még játszottam a Bayern színeiben? Vagy említsem Dárdai Pált, esetleg Szabics Imrét? Úgyis tudja mindenki, hogy ők mire képesek. Én arra vagyok kíváncsi, hogy rajtuk kívül kikkel számolhatok. Ott van például a Balaton FC nevű csapat. Néztem a tabellán, láttam, hogy öt ponttal vezet, kevés gólt kapott, még sincs a játékosai közül senki a válogatott közelében. Hogy is van ez akkor?

Az üzletember türelmet kér az új kapitánynak

Peter Pellady sikeres üzletember. Hol Svájcban, hol Magyarországon él családjával, vállalkozásai révén gyakorlatilag minden kapu kinyílik elôtte. Az már megjelent, hogy Pellady a közelmúltban egy szaunában töltött izzasztó egy óra közben találta ki, hogy Lothar Matthäus legyen a szövetségi kapitány. A német szakemberrel a Formula–1 mogyoródi futamán ismerkedett meg, és terve aztán valóra vált: immár Matthäus irányítja a magyar csapatot. Pelladynál aligha lesz lelkesebb szurkolója a Bayern klasszisának. Mert az üzletember ezen a hideg vasárnapon is olyan tűzzel és lelkesedéssel beszélt a magyar futball jövôjérôl, Matthäus szerepvállalásáról, hogy azt öröm volt hallgatni: „Lothar fantasztikus ember, az utóbbi idôben rengeteget beszélgettem vele. Igazi megszállott, aki eddig gyakorlatilag mindent elért, amit szeretett volna. Játékosként a világ legjobbja lett, és már edzôként is bizonyított. Nem igaz, hogy Bécsben megbukott, a Rapidnál igenis jó eredményt ért el, csak a klub új elnökével nem sikerült normális kapcsolatot kialakítania. Egyre kérek csak mindenkit, újságírót, szurkolót, futballvezetôt, hogy segítsék a munkáját. Felejtsék el, mi volt a múltban, hagyják abba a sopánkodást, a múltidézést, az összehasonlítgatást. Nézzen elôre mindenki, hiszen Lothar érkezésével új idôszámítás kezdôdhet. Matthäus révén tôkeerôs szponzorok szállhatnak be újra a futballba, ô felkavarhatja az állóvizet. Adjanak neki idôt!”
– Erre nehéz mit mondani. Az az igazság, hogy a magyar bajnokság évek óta kiszámíthatatlan, itt bárki legyőzhet bárkit. A Balaton FC például az egyik legkevesebb pénzből élő lelkes csapat, amely védekező taktikáját már-már tökéletesre fejlesztette. De nézze meg csak őket a saját szemével.
– Megnézem, ebben biztos lehet, mint ahogy a többi csapatot is. Igyekszem ott lenni az edzőmeccseken, ha az időm engedi, a terembajnokságot is figyelem majd, sőt, ellátogatok majd a tréningekre is. Első feladatom az lesz, hogy találkozom az edzői kar tagjaival. Mindenkinek a segítségére számítok, csak összefogással, nagy-nagy összefogással érhetjük el a céljainkat.
– Itthon napok óta megy a tippverseny: ki lesz az ön segítője? Lapunkban például nyilatkozott László Csaba, aki Németországban, a Borussia Mönchengladbachnál edzősködik, és aki elmondta, nagyon szívesen dolgozna ön mellett. Szóval ki lesz a pályaedző?
– Ha tudnám, akkor sem árulnám el, mivel még Bozóky Imre elnökkel nem egyeztettem semmit. Hallom, hogy több név is megjelent a magyar lapokban, de ez mind csak találgatás. Elégedjen meg egyelőre annyival, hogy rajtam kívül három edző, egy orvos, két masszőr, egy sajtófőnök és egy úgynevezett technikai ember tevékenykedik majd a válogatottnál. Még egyszer hangsúlyozom, nem tudom, ki lesz a pályaedzőm, számomra csak egy fontos, hogy németül beszéljen.
– Tehát magyar szakember is lehet?
– Belgrádban sem német segítők dolgoztak mellettem, úgyhogy nekem tökéletesen megfelel a magyar munkatárs is, csak tudjak vele kommunikálni.
– Lehet, korai a kérdés, de mikor lesz az első hivatalos találkozója a játékosokkal?
– Válogatott kerettel csak a februári túra előtt egy héttel szolgálhatok. Akkorra már pontosan tudom majd, kiket hívhatok meg Ciprusra. Januárban körülnézek a magyar pályákon, február elején pedig ott leszek Berlinben a Hertha–Stuttgart német bajnoki meccsen, talán mondanom sem kell, miért.
– Lehet-e tudni arról, hogy a tavaszi programon akar-e változtatni, és szívesen megmérkőzne-e mondjuk Angliával vagy akár Brazíliával?
– Várjunk még az ilyen világszenzációt szolgáltató meccsekkel. Bár, most hallottam meglepve, hogy a brazilok még sosem nyertek a magyarok ellen, nem is akartam elhinni. Egyelőre nekem fontosabb lenne, teszem azt, a norvégokkal megmérkőzni, hiszen olyan ellenfeleket szeretnék találni, akiknek a játékstílusa hasonlít világbajnoki selejtezőcsoportbeli riválisainkéhoz. Márpedig a norvégok csaknem hasonló szisztémában futballoznak, mint a svédek. Úgyhogy valóban játszunk majd erős ellenfelekkel a tavasszal, de most még ez is képlékeny.
– Ha már a világbajnoki selejtezőcsoportot hozta szóba. A kazetták megtekintése után is állítja, hogy reális esélyünk van a horvátok, a bolgárok és a svédek ellen?
– Korábban is kijelentettem: maximalista vagyok, és azért vállaltam ezt a munkát, hogy a magyar válogatottat kijuttassam a világbajnokságra.
– Az már kiderült, hogy ön is ott lesz Máltán a vb-selejtezőcsoport időpont-egyeztetésén. Muszáj megkérdeznem, ki ellen szeretne kezdeni?
– Természetesen oda-vissza elemeztem mindent, és pontosan tudom, ki ellen lenne jó kezdeni. De kérem, hogy még ezzel is várjunk, hiszen az önök lapját olvashatják akár Máltán vagy éppen Bulgáriában.
– Megtudtam, hogy önt is meghívták a néhány hét múlva Németországban sorra kerülő filmbemutatóra; arról a filmről van szó, amely az ezerkilencszázötvennégyes világbajnoki döntőről szól, s amelyen mi, magyarok fájdalmas szerepet töltünk be. Kíváncsi lennék, vajon kit képvisel majd ezen a gálán?
– Mondtam már, január elseje óta magyar vagyok…


Információink szerint azért alakul már a stáb. Úgy tudjuk, az MLSZ vezetői ma tárgyalnak László Csabával, az egyik lehetséges pályaedzővel; egyeztettek már a németül kiválóan beszélő orvossal, dr. Mohácsi Jánossal; az egyik masszőr pedig az a Venczel József lehet, aki korábban a német válogatott mellett tanulta ki a mesterséget. A döntés persze Lothar Matthäus kezében van.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik