Lehetne most megint a balsorsot emlegetni, Donatas Rumsas litván játékvezetőt cifra jelzőkkel illetni. Lehetne sebtében elkészített szakmai elemzésbe kezdeni, futásmennyiséget, passzhatékonyságot mérni és számolni.
Ne tegyük.
Az elődöntő elúszott, de a világbajnokság még összejöhet | |
Szélesi: Büszke vagyok rájuk, és otthon is azok lehetnek |
Ezzel ráérünk két hét vagy három hónap múlva is. Ennél most sokkal fontosabb az élményzuhatag, amelyet átélhettünk az elmúlt napokban-hetekben az U17-es válogatott szereplésekor. Már a hazai selejtezőkörben hétköznapi hősök lettek ezek a fiúk, s az ember nem hitt a szemének, amikor a mi évtizedeken át kritizált gyerekeink megmutatták, hogyan kell harcolni, vert helyzetből fordítani, bravúros győzelmeket aratni – Európával lépést tartani. S most jönne az a mondat, hogy óvatosan a dicsérettel.
Mert hányszor belelkesedtünk már!
Például 1996-ban, amikor a Dunai Antal vezette olimpiai válogatott eljutott Atlantába, és pariban voltunk a brazilokkal. Azóta vártuk, hogy újabb és újabb sikeres korosztályok nőjenek fel a szemünk láttára, miközben itthon egyre-másra jöttek létre az akadémiák. Aztán 2009-ben Egyiptomban az U20-as vb-n bronzérmet nyertünk, mintegy igazolva, hogy lám, jó úton járunk.
De mondhattuk-e ezt valóban?
Beszélhetünk-e sikeres utánpótlás-nevelésről, amikor még mindig az idegenlégiósok viszik a prímet az NB I-ben, és – a fiatalszabályhoz alkalmazkodni kívánva – lasszóval keresik a tehetségeket a csapatok? Lehetünk-e büszkék a kluboknál folyó képzésre, látván, milyen kevés a húsz év alatti játékos a kezdő tizenegyekben?
Mindezek fényében most ne bosszankodjunk. A törököktől elszenvedett vereség fájó, de amit Szélesi Zoltán edző csapata bemutatott, arra büszkék lehetünk és alapozhatunk. Olyan korosztály ez, amely talán valóban a jövő válogatottjának az alapja lehet. Azok a játékosok, akik a Benficában, a Salzburgban, az Ajaxban, a Stoke Cityben, a Vitessében és a Mattersburgban pallérozódnak, már most magukba szívták az itthon oly sokat és áhítattal emlegetett profi mentalitást. S legyünk ezekkel a fiúkkal maximalisták: az lenne az igazi siker, ha Csoboth Kevin, Szoboszlai Dominik, Schön Szabolcs s persze a többiek hamarosan ott lennének Bernd Storck szövetségi kapitány keretében – tizenhét-tizennyolc évesen, mint egykoron Bene Ferenc és Albert Flórián.
Jó lett volna legyőzni a törököket, s újra történelmet írni. De délben a magyar ember gulyáslevest eszik, és nem futballozik, ezt már annak idején, 1986-ban a mexikói Irapuatóban megtapasztalhattuk.
Ezek a fiúk nem is éltek még akkor.