Egy év sem telt el az 1986-os mexikói labdarúgó-világbajnokság óta, az irapuatói csapás, a szovjetektől kapott hat gól emléke még friss volt. Ne finomkodjunk: futballundoruk volt az embereknek.
A világbajnokságról hazatérő válogatott tagjait a bajnoki meccseken kifütyülték, pocskondiázták, Mezey György szövetségi kapitány idegileg kikészült, ha akkor azt ajánlja neki valaki, szerződjön a Holdra erőnléti edzéseket tartani, azt is elfogadja. De Kuvait sem volt közel, ott kapott lehetőséget a helyi válogatott irányítására. Szepesi György, az MLSZ elnöke egyik utolsó döntésével és Kárpáti Ferenc honvédelmi miniszter segítségével Komora Imrét, a Bp. Honvéd vezetőedzőjét nevezte ki szövetségi kapitánnyá. A kispestiek kiemelkedtek az NB I-ből, így aztán az MLSZ 1986. július 21-én megtartott elnökségi ülésén ellenvélemény nélkül, „díszmenetben” foglalta el az új pozícióját Komora.
Mindössze három meccs jutott neki. Döntetlen Oslóban Norvégiával, vereség Budapesten Hollandiától és Athénban Görögországtól. Utóbbi két találkozó Európa-bajnoki selejtező volt, így aztán a magyar válogatott máris jelentős lépéshátrányba került. Csakhogy az MTK-tól „átigazolt” új MLSZ-elnök, Somogyi Jenő megtalálta a megújulás, a siker receptjét. Kinevezte Verebes Józsefet, a kék-fehérek szakvezetőjét, aki egyszerre irányította az MTK-t és a magyar válogatottat. A „Mágus” győzelemmel kezdett Cipruson, a mieink Boda Imre találatával megnyerték a nicosiai Eb-selejtezőt, majd következett a hollandok elleni Eb-selejtező, Rotterdamban kikaptak 2–0-ra. Igaz, a narancsmezesek között olyan labdarúgók szerepeltek, mint Frank Rijkaard, Ronald Koeman, Ruud Gullit és Marco van Basten… A házigazda játékerejéhez képest helytálltunk, bár az is igaz, hogy Szendrei József, az Újpest kapusa bravúrt bravúrra halmozva akadályozta meg a súlyos vereséget.
Így érkeztünk el 1987. május 17-ig, amikor is a magyar válogatott, amely gyakorlatilag elveszítette esélyét a továbbjutásra, Lengyelország csapatát fogadta a Népstadionban. A mérkőzés hangulata sajátságos volt, mert az rendben van, hogy lengyel, magyar két jó barát, de az már nem annyira, hogy több volt a Népstadion lelátóján a piros-fehér, mint a piros-fehér-zöld lobogó. A Népsport tudósítása szerint 15 ezren nézték meg az Eb-selejtezőt, amelynek első félidejében a magyar drukkerek csendben ücsörögtek, egykedvűen követték, mi zajlik a zöld gyepen. Pedig az már nem volt világverő lengyel válogatott, hiányzott belőle a Lubanski-, Lato-, Gadocha-, Boniek-szintű klasszis, legjobb játékosának egyértelműen Wlodzimierz Smolarek számított. Verebes József több újoncot is bevetett, például a kapus Gáspár Józsefet, a védő Szalai Attilát, a középpályás Rostás Sándort és a csereként pályára lépő Kékesi Rezsőt. A lengyelek kezdtek jobban, a 27. percben megszerezték a vezetést, de a sokat mozgó, veszélyesen cselező Vincze István, a Tatabánya csatára egyenlített, így döntetlennel zárult a félidő. A nézők a szünet után is egykedvűen ücsörögtek a helyükön, és miután az 53. percben Smolarek is bevette Gáspár kapuját, úgy tűnt, ennek a meccsnek is vereség lesz a vége.
Csakhogy egy óra elteltével valami történt a fiúkkal. Talán ekkortól hatott a mágia – mert a mieink olyan fél órát produkáltak, amilyenre senki sem számított. Détári Lajos tizenegyesből egyenlített, majd Péter Zoltán, a Zalaegerszeg remek futballistája akkora gólt rúgott, hogy manapság három hétig ismételnék. Akkor azt gondolhattuk, ez volt a találkozó, sőt a tavasz gólja.
Tévedtünk. Ahogy a Népsportban másnap megjelent: „Újabb tíz percnek kellett eltelnie, hogy a magára találó piros mezes magyar csapat egészen rendkívüli góllal növelje az előnyét. Történt, hogy Szekeres próbált a bal oldalon kapura törni, az alapvonal közelében azonban Pawlak felvágta. A szabadrúgáshoz Détári az ötössel egy magasságban, a tizenhatos és az oldalvonal közötti területen állította le a labdát. Első próbálkozásánál a kéttagú sorfalról lepattant a labda, ám Prokop játékvezető nagyon helyesen – miután a sorfal nem állt kilenc méterre a labdától – újra elvégeztette a szabadrúgást. És Détári csakúgy, mint az előbb, jobbal, egyből kapura csavart. Mesteri lövése nyomán a magasan szálló labda a jobb kapufánál helyezkedő Wandzik fölött a bal felső sarokba vágódott…”
Klasszis, sőt, világklasszis teljesítmény volt!
Az 5–3-as emlékezetes siker gyakorlatilag nem ért semmit.
Détári Lajosról másnap ez az értékelés jelent meg: „Détári volt a legjobb emberünk, ő mozgatta csapatjátékunkat, rengeteget futott, elszakadt őrzőjétől, összeszedte a labdákat, remekül osztogatta ezeket, néhány átadása élményszámba ment, s remek egyéni teljesítmény volt a második gólja…”
A győztes attól kezdve színesben nézhette a világot.
Miközben a többség egyre sötétebben látta a futballjövőt.
(A következő részben: Cristiano Ronaldo is csodálta)